İmamoğlu İstanbul’da bir yılını tamamladı! şimdi hesap verecek

Bir yıldır İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yapan Ekrem İmamoğlu birçok başarıya imza atarak şehri adeta yeniden şekillendirdi. İhtiyaç sahiplerine kucak açan ve otogar,fayton gibi kilit olmuş birçok soruna çözüm getiren İmamoğlu yarın görevi boyunca yaptıklarını anlatacak.

Yüksek Seçim Kurulu’nun 31 Mart 2019 İstanbul yerel seçimini iptal etmesi sebebiyle 3 ay arayla iki defa İBB Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran seçimleri ardından 806 bin farkla oturduğu başkanlık makamında birinci senesini doldurdu.

İmamoğlu, 23 Haziran günü Haliç Kongre Merkezi’nde “Birlikte başardık” sloganı ile düzenleyeceği değerlendirme toplantısı ile 16 milyon İstanbulluya ilk bir senenin hesabını verecek.

İmamoğlu İstanbul’da bir yılını tamamladı! şimdi hesap verecek

KASADA 7 MİLYON TL

İmamoğlu göreve gelir gelmez İBB’nin mali vaziyetini ortaya koyarak kasada yalnızca 7 milyon TL para olduğunu ve kendilerine 5,8 milyar TL vadesi geçmiş, ödenmemiş borç bırakıldığını açıkladı. İlk 6 ayda 7,9 milyar liralık bütçe açığı 4,7 milyar TL’ye indirildi. Bütçede 3,2 milyar lira tasarruf sağlandı.

YARIM KALAN METRO HATLARI YENİDEN BAŞLADI

AKP döneminde durdurulan yahut yavaşlatılan metro projeleri müteahhitlerin alacaklarının ödenmesinin sonrasında tekrardan başlatıldı. O hatlar şu şekilde: Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı, Ümraniye-Ataşehir Göztepe Metro Hattı, Kaynarca-Pendik-Tuzla Metro Hattı, Kabataş-Mahmutbey Metro Hattı, Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı, Bostancı-Dudullu Metro Hattı, Yenidoğan- Hastane Hattı, Mahmutbey-Esenyurt Metro Hattı.

İmamoğlu İstanbul’da bir yılını tamamladı! şimdi hesap verecek

VAKIF PROTOKOLLERİ İPTAL EDİLDİ

Ensar Vakfı, TÜRGEV, TÜGVA, Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı, Daru’l Fünun İlahiyat Vakfı ve Hoca Ahmet Yesevi Vakfı ile İBB arasındaki protokoller fesh edildi. Bu vakıflar için İBB bütçesinden toplam 357 milyon 453 bin 972 lira harcandığı tespit edildi.

YENİKAPI’DA İSRAF SERGİSİ

İBB, İETT, İSKİ ve 28 iştirak şirketlerinde ihtiyaç fazlası olduğu tespit edilen 730 araç günlerce Yenikapı’da sergilendi. İki seçim arasında yani Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında 517 aracın kiralandığı firmalara iade edildiği, Yenikapı’da sergilendikten sonra firmasına iade edilecek 730 araçla beraber toplam 1247 aracın İBB sisteminden çıktığı duyuruldu. Bu sayede senelik 50 milyon liralık tasarruf sağlanmış oldu.

TEMEL ATMAMA TÖRENİ

AKP döneminde Eyüpsultan’da İGDAŞ genel müdürlük binası, ilçe belediyesine ait spor tesisi ve düğün salonunun yıkılarak yerine yapılması planlanan Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nin lüzumlu olmadığına karar verildi. İSKİ tarafından ihale aşamasına getirilen 1.5 milyar TL’lik Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi projesi iptal edildi. İptal edilen proje için gerçekleştirilen “temel atmama” etkinliğinde konuşan İmamoğlu, 1.5 milyar liralık kamusal zararın engellendiğini vurguladı.

OTOGAR İBB YÖNETİMİNE GEÇTİ

Ekrem İmamoğlu’nun İBB Başkanı seçilmesinin sonrasında; yönetimi, güvenliği ve temizliği ile senelerdir kangrene dönen Bayrampaşa’daki 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nın otoparkları 8 Ağustos 2019 tarihinde, bütün yönetimi de 9 Eylül 2019’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi.

168 yazıhanede 269 otobüs şirketinin hizmet verdiği otogarın temizlik çalışmaları tamamlanarak metruk ve tehlike arz eden binaları yıkıldı. İmamoğlu’nun “eşim, çocuğum giremez” dediği otogarı güvenli hale getirme çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı.

İmamoğlu İstanbul’da bir yılını tamamladı! şimdi hesap verecek

ULAŞIM İNDİRİMLERİ

Daha önce yalnızca dini bayramlarda yüzde 50 indirimli olan toplu taşıma, resmi bayramlar da dahil edilerek tamamen ücretsiz yapıldı. Öğrenciler için 85 liraya satılan aylık ulaşım kartı 40 liraya düşürüldü.

KREŞLER AÇILIYOR

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, seçim vaatleri arasında bulunan “150 kreş” sözünü yaşama geçirmek için ilk adım atıldı. “Yuvam İstanbul” projesi kapsamında Pendik, Kartal, Sultanbeyli, Sancaktepe, Sultangazi, Küçükçekmece, Avcılar, Esenyurt, Arnavutköy, Silivri ve Beylikdüzü’nde  11 kreşin temeli atıldı ve inşaatları tamamlandı. 11 yeni merkez için kayıt alınmaya başlandı.

24 SAAT ULAŞIM

İstanbul’da 30 Ağustos 2019’dan itibaren 6 metro hattında hafta sonu ve resmi tatil günlerinde 24 saatlik aralıksız ulaşım tarifesine geçildi.

4 Ocak 2020 tarihinden itibaren Cumartesi günleri Yenikapı–Hacıosman hattında 8’li trenlerle hizmet vermeye başladı. Metrobüs, otobüs ve metronun sonrasında deniz ulaşımında da 28 Şubat’tan itibaren gece hizmeti verilmeye başlandı. 30 bin üniversite öğrencisine senelik 3.200 TL eğitim yardımı verilmeye başlandı.

İmamoğlu İstanbul’da bir yılını tamamladı! şimdi hesap verecek

SINAVLA İŞE GİRDİLER

İBB, “kariyer.ibb.istanbul” iş müracaat portalını açtı. İBB bünyesinde istihdam edilmek üzere avukattan mimara, mühendisten öğretmene kadar 420 boş pozisyon için açılan iş ilanına internet ortamında 22 bin 725 kişi müracaat yaptı. Koşulları uygun olan 4 bin 416 kişi evraklarını, İBB önünde uzun kuyruklar yaratarak teslim etti. Bin 298 kişi sözlü sınava girmeye hak kazandı ve  sınav neticesinde başarılı olan 306 kişi İBB’de sözleşmeli personel olmaya hak kazandı.

ORMANLAR İSTANBULLULARIN ZİYARETİNE AÇILDI

29 Ekim 2020 tarihinde toplam alanı 5 milyon metrekareyi aşan Kemerburgaz Cumhuriyet Kent Ormanı hizmete açıldı. 19 Mayıs 2020 günü de Hacıosman Atatürk Kent Ormanı açıldı. 1928’de Atatürk’ün emriyle yeşillendirilen, 1936 senesinde kurulan Türkiye’nin ilk Bahçıvanlık Okulu’nu bünyesinde uzun süre barındıran tarihi Büyükdere Fidanlığı’nı da kullanıma açmak için çalışmalara start verildi.

ONLİNE MECLİS OTURUMU REKOR KIRDI

Bütün meclis toplantılarını İstanbul tarihinde ilk defa online yayınlanmaya başlandı. Dünya tarihinde ilk defa, bir belediye meclisinin canlı yayınını 4 milyona yakın kişi izledi. Senelerdir var olan İBB’nin Twitter’daki kurumsal hesabının takipçi sayısı son bir senede 725 bin 977 kişi artarak 1.2 milyona ulaştı. Son bir sene içinde İBB, tam 250 saatlik canlı yayın gerçekleştirdi.

İmamoğlu İstanbul’da bir yılını tamamladı! şimdi hesap verecek

ATLI FAYTONLAR KALDIRILDI

Adalar’da senelerdir yüzlerce atın ölümüne neden olan atlı fayton taşımacılığı, İBB Meclisi’nin 16 Ocak 2020 tarihli meclis oturumunda alınan karar ile tamamen son buldu.

İBB, Adalar’da 277 tane tescilli fayton plakasını 300’er bin TL bedelle, fayton başına 6 atı da 4’er bin liradan satın almaya karar verdi. Ulaşımın elektrikli araçla yapılması kararlaştırılıp, münakaşa oluşturan turistik maksatlı 35 simgesel  faytondan da vazgeçildi.

İBB, Adalar’da yaşayanlar ve ziyaretçiler için 2 ayrı tipte elektrikli araç seçerek 60 tane satın aldı. Fakat Adalar Kaymakamlığı araçlarla alakalı “tescil” problemi çıkardı.

İmamoğlu İstanbul’da bir yılını tamamladı! şimdi hesap verecek

KANAL İSTANBUL MÜCADELESİ

2011 senesinde açıklanan Kanal İstanbul projesi, İmamoğlu İBB Başkanı seçildikten sonra hızla gündeme getirildi. Projeyi “katmerli ihanet, cinayet, felaket” olarak niteleyen İmamoğlu, İBB’nin önceki dönemde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı-Ulaştırma Altyapı Bakanlığı-İBB arasında imzaladığı Kanal İstanbul işbirliği protokolünden çekildi. 10 Ocak’ta Kanal İstanbul Çalıştayı düzenlendi.

KANAL PROJESİNE DAVALAR AÇILDI

İmamoğlu, Kanal İstanbul projesinin ÇED raporuna Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne giderek itiraz etti. İBB tarafından Kanal İstanbul projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen “ÇED pozitif” kararının iptali istemi ile dava açıldı. Davada mahkeme, keşif ve bilirkişi araştırması yapılmasına karar verdi.

Proje kapsamında İstanbul Çevre Düzeni Planı’nda yapılan değişikliğin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemi ile de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na karşı ikinci defa dava açıldı. Dava konusu olan plan değişikliği ile Kanal İstanbul’un çevresine kurulacak “Yenişehir” için milyonlarca metrekarelik arazi imara açılmıştı.

İmamoğlu,  İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak için yapılan ve senelerdir tamamlanamayan Melen Barajı’nın gövdesindeki çatlaklar sebebiyle faaliyete geçmediğini ortaya çıkardı. Uzun süre tartışılan baraj için DSİ’nin sonunda kuvvetlendirme çalışması yapmak için ihaleye çıktı.

HAYDARPAŞA İHALESİ

İBB firmaları, TCDD’nin Haydarpaşa ve Sirkeci garlarının depo sahalarını kiralamak üzere açtığı ihaleden hukuksuz biçimde elendi. İBB, ihalenin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemi ile dava açtı.

İstanbul 11. İdare Mahkemesi, 4 Mart 2020 tarihli kararı ile davayı, 1’e karşı 2 oyla reddetti. Karar İBB tarafından Danıştay’a taşındı. İhale, Okçular Vakfı’nın kısa zaman öncesine kadar genel müdürlüğünü yapan eski İBB çalışanı 33 yaşındaki Hüseyin Avni Önder’e ait Hezarfen Danışmanlık Limited Şirketi’ne verilmişti.

KONGREDE KRİZ ÇIKTI

15 Ocak’ta İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türkiye Belediyeler Birliği’nin davetlisi olarak Ankara’da gerçekleştirilen “Akıllı Kentler ve Belediyeler Kongresi”ne katıldı. Davette, İBB’ye, sinyalizasyon konusundaki çalışmaları dolayısıyla ödül verilmesi, İmamoğlu’nun ödülü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden alması planlanıyordu. Fakat kongre, davette belirtildiği programla ilerlemedi.

ERDOĞAN’A 4 SAYFALIK MEKTUP

Bunun üstüne İmamoğlu ve beraberindeki CHP’li büyükşehir belediye başkanları kongreye devam etmeme kararı aldı. İmamoğlu kongre öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, randevu talebi içerikli 4 sayfalık bir mektup da sundu.7

TASARIM YARIŞMALARI

İBB Haliç kıyı bandındaki 3 milyon 135 bin metrekarelik  sahil şeridini düzenlemek için tasarım yarışması açtı. Çocuk bahçelerinde statik elektrik üreten oyun grupları yerine konulacak yeni oyun grupları için de yarışma taktiği tercih edildi. Taksim Meydanı ve Bakırköy Özgürlük Meydanı için tasarım yarışmaları açıldı.

DEPREME HAZIRLIK

İBB şehirdeki 39 ilçenin afet sonrası “Toplanma ve Geçici Barınma Alanları”nı tespit ederek kamuoyuna açıkladı. 39 ilçe için ayrı ayrı “İlçe Olası Deprem Kayıp Tahmini Kitapçıkları” hazırlandı.

İSMEK YÖNETİCİLERİNE SUÇ DUYURUSU

Ekrem İmamoğlu’nun İBB Başkanı seçilmesinin sonrasında AKP dönemine ilişkin ilk suç duyurusu, İSMEK’te belirlenen usulsüzlükler ile ilgili yapıldı.

25 eski İSMEK yöneticisi ile ilgili “nitelikli dolandırıcılık”, “ zimmet”  iddiaları ile yapılan suç duyurusunda, tamamen ücretsiz olan İSMEK’lerde senelerce kursiyerlerden mevzuata aykırı olarak para toplandığı, usulsüz biçimde kantin işletildiği, bütün bu satışlardan ve toplanan paralardan elde edilen gelirin akıbetinin hiçbir biçimde belgelendirilemediği vurgulandı.

GALATA KULESİ İBB’NİN ELİNDEN ALINDI

Mülkiyeti İBB’ye ait olan tarihi Galata Kulesi’nin, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından kayyum döneminde büyükşehir belediyesinden alınarak Kule-i Zemin Vakfı ismine tapuda tescil edildi.

İmamoğlu İBB Başkanı olduktan sonra tapu tescilinin iptali için Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne dava açıldı. Dava kapsamında İBB’nin talebi üstüne üçüncü kişilere devredilmemesi için Galata Kulesi’ne ihtiyati önlem konuldu. Önlem kararına karşın 6 Nisan 2020 tarihinde tahliye işlemi başlatıldı.

İBB Başkanlığı da bu işlemin iptali ve yürütmesinin durdurulması için mahkemeye başvurdu. Mahkeme süreci devam ederken tarihi kule, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredildi.

İmamoğlu İstanbul’da bir yılını tamamladı! şimdi hesap verecek

UKOME’LERİN YAPISI DEĞİŞTİRİLDİ

Resmi Gazete’de 19 Şubat 2020 tarihinde yayınlanan yönetmelik değişikliği ile büyükşehir belediyelerinde ulaşım ve trafik koordinasyonunu üstlenen UKOME’lerin mensup sayısı merkezi hükümet lehine değiştirildi. İBB yönetmeliğin iptaline karşı dava açtı.

SALGIN BAŞLADI

İBB; henüz Türkiye’de ilk corona virüsü vakası açıklanmadan mart ayı başından itibaren önlem almaya başladı. Yetki alanında bulunan kültür merkezleri, ana hizmet binaları ve ibadethanelerin de aralarında bulunduğu toplam 700 bin metrekarelik kapalı alanda corona virüsüne karşı özel dezenfekte çalışması yapmak üzere mobil hijyen filosu kurdu. Toplu taşıma araçları, hastaneler, kamu binaları, meydanlar düzenli olarak dezenfekte edildi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, corona virüsü salgınına karşı mücadele eden bütün sağlık çalışanları için İSPARK’ın ve toplu ulaşımın ücretsiz olacağını duyurdu. Salgın tedbirleri kapsamında sağlık çalışanlarına ücretsiz 2 bin 800 otel odası tahsis edildi.

Vatandaşların su ve doğalgazlarının borçları sebebiyle kesilmesi işlemi askıya alındı.

BAĞIŞ KAMPANYASI ENGELLENDİ

İBB’nin salgın tedbirleri kapsamında yardıma muhtaç vatandaşlara destek için başlattığı bağış kampanyası, İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi ile yasaklandı. Bağış kampanyası kapsamasında açılan hesaplar donduruldu. 900 bin liralık bağış parası Vakıfbank tarafından bloke edildi.

İMAMOĞLU ILE ILGILI SORUŞTURMA BAŞLATILDI

İçişleri Bakanlığı genelgesinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemi ile dava açıldı. Bağış hesabını donduran kamu bankası ile ilgili da suç duyurusunda bulunuldu. İçişleri Bakanlığı, İBB tarafından başlatılan bağış kampanyası sebebiyle İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ilgili da soruşturma başlattı. 1,5 gün süren kampanyada  6 milyon 529 bin TL toplandı ve ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.

ASKIDA FATURA UYGULAMASI

Pandemi sürecinde zor günler geçiren İstanbullular için “askıda fatura” uygulaması başlatıldı.  Kampanyada ortalama 24 milyon liralık su ve doğalgaz faturası hayırseverler tarafından ödendi.

İBB salgın boyunca 525 bin 893 aileye gıda ve hijyen kolisi dağıttı. 35 bin 743 aileye de 35 bin 743 alıveriş destek kartı verildi. İBB’ye 1 milyon 65 bin kişi sosyal yardım için müracaatta bulundu.

İmamoğlu İstanbul’da bir yılını tamamladı! şimdi hesap verecek

BORÇLANMA TALEBİ TIRPANLANINCA TASARUF TEDBİRLERİ ALINDI

İBB Başkanlığı’nın salgın ile mücadele çalışmaları kapsamında bütçede yaşanan dengesizliği gidermek için meclisten talep ettiği 4.3 milyar TL’lik borçlanma yetkisine AKP’den tırpan geldi. Çoğunluğu elinde bulunduran AKP oylarıyla İBB’ye 648 TL’lik borçlanma yetkisi verildi.

Bunun üzerine  ek tasarruf önlemleri devreye sokuldu. Bütün İBB birimlerine yazı gönderilerek gelecek 8 ay içinde en az yüzde 35 tasarruf etmesi, mecburi haller dışında yeni ihaleye çıkılmaması istendi. Bu kapsamda aciliyeti olmayan ihaleler iptal edilmeye başlandı.

İBB önünde  7 ay süren işçi eylemi, 20 Mart’ta Hak-İş’e bağlı sendikalarla imzalanan protokol uyarınca son buldu.

LİMON KUMPASI

Mersinli üreticinin dalda kalan 100 ton limonunu İstanbul’da ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtmak için alan İBB tarafından satın alındı. Fakat bu olay bir kurgu haber yüzünden uzun süre tartışıldı.

İmamoğlu aleyhinde “yandaşa kıyak” iddiası ile yapılmak istenen “kurgu haberin” görüntülerinin ortaya çıkması üstüne yargı süreci başlatıldı.

BAŞAKŞEHİR HASTANESİ YOL POLEMİĞİ

Başakşehir Şehir Hastanesi’nin çevre bağlantı yolları inşaatı uzun süre tartışıldı. İBB’nin yolu yapmadığı öne sürüldü. İmamoğlu, hastaneye ulaşan yolun inşaatının, kendileri göreve gelmeden tam 1 sene önce durdurulduğunu açıklayarak yarım kalan yol çalışmasına şu an kaynak yetersizliği sebebiyle başlanamadığını bakanlığın devreye girmesi için aylardır görüşme yaptıklarını anlattı. Münakaşalar arasında yolun yapımı Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı tarafından üstlenildi. İmamoğlu da “olması gereken buydu” diye bakanlığa teşekkür etti.

MASKE DAĞITILDI

Toplu alanlarda maske takılmasının zorunla hale getirilmesinin sonrasında otobüs, metro, metrobüs ve vapurlarda ilk etapta 100 bin maskenin dağıtımı yapıldı. İBB, Halk Süt projesiyle ihtiyaç sahibi 115 bin çocuğa süt dağıtmaya başladı. Sütler, Silivri ve Çatalcalı çiftçiden alınıyor.

İmamoğlu İstanbul’da bir yılını tamamladı! şimdi hesap verecek

TARİHİ ÇEŞMELERDEN SU AKIYOR

Yaklaşık 30 senedir suyu akmayan Sultanahmet’teki tarihi 3. Ahmet Çeşmesi’nden su akmaya başladı. 23’ü restorasyonda olan şehrin farklı noktalarındaki toplam 55 tarihi çeşme daha suya kavuşacak.

Yapımı hızlandırılan Avrupa Yakası’nın mühim raylı sistemlerinden İkitelli-Ataköy Metro Hattı’nda rayların döşenmesine 20 Mayıs günü başlandı.

Adanalı çiftçiden satın alınan 100 ton patates ve soğan ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı. Salgın sebebiyle uygulanan sokağa çıkma yasakları esnasında yol bakım, onarım ve asfalt serim işlemlerini sürdürdü. Yoğun araç ve yay trafiğinden dolayı çalışılması güç güzergâhlarda oluşan bozulmalar düzeltildi, yollar rehabilite edildi.

RİVA DERESİ VE HALİÇ TARTIŞMASI

DSİ’nin sorumluluk alanında bulunan Riva Deresi’nde kirlilik sebebiyle İBB suçlandı. DSİ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İBB arasında meydana gelen polemikte İmamoğlu, derenin ıslahından sorumlu olan DSİ’nin görevini yerine getirmemesinden dolayı bölgedeki kirlenmenin her geçen gün arttığına işaret ederek  “Yapamıyorlarsa işi, bıraksınlar biz yapalım” çıkışı yaptı.

Haliç’in mevsimsel olarak meydana gelen alg patlaması sebebiyle rengi değişince kirlilik münakaşası çıktı. Haliç’in rengi birkaç gün içinde normale döndü. Aynı vaziyet Elmalı Baraj Gölü’nde de meydana geldi.  İSKİ değişiminin sebebinin kirlilik değil algler olduğunu açıkladı.

YENİ 5 BİN TAKSİ PLAKASI

İstanbul’a 5 bin yeni sarı taksi kazandırmak üzere harekete geçildi. Deniz taksinin de tekrar kullanılmaya başlanması ve  8 ayda, 50 deniz taksinin hizmete alınması planlanıyor.

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı