İlaç şirketlerinin aşı patenti uygulaması salgınla mücadeleye engel oluyor!

Bütün dünya koronavirüsün biteceği günü hayal ederken, 100’ün üstünde ülkede aşılama çalışmaları hiç başlamadı. Doç. Dr. Emrah Altındiş, Twitter’da ilaç firmalarının aldığı patentlerin bütün dünyanın hızlıca aşılanmasının önünde engel olduğunu yazdı.
Takip et
İlaç şirketlerinin aşı patenti uygulaması salgınla mücadeleye engel oluyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Altındiş, “Yüzlerce bilim insanı daha evvel binler, on binlerce bilim insanının uzun senelerdir ürettiği bilgileri sentezleyerek bir insan dehası örneği ile çok kısa bir surede koronavirüse karşı aşı yapmayı başardılar! İnsanlık bir seferberlikle bu muhteşem aşıları üretebilecekken, aşıların patent hakları asi imalatı hakkını yalnızca onu üreten firmalara veriyor, bundan ötürü aşı imalatı çok kısıtlı” şeklinde konuştu.

İlaç şirketlerinin aşı patenti uygulaması salgınla mücadeleye engel oluyor!

Doç. Dr. Aldındiş, çocuk felci aşısını bulan Dr. Jonas Salk ve Dr. Albert Bruce Sabin’in aşılarını patentlemeyi reddetmeleriyle bu hastalığın dünyadan silindiğini vurguladı. Peki ilaç firmalarının aldığı patent koronavirüs mücadelesini sekteye uğratıyor mu? Hürriyet’ten Ece Çelik’in haberi…

İlaç şirketlerinin aşı patenti uygulaması salgınla mücadeleye engel oluyor!

* Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap:

“Dünyanın aşıyı yaygınlaştırmak için yeterince kaynağı var. Çeşitli kurumlar büyük bağışlar yoluyla bu kaynağı yarattı. Elbette bir aşı üretmek için büyük bir yatırım ve harcama var ve bazı firmalar de patent alarak bu yatırımlarını paraya çeviriyor. Fakat pandemide dünyanın hepsinde hastalığı kontrol altına alamazsanız virüs dolaşmaya devam ederse aşıladığınız kişilerin olması hiçbir mana ifade etmez. Şuanda dünyada buna karşı aşı kooperatifleri kurulmaya başlandı.”

İlaç şirketlerinin aşı patenti uygulaması salgınla mücadeleye engel oluyor!

“Bütün hükümetler bütçelerinden pay ayırmalı. Çünkü bütün dünyanın aşılanması doğrudan herkesi ilgilendiriyor. Birimiz bile güvende değilsek hiçbirimiz güvende değiliz. Örneğin İsrail aşılamada çok hızlı gidiyor. Nisan ayına kadar bütün ülkeyi aşılasa bile komşu ülkelerde virüs yayılımı sürdükten sonra hiçbir işe yaramıyor. DSÖ öncülüğünde buna bir fon bulunabilir diyerek düşünüyorum. Klasik bir örnektir ama bütün dünya silahlanmaya ayırdığı paradan bir kısmı buraya ayırabilse dünya bu beladan kurtulur.”

YATIRIMIN GARANTİSİ İlaç şirketlerinin aşı patenti uygulaması salgınla mücadeleye engel oluyor!

* Onko ve Koçsel İlaçları Strateji ve İş geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Ayda Onat Orallar:

“Aşının klinik çalışmaları çok maliyet, zaman ve emek ister. Aşının ruhsatlandırılıp üretilebilirliği için bir kurumun bu çalışmaları yürütmesi, maddi ve manevi sorumluluğu alması gerekmektedir. Patent, sahibinin aldığı risk ve yatırımlarının karşılığı ve garantisidir. Kuruluşları teşvik eden en büyük unsurlardandır. Dünyada 200’ün üstünde aşı geliştirme çalışması devam ediyor. İlaç ve aşı imalat kapasitesi en verimli biçimde kullanılarak çok sayıda aşı üretilebilir. Öte Yandan aşıların dünyaya eşit olarak dağıtılması çok mühim.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.