adplus-dvertising

İklim aktivistleri ellerini 1889 tarihli Van Gogh tablosuna yapıştırdı

İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Courtauld Gallery’deki Van Gogh sergisine gelen iki iklim aktivisti, ellerine sürdükleri yapıştırıcı ile Van Gogh’un 1889 tarihli “Peach Trees In Blossom” (Çiçek Açmış Şeftali Ağaçları) tablosunun çerçevesine yapıştırdı.
Takip et
İklim aktivistleri ellerini 1889 tarihli Van Gogh tablosuna yapıştırdı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İngiltere’nin başkenti Londra’da iki iklim aktivisti, iklim değişikliğine dikkat çekmek için enteresan bir eyleme imza attı. Başkentteki Courtauld Gallery’deki Van Gogh sergisine gelen aktivistler, ellerine sürdükleri yapıştırıcı ile Van Gogh’un 1889 tarihli “Peach Trees In Blossom” (Çiçek Açmış Şeftali Ağaçları) tablosunun çerçevesine yapıştırdı. İngiltere hükümetinin yeni fosil yakıt ruhsatlandırma ve imalatını durdurmayı taahhüt etmesini temin etmek maksadıyla kurulan iklim aktivisti grup Just Stop Oil grubu mensubu olan 21 yaşındaki Louis McKechnie, daha önce ise geçtiğimiz mart ayında İngiltere Premier Lig ekiplerinden Newcastle ile Everton arasındaki maçta kendisini kale direğine bağlayarak gündeme gelmişti.

McKechnie, kendisinin ve eylemci arkadaşının tutuklanmasının beklendiğini söyleyerek, “Bu resme yapışmış vaziyetteyiz çünkü geleceğimiz için korkuyoruz. İhtiyacımız olan değişikliği elde etmenin başka bir yolu olsaydı, yapardık. Öbür her şeyi denedik” şeklinde konuştu. Courtauld Gallery tarafından yapılan açıklamada, söz konusu eylemin öğleden sonra gerçekleştirildiği ifade edilerek, eylem sebebiyle galerinin günün geri kalanında ziyarete kapatıldığı aktarıldı. Açıklamada öte yandan, Courtauld Gallery’nin yarın normal biçimde ziyarete açılacağı ifade edildi.

Daha önce 20 defa tutuklanmış ve 6 hafta hapis yatmış eski bir mühendislik öğrencisi olan McKechnie, İngiltere’nin iklim değişikliği aktivistleri arasında en tanınan yüzlerden biri haline geldi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.