adplus-dvertising

İngiliz yazar Rüşdi bıçaklı saldırının ardından solunum cihazına bağlandı

Hint asıllı İngiliz yazar Salman Rüşdi’nin New York’taki bir etkinlik sırasında uğradığı bıçaklı saldırının sonrasında kaldırıldığı hastanede solunum cihazına bağlandığı, kolundaki sinirlerin ve karaciğerinin ciddi zarar gördüğü, bir gözünü de kaybetme riskinin bulunduğu açıklandı.
Takip et
İngiliz yazar Rüşdi bıçaklı saldırının ardından solunum cihazına bağlandı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hint asıllı İngiliz yazar Salman Rüşdi’nin ABD’nin New York şehrindeki Chautauqua Enstitüsü’nde katıldığı konferansta bıçaklı saldırıya uğramasının sonrasında sağlık vaziyeti ciddiyetini koruyor. Menajeri Andrew Wylie yaptığı açıklamada, Rüşdi’nin solunum cihazına bağlı olduğunu ve bir gözünü kaybetme riski bulunduğunu söyledi. Wylie, “Haberler iyi değil. Salman muhtemelen bir gözünü kaybedecek, kolundaki sinirler ve karaciğeri ciddi zarar görmüş” ifadelerini kullandı.

Görgü tanıkları da saldırganın Rüşdi’yi 10 ila 15 defa, karnından ve boynundan bıçakladığını söyledi. Saldırı sırasında olay yerinde bulunan Charles Savenor, saldırının ortalama 20 saniye sürdüğünü söyledi. New York polisi ise gözaltına alınan saldırganın kimliğini 24 yaşındaki Hadi Matar olarak açıkladı.

Rüşdi, saldırının sonrasında helikopterle hastaneye kaldırılmıştı.

İngiliz yazar Rüşdi bıçaklı saldırının ardından solunum cihazına bağlandı

Ölüm tehditleri almıştı

Prestijli bir edebiyat ödülü olan Booker ödülüne sahip yazar Rüşdi’nin, 1988’de yayınlanan Şeytan Ayetleri isimli kitabı dine hakaret içerdiği gerekçesiyle eleştirilmişti. Rüşdi, sürrealist, post-modern olarak nitelendirilen romanı sebebiyle ölüm tehditleri almıştı.

Kitabın yayınlanmasından 1 sene sonra İran’ın merhum dini lideri Ruhullah Humeyni, Rüşdi’nin idamını istemiş ve öldürülmesi için 3 milyon dolar ödül koymuştu. Daha sonra yarı resmi bir İran dini vakfı ise 2012’de ödüle 500 bin dolar daha eklemişti.

Hindistan doğumlu yazar Rüşdi, 1981’de “Geceyarısı Çocukları” (Midnight’s Children) kitabı ile ün kazanmış ve kitabı yalnızca Birleşik Krallık’ta 1 milyonun üstünde satmıştı. Fakat Rüşdi 1988’de dördüncü kitabının yayınlamasıyla ölüm tehditleri almış ve 9 sene boyunca saklanarak yaşamak mecburiyetinde kalmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.