İmamoğlu, laiklik ilkesinin kabulünü değerlendirdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, laiklik ilkesinin kabulü ile alakalı sosyal medya üzerinden paylaşımda bulunda.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, laiklik ilkesinin kabulünün yıldönümünde bir mesaj paylaştı.

İmamoğlu paylaşımında, “5 Şubat 1937’de Türkiye Cumhuriyeti laik bir devlet olarak tanımlandı ve bu kavram anayasamızda kuvvetli bir biçimde yerini aldı. Yaşadığımız birçok olay din ile devlet işlerinin birbirinden ayrılmasının ne kadar lüzumlu ve manalı olduğunu defalarca gösterdi.” ifadesini kullandı.

Kurtuluş Savaşı’nın başlaması ile kurulan Ankara Hükumeti’nin ilk anayasası “Teşkilatı Esasiye” ise 1921 senesinde kabul edildi. Olağanüstü bir hal içinde hazırlanan bu anayasada devletin diniyle alakalı herhangi bir madde bulunmuyordu.

Cumhuriyet ilan edildiği 29 Ekim 1923 tarihinde, Teşkilatı Esasiye Kanunu’nunda da bir dizi değişiklik yapıldı. Cumhuriyet’in ilanı ile beraber anayasanın 2. Maddesi “Türkiye Devletinin dini, Dini İslam’dır, Resmi lisanı Türkçedir.” şeklinde düzenlendi.

1924 Anayasası’nda da “Devletin dini İslam’dır” ibaresi aynen korundu. Fakat 3 Mart 1924 tarihinde, 431 Sayılı Yasa ile Halifelik kurumu dağıtıldı. 10 Nisan 1928’de yapılan Anayasa değişikliği ile ise “Devletin dini İslam’dır” ibaresi anayasadan tümüyle kaldırıldı.

Osmanlı döneminde kabul edilen ilk anayasadan 1937 senesine kadar, Türkiye devletinin dine bakış açısı bu şekildeydi. 5 Şubat 1937’de yapılan anayasa değişikliği ile ise Türkiye Cumhuriyeti’nin “Laik” bir devlet olduğu, ilk defa anayasada belirtilmiş oldu.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı