adplus-dvertising

İlber Ortaylı’dan Lozan maddeleri hakkında konuştu! “gizli madde yok…”

Lozan Anlaşmasının 2023 senesinden sonra geçersiz olacağı ve Türkiye’nin pek çok konuda önünün açılacağı ile alakalı sosyal medya efsanesiyle alakalı konuyla İlber Ortaylı yazdı.
Takip et
İlber Ortaylı’dan Lozan maddeleri hakkında konuştu! “gizli madde yok…”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Tarihçi – yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Lozan Antlaşması’nın gizli maddeleri bir efsaneden başka bir şey değildir. Buna karşın ortada gezinen efsanelerden kimileri ciddiyetle devlete dahi soruluyor. “Maden çıkarmak izni Avrupalılara mı aittir?” gibi. Bunun ne kadar manasız olduğu açık. Türkiye’de maden çıkarabilirsiniz ama bunun koşulları Lozan Antlaşması ile sınırlı değil, doğrudan doğruya memleketin ziraatı, fauna (hayvan) ve flora (bitki örtüsü) ile tabii coğrafyası ve su kaynaklarıyla alakalıdır. Yeraltı sularının yolunu değiştirecek ve belirli ağaçların bu yüzden kurumasına neden olacak madencilik yahut taşocağı faaliyeti yasak olmalıdır.”düşüncesini dile getirdi.

Ortaylı yazısında, “Kalitesiz kömür çıkarmak için zeytincilerin verdiği mücadele akıllardadır. Madencilik konusunda Türkiye’ye ve girişimcilere yön verecek esas yasağın tabii zenginliklerimiz ve doğanın yapısı olduğu açıktır. Bunu, Lozan Antlaşması’na atfedilen hayal mahsulü maddelerde aramayalım.” ifadesini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.