“İmkanı Olanlar Silah Alsın” Diyen Sedat Peker İçin Karar Verildi

Katıldığı bir iş yeri açılış töreninde "İmkanı olan kardeşlerimiz mutlaka ruhsatlı silah alsınlar" şeklinde bir ifade kullanan Sedat Peker için başlatılan soruşturmada savcılık takipsizlik kararı verdi.

Geçtiğimiz aylarda katıldığı bir açılış töreninde kullandığı ifadeler nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan suç örgütü lideri Sedat Peker hakkında karar verildi. Savcılık, Peker’in konuşmasındaki silahlanma çağrısının ruhsatlı silah vurgusu şeklinde yapılmış olduğunu ve bunun tüm vatandaşlar için yasal bir hak olduğunu gerekçe göstererek soruşturmada takipsizlik kararı verdi.


SEDAT PEKER NE DEMİŞTİ?

Sedat Peker, açılışta yaptığı konuşmada, “Silah iyi insanların elinde olduğu zaman bir sigortadır, güvencedir. Bu sebeple imkanı olan kardeşlerimiz mutlaka ruhsatlı silah alsınlar. Mutlaka ev tüfekleri alsınlar, mutlaka hazırlıklı olsunlar. Bir de bize diyorlar ki, ‘siz kimsiniz, neden konuşuyorsunuz?’. Onlar bizim kim olduğumuzu bilmiyorlarsa ben söyleyeyim müsaadenizle. Biz bu vatanın delileriyiz kardeşlerim. Yetmedi, biz bu vatanın fedaileriyiz kardeşlerim. Bu vatanda herkes sussa da biz konuşacağız” ifadelerini kullanmıştı.

“SADECE UYARILAR YAPTIM”

Yaptığı konuşmayla bazı kesimlerin tepkisini çeken Sedat Peker, başlatılan soruşturma sonrası savcılıkta kendisini şu sözlerle savunmuştu: “Olay günü ben açılış nedeniyle Ataşehir ilçesindeydim. Açılışa katıldığım sırada açılışa gelen ve beni tanıyıp tanımayan birçok kişinin sorularına muhatap oldum. Harici olarak açılışa katılan topluluğa konuşma yapmam istendi. Konuşma metnini önceden hazırlamış değilim, tamamen ani gelişen bir konuşmaydı. Konuşma içeriğinde suç unsuru teşkil edebilecek herhangi bir şey yoktur. Ben vatanını ve milletini seven birisi olarak ülkeme karşı tehlike unsuru olabileceğini düşündüğüm konularda sadece uyarılar yaptım.”

TAKİPSİZLİK KARARININ GEREKÇESİ

‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme’ ve ‘halkı kanunlara uymamaya tahrik’ suçunun yasal unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle Sedat Peker hakkında başlatılan soruşturmada takipsizlik kararı verildi.  Peker’in beyanındaki silahlanma çağrısının ruhsatlı silah vurgusu şeklinde yapılmış olması, bunun tüm vatandaşlar için yasal bir hak olması gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiği kaydedildi.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı