İklim Değişikliği Kuzey Kutbu’nu Yakıyor

İklim değişikliği sebebi ile meydana gelen orman yangınları Kuzey Kutbu'nu etkisi altına almaya devam ediyor.
İklim Değişikliği Kuzey Kutbu’nu Yakıyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kuzey Kutbu’da iklim değişikliği nedeniyle mevsim normallerinin üzerinde yaşanan sıcaklıklar, orman yangınlarına neden oluyor. Sıcak havanın etkisi ile çıkan yangınlardan dolayı ülkenin en büyük ormanları cayır cayır yanıyor. Meydana gelen yangınlardan endişelenen uzmanlar, bir şimşek çakmasının yangınları daha da alevlendireceğini söyleyerek önüne geçilmez felaketlerin yaşanabileceğini açıkladı.

YÜZLERCE YANGIN VAR

Yangınla mücadele ekipleri 35 dereceye yakın sıcaklık ve rüzgarın etkisi ile ıssız bölgelerdeki ormanlık alanlarda yüzlerce yangının olduğu açıklandı. Yetkililer, Ekim ve Mayıs aylarında zaman zaman meydana gelen yangınların ekosistemin doğan bir parçası olarak görüldüğünü söylerken yangınların artmasının beklenmedik düzeyde olduğunu ifade etti. Yangınların ardından yükselen dumanlar ülkeyi etkisi altına alarak hava kirliliğine neden oluyor ve vatandaşlara zor anlar yaşatıyor. Dumandan etkilenen çevre sakinleri maske takmadan sokağa çıkamıyor.

RUS YETKİLİLER YANGINLARLA MÜCADELE ETMİYOR

Rus yetkililer yangın söndürme maliyetinin, yangından daha fazla olacağını iddia ederek bölgedeki tüm yangınlara müdahale etmiyor. Vatandaşlar ise bu duruma tepki olarak sosyal medya uygulaması Twitter üzerinden Rus hükümetine karşı kampanya başlattı. Kampanyada yetkililerin krizle başa çıkmak için yeterli çalışma yapmadığı vurgulanarak orman yangınlarına bir an önce müdahale edilmesi isteniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.