İlk günah nedir? Ekonomide İlk günah hipotezi ne demek?

Son günlerde dövizle borçlanmanın artması ile iktisat terimi olan ilk günah ne demek sorusu gündeme geldi. Özellikle Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmalarında sıkça sile getirdiği ilk günah terimi ne anlama geliyor? The Original Sin yani ilk günah hipotezi ile ilgili ayrıntılı bilgi haberimizde...
Takip et
İlk günah nedir? Ekonomide İlk günah hipotezi ne demek?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Şu an Dünya Bankası’nda Kamu Borç Yönetimi Danışmanlığı Birimi’nin yöneticiliğini yapan Cangöz, devletlerin yabancı para cinsinden borçlanmasına literatürde “original sin” yani “ilk günah” dendiğini belirterek “Kısa vadeli maliyet avantajları için orta ve uzun vadede yüksek riskler alıp yurttaşları ilave borç altına sokmak sorumlu Hazine yönetimi değildir” değerlendirmesinde bulundu.

Hazine’nin döviz cinsinden iç borcu iki yılda sıfırdan 38,3 milyar dolara fırladı. Sadece son 1 ayda 9 milyar dolar yurt içinde borçlanıldı.

İlk Günah Önsavı anlamı nedir?

Gelişmekte olan ülkelerde finansal piyasalarda yaşanan aksaklıklar yüzünden, ülkelerin ulusal paraları cinsinden yurtiçi veya yurtdışından borçlanamaması aslında ne net açıklaması.

İlk günah (veya The Original Sin) gelişmekte olan ve fakat ne hikmetse yıllardır bir türlü gelişemeyen Türkiye ve benzeri ekonomilerde hatalı politikalar, azalan rezervler ve değer yitiren milli para karşısında yeterli dış borçlanma yapılamaması nedeniyle, “dövizle iç borçlanma” yapmaya yönelmek olarak tanımlanabilir kabaca.

Türkiye’de döviz ve altın cinsinden iç borçlanma, 2008 yılından beri ilk defa bugünkü 20 milyar dolara yaklaşan seviyelere yükseldi. İhtiyatsız, gelişi güzel günübirlik hatalı ekonomik kararlar, Hazine’yi dövizle iç borçlanmaya yine yeniden sürükledi maalesef.

Bir yandan 2018’de “sıfır” olan kambiyo işlemlerinden alınan Banka Sigorta Muamele Vergisini (BSMV) 2019 yılında önce binde 2’ye, 24 Mayıs 2020 tarihinde de bir anda yüzde 1’e yükseltecek, bir nevi Tobin vergisi getirecek ve döviz satışı üzerinden vergi salacaksınız. Diğer yandan, gerçek kişiler için finansman bonolarının getirilerinden alınan yüzde 10 oranındaki stopajı yüzde 15’e yükselteceksiniz. Yani insanları bu suretle bir manada caydırıp, döviz ve altına yönlendireceksiniz.

İlk günahın örneği ise, TL faiz oranlarını yüzde 8’e düşürüp, insanların tasarruflarının enflasyon karşısında erimesine negatif faiz vererek seyirci kalmasını isteyecekseniz. Öte yandan 27 Mayıs 2020 tarihinde yıllık yüzde 3,5 faiz getirili dolar ve avro cinsinden Devlet İç Borçlanma Senedi ve Kira Sertifikası ihraç edileceğini açıklayacaksınız. Yani içeride, insanları dolarla tasarrufa teşvik edeceksiniz. Dolarizasyonu artıracaksınız.

Böylece çelişkili kararları, aynı ay hatta aynı hafta içinde alarak, büyük bir kafa karışıklığına, güvensizliğe ve kredibilite kaybına zemin hazırlayacaksınız.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.