İlaç Memelerimi Büyüttü Dedi, 8 Milyar Dolar Kazandı

ABD’li ilaç devi Johnson & Johnson, bir ilacı kullandıktan sonra memeleri büyüyen bir erkeğe 8 milyar dolar tazminat ödeyecek.

Amerikan ilaç şirketi Johnson & Johnson, kullandığı anti-psikotik ilaçların memelerini büyüttüğü ve ilacın üstünde bu hususta bir ikazın olmadığını ifade ederek dava açan bir kişiye 8 milyar dolar tazminat verecek.

KARAR EMSAL OLUŞTURABİLİR

ABD'nin Philadelphia şehrinde yapılan davada jüri, firmanın iştiraki Janssen tarafından imal edilen Risperdal isimli ilacı alan 26 yaşındaki Nicholas Murray'i haklı gördü. Kararın aynı gerekçeyle eyalette firmaya dava açan binlerce kişi için emsal oluşturabileceği bildiriliyor.

Murray'nin avukatları, Janssen'in Risperdal'ı pazarlarken "karı, hastaların sağlığından öncelikli gördüğünü" söyledi.

TEMYİZE BAŞVURULACAK

Johnson & Johnson, "muazzam seviyede orantısız" dediği kararı temyize götüreceğini duyurdu.

Amerikan ilaç devi vajina ameliyatlarında alınan ağlar (mesh) ve asbestli olduğu iddia edilen bebek pudraları sebebiyle de davalarla karşı karşıya.

DAHA ÖNCE DE CEZA ALMIŞLARDI

Firma Ağustos'ta da Oklahoma'da bağımlılığa sebep olan ağrı kesicilerle kamu zararına yol açması sebebiyle 572 milyon dolar ceza almıştı.

Risperdal davasında 2003'te otizm spektrum bozukluğu teşhisi konulan Murray'nin bu ilacı kullanmaya başlamasının ardından memelerinin büyüdüğü bildirildi. Risperdal, şizofreni ve bipolar bozukluk tedavisinde tercih ediliyor.

MAHKEMEYE İTİRAZ ETTİLER

Firma görevlileri, kararın temyizde bozulacağından emin olduklarını, mahkemenin avukatların ilacın etiketiyle alakalı "ana delillerini" göstermesine izin vermediğini iddia etti.

2015'te Murray, firmanın ilacın riskleri hususunda kullanıcıları uyarmadığı gerekçesiyle 1,75 milyon dolar tazminata hak kazanmış, temyiz mahkemesi geçen sene tazminat oranını 680 bin dolara düşürmüştü.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı