İngiliz İstihbarat Başkanı Rus füzesine karşı uyardı: Sonsuza dek uçabilir

İngiliz İstihbaratı Rusya’nın yeni füzesi hakkında uyardı. Ülkenin Savunma İstihbarat Şefi, SkyFall füzesinin, yıllarca dünyanın etrafında uçabileceğini ve her an nükleer saldırı başlatabileceğini söyledi.

İngiliz Korgeneral son brifinginde, Batı’nın Rusya ve Çin gibi ülkelerle aralarındaki savunma rekabetine ilişkin konuştu. Rusya’nın ürettiği yeni 9M730 Burevestnik füzesinin her an nükleer saldırı başlatabileceğini açıkladı.

NATO tarafından SkyFall olarak da bilinen füzenin yıllarca dünyanın etrafında uçabileceğini söyledi. Nükleer enerjiyle çalıştığını ve “Neredeyse sonsuz bir gezinim süresi” olabileceğini öne sürdü.

İngiltere’nin “Kurallara uymayan düşmanlara” ayak uydurmak zorunda olduğunu söyledi. “Konvansiyonel tehditler devam ediyor ama düşman devletler inanılmaz riskler almaya hazır” dedi.

Mevcut düzene meydan okumak zorundayız diyen yetkili, doğrudan çatışmadan kaçındıklarını da belirtti. Rusya’nın “Bilimin ve uluslararası anlaşmaların sınırlarını zorladığını” dile getirdi.

Sözkonusu füze geçtiğimiz Ağustos ayında Rusya’nın kuzeydoğusundaki bir kazada en az beş bilim adamının ölümüyle ilişkilendirildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, SkyFall füzelerini “Sınırsız menzil ve sınırsız manevra kabiliyetine” sahip “Tamamen yeni bir silah türü” olarak nitelendirmişti. Rus yetkililer, SkyFall füzelerinin 2025 yılında hazır olacağını açıklamıştı.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı