İmamoğlu’nun kayıp atlarla ilgili çip iddialarına bakanlıktan açıklama!

Ekrem İmamoğlu'nun tartışma yaratan kayıp atlarla ilgili açıklamaları ardından İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden de bir açıklama geldi. Ekrem İmamoğlu kayıp atlar için “Bakanlık çip taktı, takip etmiyor. Sahiplendirme işlemini birlikte yaptık” ifadelerini kullanmıştı.
Takip et
İmamoğlu’nun kayıp atlarla ilgili çip iddialarına bakanlıktan açıklama!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Adalar’da faytonculuğun kaldırılmasının sonrasında sahiplendirilen atlara ilişkin yaptığı açıklamada, “Bakanlık çip taktı, takip etmiyor. Sahiplendirme işlemini birlikte yaptık” ifadelerini kullanmıştı.

İstanbul Tarım ve Orman Müdürlüğü, İmamoğlu’nun sözleriyle alakalı yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, ‘İddialar gerçek dışıdır’ denerek, şu şekilde dendi:

“İBB’nin atları sahiplendirme aşamasında bakanlığımız ya da İstanbul Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’müzün tek görevi; 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Yasası gereği, Adalar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce lüzumlu sağlık kontrolleri yapılarak, Yurt İçi Veteriner Sağlık Raporu düzenlemektir, bunun dışında herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. İl Müdürlüğümüz üstüne düşen bu görevi de yerine getirmiştir. Bundan sonraki sorumluluk tamamen hayvan sahiplerinin yani İBB ve atları sahiplenen kurum, kuruluş ve kişilerin uhdesindedir.”

“861 ATI BÜYÜKŞEHİR GÖNDERDİ”

861 atın Büyükşehir Belediyesi yetkililerince kendi kriterlerine göre tespit ettikleri kurum,kuruluş ve kişilere gönderildiği kaydedilen açıklamada, “Sahiplendirilmiş atların denetim ve kontrolü Sayın İmamoğlu’nun öne sürdüğü gibi il ve ilçe tarım orman müdürlükleri yetkisinde değildir. Bahse konu atlar, İBB tarafından alınmış ve İBB uhdesine geçmiş atlardır. Adalar’daki atların sahiplendirilmesinde İBB ve sahiplenenler arasında ‘At Sahiplendirme Taahhütnamesi’ imzalanarak, iki taraf arasındaki sorumluluk ve taahhütler kayıt altına alınmıştır” ifadeleri kullanıldı.

“ÇİPLERİN UZAKTAN İZLENMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL”

Adalarda bulunan bütün atlara 2011 senesinden itibaren çip takıldığı vurgulanan açıklamanın son kısmında ise şu şekilde:

“Uygulanan çipler, atların ‘tanımlama numarasından’ ibaret olup, bu çiplerin ‘uzaktan yahut uydudan izlenmesi’ gibi bir vaziyet söz konusu değildir. Çip okuyucular, atların boynuna yaklaştırıldığında okunmaktadır. Dolayısıyla tarım ve orman il/ilçe müdürlüklerinin atların yerini bilmelerine imkân yoktur. Vatandaşlarımızı doğru bilgilendirmek ismine, Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.