İletişim Başkanı Altun: Tek Başımıza Çabalıyoruz

TRT World Forum 2019’da konuşan İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Barış Pınarı Harekatı aleyhine yapılan kara propagandaya vurgu yaptı.

TRT World Forum 2019'da konuşan İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Barış Pınarı Harekatı aleyhine yapılan kara propagandaya dikkat çekti. Altun, "Küresel terör ve göç sorunuyla neredeyse tek başımıza mücadele ediyoruz. Bunu yaparken de terör örgütünün, terör örgütü olduğunu anlatmak zorunda kalıyoruz" diye konuştu.

Altun, İstanbul Kongre Merkezi'nde "Küreselleşmenin Krizi: Riskler ve Fırsatlar" temasıyla organize edilen TRT World Forum 2019'un açılışında yaptığı konuşmada, forum boyunca küreselleşme kavramının bütün boyutlarıyla tartışılacağını aktardı.

"SADECE KÜRSELLEŞMENİN KRİZİNİ DEĞİL, DÜNYA SİSTEMİNİN KRİZİNİ KONUŞUYORUZ"

Küreselleşme kavramının hem bir ideolojiye hem de bir gerçekliğe atıfta bulunduğunu belirten Altun, şöyle devam etti: "Bu kavram, Soğuk Savaş sona erdikten sonra, aksi inkar edilemez, geri döndürülemez ve kerameti kendinden menkul bir kavram olarak karşımıza çıktı. Tarihin sonunun ilan edildiği bir dönemde 'dünyanın bir baştan öbür başa tek bir mekan haline geldiği' iddialarının gündemde olduğu bir dönemdi. Bu mekan içinde herkesin birbirine daha sıkı bağlarla bağlanacağı, küresel bir bilgi ekonomisiyle, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki ayrımın ortadan kalkacağının iddia edildiği dönemlerdi. Dahası, ulus devletlerin ve ulusal egemenlik fikrinin giderek değersizleşeceği kehanetlerinin popüler olduğu dönemlerdi. Ne var ki 2000’li yılların ortalarından itibaren bu öngörülerin de bu coşkulu analizlerin de itibarı ciddi şekilde azaldı. O günden bugüne, küreselleşmenin krizini konuşuyoruz. Esasında sadece küreselleşmenin krizini değil, dünya sisteminin krizini konuşuyoruz."

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı