IMF'ye Göre Ticaret Savaşları Çin'e Daha Çok Zarar Verdi!

IMF'ye göre Donald Trump'ın başlattığı ticaret savaşı Çin'e ABD'den daha fazla zarar veriyor. Çin'in Qingdao Limanı'ndan gelen görüntü ise iddiaları doğrular nitelikte.
Takip et
IMF'ye Göre Ticaret Savaşları Çin'e Daha Çok Zarar Verdi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Donald Trump'ın korumacı önlemlerinin Çin'i ABD'den daha fazla zedelediği konusundaki ısrarcı söylemleri, IMF tarafından doğrulandı. Küresel ekonomide yeni bir yavaşlamanın sinyallerini veren IMF, Çin’in de ekonomik olarak büyümesinin yavaşladığını vurguladı.

Washington merkezli IMF, dünyanın en büyük iki ekonomisinin girdiği ticaret savaşını, Brexit belirsizliğini ve İran’a uygulanan yaptırımların tümünü ele aldıklarında, üç ay önce tahmin ettiklerinden de kötü bir ekonomik gidişat olduğunu açıkladı. IMF, 2019 ve 2020’nin Nisan ayına kadarki süreçte küresel büyümenin yüzde 3,2 ile 3,5 arasında olacağını ve daha önce tahmin edilenden yüzde 0,1 daha düşük olacağını duyurdu.

IMF, ülke bazında yaptığı tahmini ise Trump’ı destekler nitelikte oldu. ABD için büyüme tahminini yüzde 2,3’ten 2,6’ya yükseltirken, Çin’i 6,3’ten 6,2’ye geriletti. Raporda, “Çin’e karşı uygulanan tarifeler ve Çin’e karşı ithalat talebinin düşmesi, halihazırda dünya ekonomisinin de gidişatının kötü olması, Çin ekonomisinin büyümesini yavaşlattı” ifadeleri kullanıldı. Gelişmekte olan ekonomiler klasmanındaki ülkeler için bir önceki tahmine göre yüzde 0,3 azalma yaşayarak, yüzde 4,1 büyüme tahmini yapıldı. Rusya, Hindistan, Brezilya ve Meksika gibi ülkelerde ise az da olsa büyümenin hızlanacağı belirtildi.

IMF BEYAZ SARAYI DA UYARDI

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Hazine Sekreteri Steven Mnuchin’in gelecek hafta Çin’in önde gelen başkan yardımcılarından Liu He ile görüşeceği öğrenildi. IMF, ABD’nin büyüme tahminlerini yükseltmiş olsa da, Beyaz Saray’ı ticaret savaşının riskleri konusunda uyardı. IMF uyarıda, “Çok taraflı ve ulusal politika eylemleri, küresel büyümeyi daha güçlü bir temele sokmak için hayati önem taşıyor. İhtiyaçlar arasında ticaret ve teknoloji gerginliğinin azaltılması ve ticari anlaşmalardaki belirsizliklerin hızla çözülmesi gerekiyor. Ülkeler ikili ticaret dengelerini sağlamak için diyaloğu tercih etmeli” ifadeleri kullanıldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.