İmmün plazma tedavisi korona hastalarını iyileştiriyor

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, koronavirüs tedavisinde uygulanan immün plazma yönteminin hastaları çabuk iyileştirdiğini belirtti.

Kayseri Şehir Hastanesi Başhekimi ve Koronavirüs Bilim Kurulu Mensubu Prof. Dr. İlhami Çelik, Covid-19 tanısı konulan hastalarda uygulanan immün plazma tedavisinin son derece başarılı olduğunu söyledi. Prof. Dr. Çelik, “İyileşen hastalarımız var. İyileşen hastalarımızdan aldığımız plazmaları öbür hastaların iyileşmesi için kullanıyoruz. Bazı hastalarımıza her gün plazma tedavisi uyguluyoruz. Bu tedavi ile iyileşmeler hızlanıyor. Değerlerin daha çabuk düştüğünü görüyoruz. Antikor oluşumunun daha çabuk ortaya çıktığını görüyoruz. Bu sürenin tam analizini yapmış değiliz. Çünkü o kadar yeterli bir sayıya ulaşamadık” şeklinde konuştu.

‘HASTALAR DAHA ÇABUK KENDİNE GELİYOR’

Prof. Dr. Çelik, immün plazma tedavisinde problemin aynı kan grubunu bulmak olduğuna dikkat çekerek, “Hastaların takiplerini ciddi yaptığımız için hangi hastadan ne zaman alacağımızı, İl Sağlık Müdürlüğümüzün kurmuş olduğu ‘İmmün Plazma Kurulu’ var, orada ‘şu kişilerden alınabilir’ diyerek bir not geliyor. Ona göre bizde o hastalarla temasa geçip, onları hastanemize davet ediyoruz. Bunu tedarik ederek hastamıza uygulamaya çalışarak gayret ediyoruz. Herhangi bir yan etkiyi şu an görmüş değiliz. Kısa ve uzun süreli kıyaslamak gerekir; ama immün plazmanın hastaları çabuk iyileştirdiğini görmekteyiz. Hastalar daha çabuk kendine geliyor. İyileşen hastalarımız sıkıntı çıkarmıyor” ifadelerini kullandı.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı