İklim değişikliği dünyayı kıtlık krizinin eşiğine getirdi!

Küresel ısınma sebebiyle meydana gelen iklim değişiklikleri dünyanın sonunu getiriyor. Gidişat ile alakalı yapılan araştırmalarsa korkunç tabloyu gözler önüne seriyor. Son açıklamalara göre dünya, yüzyıl içinde beklenenden neredeyse 2 kat fazla ısınacak. Meydana Gelen artış ise kıtlık gibi felaketleri ve aşırı hava olaylarını beraberinde getirecek.
Takip et
İklim değişikliği dünyayı kıtlık krizinin eşiğine getirdi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yeni bir analiz, Glasgow’daki iklim zirvesi COP26’da verilen taahhütlere karşın, dünyanın hala küresel sıcaklık artışını sınırlama hedeflerine yakın olmadığını gösterdi.

2,4 DERECE ISINACAK!

Climate Action Tracker’a (CAT) isimli kuruluşa göre, dünya ülkelerin taahhüt ettiği bir buçuk derece sınırından çok daha çok olan 2,4 derece ısınmaya doğru gidiyor. Climate Action Tracker’a göre COP26, “büyük bir güvenilirlik, eylem ve taahhüt boşluğuna sahip”.

İklim değişikliği dünyayı kıtlık krizinin eşiğine getirdi!Bununla beraber çalışma, İngiltere Meteoroloji Ofisi’nin küresel yaklaşık sıcaklığın sanayi öncesi seviyelerin 2 derece üstüne çıkması halinde bir milyar insanın ölümcül ısı ve nemden etkilenebileceği konusunda uyarmasının sonrasında geldi.

HÜKÜMETLERİN ÇABALARI YETERLİ DEĞİL

İklim değişikliği dünyayı kıtlık krizinin eşiğine getirdi!Climate Action Tracker tarafından hazırlanan raporda, hükümetler tarafından COP26 öncesinde ve esnasında verilen sözler incelendi.İklim değişikliği dünyayı kıtlık krizinin eşiğine getirdi!Araştırmacılar, 2030 senesinde, gezegeni ısıtan sera gazı emisyonlarının, sıcaklık artışını 1,5 derecenin altında tutmak için gerekenden iki kat daha yüksek olacağı sonucuna vardı. Uzmanlar, küresel ısınmayı bir buçuk derece ile sınırlandırmanın iklim değişikliğinin en tehlikeli etkilerinin gerçekleşmesini engelleyeceğini belirtiyor.

DÜNYA YÜZYILIN SONUNA KADAR 2,4 DERECE ISINACAK

İklim değişikliği dünyayı kıtlık krizinin eşiğine getirdi!Öbür taraftan, 2015 senesinde Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleştirilen iklim zirvesi, ısınmayı 1,5 derecenin altında tutmaya yönelik bir plan ortaya koymuştu. Fakat, Climate Action Tracker, hükümetlerin taahhütlerinden ziyade fiili politikaları analiz edildiğinde, 2100 senesine kadar dünyanın öngörülen ısınmasının 2,4 derece olduğunu hesapladı.İklim değişikliği dünyayı kıtlık krizinin eşiğine getirdi!Greenpeace isimli çevre örgütünün global direktörü Jennifer Morgan, “Bu yeni hesaplama, Dünya’ya doğru gelen asteroitin fotoğrafları çeken bir teleskop gibi. Glasgow’daki liderlerin farklılıklarını derhal bir kenara bırakıp dünyanın geleceğini kurtarmak için anlaşmaya çalışması gerekiyor” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.