adplus-dvertising

İngilizce öğretiminde yeni teknolojilerin entegrasyonu için bir araya gelindi

Bahçeşehir Koleji ülkedeki bütün kampüslerinde görev yapan yabancı dil öğretmenlerini “Bahçeşehir College Hybrid ELT Conference 2022″ ile bir araya getirdi. Konferansta alanında uzman kişiler tarafından yabancı dil eğitimindeki yeni yaklaşımlar, dijitalleşme, yeni öğrenci profilleri ve bunlara uygun yaklaşımlar ele alındı.
Takip et
İngilizce öğretiminde yeni teknolojilerin entegrasyonu için bir araya gelindi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Değişen ve gelişen teknoloji ile beraber eğitim sisteminde de özellikle pandemi sürecinde yeni metotlar gündeme geldi. Bütün eğitim sisteminde teknoloji alt yapısına önem veren Bahçeşehir Koleji, yabancı dil eğitimi için de bünyesinde bulunan öğretmenlerle Bahçeşehir Üniversitesi Future Kampüs’te bir araya geldi. İstanbul içi yabancı dil öğretmenlerinin fiziksel olarak, şehir dışındaki öğretmenlerin ise online olarak katılım sağladığı konferansa öte yandan Pearson’dan Grant Kempton; eğitimci, yazar Tony Gurr ve De Monfort University’den Sophia Mavridi keynote speaker olarak destek verdi. Ana teması, “Dil öğretiminde yeni ufuklar: 21 yy. dil sınıflarında hibrit zihinlerin etkileşimi” olan konferansta yeni yaklaşımlar, dijitalleşme, yeni öğrenci profilleri, metaverse teknolojisi ve bu teknolojinin dil eğitimi üstündeki muhtemel etkileri gibi konular işlendi.

İngilizce öğretiminde yeni teknolojilerin entegrasyonu için bir araya gelindi

İngilizce öğretiminde yeni teknolojilerin entegrasyonu için bir araya gelindi

“Önce öğretmenlerimize yatırım yapmalıyız”

Konferansa katılım sağlayan ve öğrencilerimizin eğitimi için öncelikli olarak öğretmenlerimize yeni ufuklar açmalıyız diyen Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Özlem Dağ etkinlik ayrıntıları ile alakalı şunları paylaştı:
“Yabancı diller direktörlüğü tarafından gerçekleştirilen ‘dil öğretiminde yeni ufuklar’ başlığı altındaki konferansımız için bir araya geldik. Öğretmenlerimizin tüm bir sene boyunca yaptığı çalışmalar, dünyada bu alandaki ilerlemeler ve yeni planlamaları konuşuyoruz. Hem öğretmenlerimizin ve Bahçeşehir Kolejinin bu süreçte yaptığı çalışmaları ve önümüze açılan yeni ufukları hem de Türkiye’nin eğitim ekosistemine yapılabilecek katkılarını konuşuyoruz. Genel olarak Bahçeşehir Kolejinde dil öğretiminde yeni öğretim modelleri senelerdir uygulanıyor. Kullandığımız programlar sayesinde Türkiye’de de dil öğretiminde yeni ufuklar açılıyor. Öğrencilerimiz de okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde bütün alanlarda dil kazanımlarını doğal öğretim sürecinin bir parçası olarak üst düzeyde ediniyorlar. 21. yüzyıl ve pandemi bütün eğitim süreçlerinde dijitalleşme ve bu dijitalleşme de yeni eğitim teknolojileri, modelleri ve yeni ufuklar getirdi. Biz de bu süreçlerin her zaman liderliğini yapmış bir eğitim kurumuyuz. Önümüzdeki sene içerisinde gene dijitalleşmeye yönelik öğretim sürecini zenginleştirmek üzere planlarımız var. Yeni bir evren var, metaverse evreni. Bu evrende öğrencilerimizin yeni kazanımlar edinebilecekleri deneyimleri eğitim programlarımız içerisinde tutacağız. Tabii bu işin temeli öğretmenler. Öğretmenler öğretim programlarını zenginleştirme ve dijitalleşme ismine yeni bilgi ve beceriler kazanıyorlar. Metaverse evreninde öğrencilerimizin çoklu öğrenme ortamlarıyla edinimlerini artıracak çalışmalara imza atıyorlar. Bu da yeni pedagojilerin gelişmesi, öğretmenlerin hem hibrit hem bu dijital dönemde bu pedagojileri geliştiren, bunlara uyum sağlayan ve liderlik eden eğitim liderleri olarak bu süreci yürütmesi manasına geliyor. Bu konferanslar da bu süreçlerin tamamını bir araya getiren paylaşımların yapılması, bağlantıların oluşması ve bu edinimlerin değerlendirilmesi manasına geliyor. Bu açıdan da çok kıymetli.”

İngilizce öğretiminde yeni teknolojilerin entegrasyonu için bir araya gelindi
İngilizce öğretiminde yeni teknolojilerin entegrasyonu için bir araya gelindi

Eğitimin desteklenmesi için öğretmenlerle beraber velilerin de katkı sağlaması ismine çalışmalar yaptıklarını ifade eden Özlem Dağ, “Türkiye’de 65 ilde 143 kampüsümüzde 13 binin üstünde öğretmen görev yapıyor. Öncelikle öğretmenlerimizi geliştirmek ve bu süreçte liderlik edebilmek üzere planlamalarımızı yapıyoruz. Öğrencilerimize bu süreçlerin yansıması için velilerimizin de bu sürecin mühim bir ayağı olarak bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi, sürece destek olması için çalışıyoruz. Bu, çok mühim. Bunun daha mühim bir neticesi daha var. Türkiye’nin eğitim ekosistemine kazanımda bulunmak. Çünkü eğitim tek bir okulun tek bir kurumun hatta tek bir ülkenin çabası ile gelişecek bir olgu değil. Hepimizin 21. yüzyıl becerilerini kazanan bireyler yetiştirmek için hep bir arada çaba göstermesi gerekir.” diye sözlerini sonlandırdı.

İngilizce öğretiminde yeni teknolojilerin entegrasyonu için bir araya gelindi

İngilizce öğretiminde yeni teknolojilerin entegrasyonu için bir araya gelindi

“Öğretmenlerimizi yeni perspektifler kazandırıyoruz”

Bahçeşehir Koleji Yabancı Diller Direktörü Matthew Benton ise yeni teknolojilerin eğitim sisteminde oldukça fazla kolaylık sağladığını aktardı. Matthew Benton öte yandan, “Eğitimin değiştiğini özellikle pandemi sürecinden bu yana çok net bir biçimde görüyoruz. Şu anda da hem öğrencilerimiz hem de öğretmenlerimiz için çok kritik ve mühim bir zamandayız. Bir araya gelip bu konuları konuşmak bizim için mühim. Yeni teknolojiler eğitim sisteminde oldukça fazla kullanılıyor artık. Şu anda app storelara giderseniz 500 bin eğitimsel app olduğunu görürsünüz. Bunlar bizim işlerimizi hem kolaylaştırıyor hem de aynı zamanda zorlaştırıyor. Çünkü öğretmenlerimiz artık büyük bir yük hissediyor ‘biz teknoloji okyanusun içinde nasıl yüzebiliriz’ diyerek. Bu yüzden bu şekilde etkinliklerde bu problemleri konuşarak metaverse, hibrit eğitim modelleri gibi konuları ele alıyoruz. Böylelikle öğretmenlerimize yeni perspektifler edindirebileceğiz.” dedi.

“Yeni bir dil için konuşmalı, kullanmalı, özgüvenli olunmalı”

Yabancı dil öğreniminde nasıl ilerlenmesi gerektiği konusunda da tavsiyelerde bulunan Benton, “Konuşmalı, kullanmalı, özgüvenli davranmalısınız. Ben de Türkçe konuşurken hatalar yapıyorum, aksanım tam uymuyor ama aynı zamanda anlaşılıyorum. Bizim sınıflarımızda iletişim metotları kullanıyoruz. Öğrencilerimiz için de en yararlı ve hızlı bir biçimde bu uygulamalar kullanılmalı. Sınıflarda da o fırsatları vermek gerekiyor. Yeni teknolojiler de bu fırsatları bizim için daha kolay hale getiriyor. Yabancı dil hem kolejimizin hem de dünya için çok mühim bir beceri. Biz de öğrencilerimize onların geleceği için o olanakları vermeye çalışıyoruz.” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.