İmmün plazma nakli tedavisi sonuç verdi!

Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde Türkiye'de immün plazma naklinin ilk yapıldığı hasta olan ve yoğun bakımdan normal servise çıkarılan Abidin Aybar (58), "Şu an kritik dönemdeyim ama çok iyiyim. Vatandaşlar da evlerinde kalsınlar, hayatta kalsınlar" ifadelerini kullandı.

Kentte 30 Mart’ta rahatsızlanan 23 senelik öğretmen Abidin Aybar, Turgut Özal Tıp Merkezi’ne kaldırıldı. Burada yapılan ‘Covid-+19’ testi olumlu çıkan Aybar, sağlık vaziyeti da ağırlaşınca yoğun bakımda tedaviye alındı. Tedavisi devam eden Aybar’a, 5 Nisan günü immün plazma nakli yapıldı.

Türkiye’de plazma tedavisinin ilk uygulandığı hasta olan Aybar, 15 Nisan’da iyileşme görülmesiyle solunum cihazından ayrıldı. Yapılan son testlerle Corona Virüsü yendiği tespit edilen Aybar, 27 Nisan’da yoğun bakımdan çıkarılıp, normal servise alındı. Sağlık vaziyeti iyiye giden Aybar, iyileşmesinde sağlık çalışanlarının büyük emeği olduğunu belirtti.

‘HAYATTA KALIRSAM TEŞEKKÜR BORCUM OLACAK’

Mustafa Avni Cüre İlkokulu’nda sınıf öğretmeni olarak görev yapan, 3 çocuk babası Abidin Aybar, “Herkese teşekkür ediyorum. Zaten uzun süreyi yoğun bakımda geçirdim, olayın farkında bile değilim. Eğer hayatta kalırsam büyük bir teşekkür borcum olacak. Sevenlerim ve sevdiklerime lüzumlu mesajı iletemediğim için üzgünüm. Öğrencilerimi çok seviyorum. Tamamını tek tek öpüyorum” diyerek konuştu.

‘ÇOK MUTLUYUM’

Hastaneye gelme sürecini de anlatan Aybar, “Çevremizdeki birkaç sağlık kuruluşundan geçtikten sonra buraya geldim. Buradan sonra kendimi bıraktım hastanede ve bu noktaya geldim. Şu an çok kritik bir dönemdeyim ama çok mutluyum. Herkese sağlık diliyorum. Vatandaşlar da evlerinde kalsınlar, hayatta kalsınlar” şeklinde konuştu.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı