İmam Hatip Liselerinde Çince Eğitim Başlıyor

Yeni eğitim yılında, imam hatip liselerinde Çince eğitim başlayacak. Halihazırda İspanyolca, İngilizce, Rusça ve Almanca eğitim veren Bakanlık pilot olarak Küçükçekmece Anadolu İmam Hatip Lisesi'ni seçti.

İmam hatip liselerinde Çince eğitim dönemi başlıyor. Yapılan köklü değişikliklerin ardından okullarda İspanyolca, İngilizce, Rusça ve Almanca eğitim vermeye başlayan Milli Eğitim Bakanlığı bu programa Çince’yi de dahil etti.


KONTENJAN ŞİMDİDEN DOLDU

Bu kapsamda İstanbul Küçükçekmece’de bulunan Şehit Mehmet Güder Anadolu İmam Hatip Lisesi bünyesinde Çince hazırlık sınıfı açıldı. Bu yıl sadece 30 öğrenci kabul edilecek olan Çince hazırlık sınıfını Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki birinci yerleştirmede 196 öğrenci tercih etti. Kontenjanı tamamen dolan Çince bölümü, yüzde 8’lik dilime giren öğrencilerin tercihi oldu.

Şehit Mehmet Güder Anadolu İmam Hatip Lisesindeki Çince hazırlık sınıfında haftada 24 saat Çince eğitimi alacak öğrencilerin okuldan mezun olurken Çin diliyle üniversite okuyabilecek seviyeye ulaşmaları hedefleniyor. Öğrenciler, hazırlık sınıfının sonunda B2 seviyesinde, 800-900 arasında kelimeyi akıcı bir şekilde konuşabilecek şekilde Çince öğrenmiş olacak.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı