Ilısu Barajı Su Tutmaya Başladı! Enerji Üretimi 3 Ay Sonra

Ilısu Barajı Hidroelektrik Santrali'nin 3 ay sonra enerji üretmeye başlayacağı açıklandı. Barajda su tutma çalışmaları kontrollü olarak devam ediyor.

Türkiye’nin vizyon projesi olarak bilinen Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) çerçevesinde inşa edilen Ilısu Barajı Hidroelektrik Santrali’nin (HES) 3 ay sonra enerji üretimine başlaması düşünülüyor.

SU TUTMA ÇALIŞMALARI KONTROLLÜ ŞEKİLDE YAPILIYOR

Ön yüzü beton kaplamalı kaya dolgu barajlar sınıfında, gövde hacmi ve kret uzunluğu açısından Atatürk Barajı’ndan sonraki ikinci büyük pozisyonundaki Ilısu Barajı’nda su tutma çalışmaları kontrollü biçimde devam ediyor.

ENERJİ ÜRETİMİ 3 AY SONRA BAŞLAYACAK

Ağustos ayı itibarıyla su biriktirmeye başlanmasıyla baraj gölünde su düzeyi 50 metreyi geçerken, depolanan su oranı ise 600 milyon metreküpe vardı. 10,5 milyar metreküp suyun depolanacağı barajda enerji üretimine 3 ay sonra başlanması düşünülüyor. 4 milyar 120 milyon kilovatsaat enerji üretim kapasitesine sahip baraj, ülke ekonomisine senelik 2 milyar lira katkı verecek.

CİZRE BARAJI’NA DA İMKAN TANIYACAK

DSİ 16. Bölge Müdürü Ali Naci Kösalı, AA muhabirine, Güneydoğu Anadolu Projesi’nin can damarı olan Ilısu Barajı’nın aynı zamanda Cizre Barajı’nın da inşasına olanak sağlayacağını ifade etti.

Baraj gölündeki su oranının yaklaşık 6 ay sonra 10,5 milyar metreküpe ulaşacağını söyleyen Kösalı, baraj gölünde teknelerin gezmeye başladığını anımsattı.

Suyun kontrollü biçimde tutulduğunu ifade eden Kösalı, “Sene sonuna doğru suyun Hasankeyf’e ulaşmasını amaçlıyoruz. Şubat 2020’de türbinlerimizi açıp enerji üretimine geçeceğiz.” sözlerini kullandı.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı