IMF’den faiz artışıyla ilgili son dakika uyarısı!

IMF, Fed’in beklenenden daha hızlı biçimde faiz artışı yapmasının finansal piyasaları etkileyebileceğini, gelişmekte olan ülkelerde sermaye çıkışlarına ve para birimlerinde değer kayıplarına sebep olabileceğini açıkladı.
Takip et
IMF’den faiz artışıyla ilgili son dakika uyarısı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Merkez Bankası (Fed) faiz artırmaya hazırlanırken, Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) gelişmekte olan ülkeler için uyarı geldi.

IMF’nin internet sitesinde “Gelişmekte olan ekonomiler Fed’in sıkılaşmasına hazırlanmalı” başlığıyla yayımlanan yazıda, Fed’in beklenenden daha hızlı biçimde faiz artışlarına gitmesinin finansal piyasaları sarsabileceği ve küresel olarak finansal şartları sıkılaştırabileceği söylendi.

Yazıda, bu gelişmelerin, ABD’de talep düşüşünün yanı sıra gelişmekte olan ülkelerde sermaye çıkışlarına ve para birimlerinde değer kayıplarına neden olabileceğine dikkat çekildi.

Yüzde 36’lık enflasyona karşın yüzde 14’lük politika faizine sahip olan Türkiye, gelişmekte olan ülkeler arasında reel faizin en düşük olduğu ülke konumunda.

“FAİZ ARTIŞINA HAZIRLANIN”

Bu gelişmeler, gelişmekte olan ülkelerdeki belirsizlikleri artırdı. Bu ülkeler, hem enflasyonda hem de kamu borçlarında yükselişle karşı karşıya. Gelişmekte olan ülkelerde kamu borçlarının milli gelire oranında son iki senede yaklaşık 10 puanlık artış var ve 2021’de yaklaşık oran yüzde 64’e ulaştı. Bu ülkelerin ekonomilerindeki toparlanma ve iş kuvveti piyasaları, ABD’ye kıyasla daha zayıf.

Dolar cinsi borçlanma maliyetleri birçok ülke için düşük kalmaya devam etse de, enflasyon kaygıları sebebiyle aralarında Brezilya, Rusya ve Güney Afrika’nın da olduğu bazı ülkeler faiz artırmaya başladı.

ABD’de büyümenin kuvvetli olmasını beklemeye devam ediyoruz. Enflasyon, tedarik zincirindeki problemlerin hafiflemesi ve mali daralmanın talebi baskılamasıyla 2022’nin ikinci yarısında muhtemelen yavaşlayacaktır. Fed’in faizleri daha hızlı artıracağı biçimindeki yönlendirmesi, ekonomik görünüme dair piyasa değerlendirmesinde ciddi bir değişikliğe neden olmadı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.