adplus-dvertising

İklim Krizi Yoksulları Vuracak!

11 Eylül 2019, 10:14 tarihinde eklendi
Küresel Adaptasyon Komisyonu raporuna göre, iklim krizinin yoksullar üzerinde etkili olacağı belirtildi. Raporda, 'iklim apartheidına' engel olmak için de 1.6 trilyon dolar harcanması ve bir an önce harekete geçilmesi gerektiği bildirildi.
Takip et
İklim Krizi Yoksulları Vuracak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Küresel Adaptasyon Komisyonu’nun raporunda, yaşanacak iklim krizine karşı dünyanın hazırlıksız olduğu açıklandı. On yıl içerisinde gereken yatırımların yapılmadığı taktirde küresel ısınmadan en çok yoksulların etkileneceği de belirtildi.

Yaşanacak iklim değişikliğinden en çok etkilenecek olan toplumlar ise bu sorunu ortaya çıkaran faaliyetleri en az yapan toplumlar olacağı belirtiliyor ve dünyanın bu sonuçtan etkilenmemesi için 2 trilyon dolara yakın yatırım yapılması gerektiğini açıklandı. Ayrıca komisyonun maliyet-kar analizine göre ise yapılacak 1.8 trilyon dolarlık yatırımın 7 trilyon dolardan fazla kar elde ettirecek.

Açıklamada, dünyayı kurtarmak için yapılacak bu yatırımın yapılması zengin ülkeler için ahlaki bir sorumluluk olduğuna değinildi.

18 ülkenin bir araya gelerek oluşturduğu bu komisyonun içerisinde eski BM genel sekreteri Ban Ki-moon, Microsoft kurucu Bill Gates, Dünya Bankası ve BM çevre daire başkanları, Çin, Kanada ve Hindistan çevre bakanları da bulunuyor.

‘İklim Apartheid’ı’ Küresel Uyum Komisyonu tarafından, iklim değişikliğinin muhtemel etkilerini tarif ederken kullanılıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.