IMF’den enflasyon uyarısı! Kalıcı olabilir…

Uluslararası Para Fonu (IMF) Sözcüsü Gerry Rice, tedarik zinciri aksamalarının devam etmesi yahut enflasyon beklentilerinin kısa dönemli fiyat hareketleriyle bozulması vaziyetinde dünyanın bazı bölgelerinde enflasyonun daha kalıcı hale gelebileceğini söyledi.
Takip et
IMF’den enflasyon uyarısı! Kalıcı olabilir…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Uluslararası Para Fonu (IMF) Sözcüsü Gerry Rice, düzenlediği basın toplantısında enflasyonist baskıların birçok ülkede yaygınlaştığını ve arz-talep dengesizliklerinin planlanandan daha uzun sürdüğünü ifade etti.

Enflasyon beklentilerinin çoğu ekonomide genel olarak sabitlendiğini vurgulayan Rice, “Fakat arz kesintileri devam ederse yahut enflasyon beklentileri bozulursa, enflasyon daha kalıcı hale gelebilir” değerlendirmesinde bulundu.

Rice, ABD’de enflasyonun 2022’de düşmesinin beklendiğini aktararak politika yapıcıların yukarı yönlü riskler karşısında tetikte olmaları gerektiğini kaydetti.

IMF Sözcüsü Rice, ABD’de yüksek seyreden enflasyonun hem ABD hem de küresel ekonomi için sistemik bir olumsuzluk teşkil edecek önden yüklemeli bir politika tepkisini gerektirebileceğini söyledi.

Doğal gaz fiyatlarının dünyanın bazı yerlerinde rekor seviyelere yükseldiğine dikkati çeken Rice, ısıtma talebindeki düşüş ve arzın ayarlanmasıyla enerji fiyatlarının gelecek sene daha normal seviyelere dönmesinin beklendiğini aktardı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.