İklim değişikliği dünyayı karanlığa gömüyor

İklim değişikliği son senelerde meydana gelen gelişmelerle beraber artık ‘iklim krizi’ olarak anılmaya başladı ve hepimizin yaşamındaki etkileri daha görülür hale geldi. Bu konuyla alakalı yapılan son bilimsel çalışmalar ise oldukça enteresan bir neticesi ortaya çıkardı.
Takip et
İklim değişikliği dünyayı karanlığa gömüyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İklim değişikliğinin dünyamız ve yaşamımız üstünde yol açtığı etkiler giderek artıyor. Buzulların erimesinden doğal afetlerin artmasına kadar birçok olumsuz gelişme dünya üstündeki yaşantıyı, insanların, hayvanların ve bitkilerin sağlığını ve ömrünü etkilemeye devam ediyor.

Bu konuyla alakalı yapılan ve Geophysical Research Letters’da yayınlanan son bilimsel çalışma iklim değişikliğinin dünyanın atmosferi üstünde oluşturduğu oldukça çarpıcı etkiyi ortaya çıkardı.

Bu çalışmanın sonucuna göre dünyamız artık daha az ‘yansıtıcı’ hale geldi. Bu vaziyet ise dünyanın artık eskiye göre daha ‘karanlık’ olduğu manasına geliyor!

Araştırmacılar yaptıkları gözlemlerin neticelerini aktardıkları makalelerinde konuyla alakalı şu ifadelere yer verdi:

“1998-2017 seneleri arasında Büyük Ayı Güneş Gözlemevi tarafından günlük, aylık, mevsimsel, senelik ve on senelik dönemler halinde yapılan ve modern fotometrik teknikler kullanılarak yapılan gözlemlere göre, kademeli olarak gerçekleşen fakat iklimsel olarak oldukça belirgin bir netice elde ettik. Buna göre yerkürenin ‘yansıtabilirlik’ oranı son 20 senelik verilere dayanarak ~0.5 W/m2 oranında azaldı.”

Dünyanın yansıtıcılığı iklim konusunda öncül belirleyicilerden birisi. Zira iklimsel değişiklikler solar (güneş) yoğunluk, yansıtabilirlik ve sera gazı yalıtımıyla doğrudan alakalı.

İklim değişikliği dünyayı karanlığa gömüyor

Bilim insanları bu neticeye 1998 senesinden beri gezegen ışığında yaşanan dalgalanmaları ölçerek ulaştı. Bu veriler NASA’dan alınan verilerle karşılaştırıldı ve birleştirildi.

Dünyanın yansıtıcılığını azaltan ve daha karanlık hale getiren ise iklim değişikliğinin bulutlar üstünde oluşturduğu etki. Bulutların dünyadaki elementlerle olan bağı bilim insanları için çözülmesi zor bir konu olmaya devam etse de eldeki veriler çalışmanın çarpıcı neticelerini anlamamız için yeterli.

Bulutlar üzerlerine gelen güneş ışığının yarısına yakınını yansıtıyorlar. Bunun yanında bulutlardan yeryüzüne dökülen kar ve buz ise güneşten aldıkları ışığın hepsine yakınını yansıtıyor. Fakat yapılan gözlemler bulutların ışığı yansıtmasında ciddi bir azalma olduğunu ortaya koyuyor.

Bulut tabakalarının iklim değişikliği sebebiyle giderek kalınlaşmasıyla ilintili olduğu düşünülen bu netice bilim insanları tarafından kaygı verici olarak adlandırılırken konuyla alakalı daha ileri düzey incelemeler yapılmaya çoktan başlandığı biliniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.