adplus-dvertising

İkitelli OSB’de yüksek maaş ile çalışacak 50 bin işçi aranıyor!

İkitelli Organize Sanayi Bölgesi, Avrupa ülkelerinin Çin’den Türkiye’ye yönelmesi ve rekor ihracatla artan imalat talebine yetişemiyor. İşçi bulamamaktan şikayet eden İkitelli OSB Başkanı Mahmut Mustafa Aydın, maaşların yüksek olduğunu söyleyerek, “Bugün buraya 50 bin kişi gelsin tamamı işe girer” şeklinde konuştu.
Takip et
İkitelli OSB’de yüksek maaş ile çalışacak 50 bin işçi aranıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İhracat ve büyümedeki artış, Türkiye’nin en fazla nüfusuna sahip kenti olan İstanbul’da bile çalıştıracak işçi bulmayı zorlaştırdı, 35 bin işletmenin bulunduğu İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nde 50 binden fazla işçi açığı oluştu. Y

ASGARİ ÜCRETTEN YÜKSEK MAAŞ

Konuya ilişkin Yeni Şafak’a bilgi veren İkitelli Organize Sanayi Başkanı Mahmut Mustafa Aydın, “İkitelli OSB’de hali hazırda 400 bin kişi çalışıyor, 35 bin işletmemiz var. Özellikle salgından sonra Avrupa ülkeleri siparişlerini Çin’den Türkiye’ye kaydırmaya başladı. Bunun yanında dünyanın her noktasından sipariş geliyor. Sanayi elektrik tüketimimiz de inanılmaz bir biçimde arttı. Bütün bunlara bağlı olarak imalat talebi arttı, bu talebi karşılayabilmek için haliyle iş kuvveti ihtiyacı oluştu fakat işletmecilerimiz çalıştıracak adam bulamıyor, bütün işletmecilerimiz aynı şeyden şikayetçi. İnanın burada mülteciler olmasa sanayi dönmez, onlar çalışıyor. Asgari ücret diyerek bir şey de yok, ücretler yüksek, bugün buraya 50 bin kişi gelsin tamamı işe girer.” şeklinde konuştu.

İkitelli OSB’de yüksek maaş ile çalışacak 50 bin işçi aranıyor!

HER YER İŞ İLANIYLA DOLU

İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nde her yer iş ilanlarıyla dolu. Organize Sanayi Bölgesindeki ağaçlara, direklere, duvarlara ve iş yerlerinin camlarına tornacı, muhasebeci, imalat elemanı, temizlik işçisi, paketlemeci, sürücü, vasıflı, vasıfsız işçi gibi muhtelif binlerce iş ilanı asılı. PVC sektöründe üretici olan Nevzat Tunca da, “Şu an 45 kişi ile imalat yapıyoruz, tam kapasitemiz 65 kişi, 20 işçiye ihtiyacımız var. 4 bin lira, AGİ, sigorta, yol ve yemekle iş başlangıcı yaptırıyoruz ama maalesef işçi bulmakta zorlanıyoruz. Bizim insanımız iş beğenmiyor” şeklinde konuştu.

İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde bağlantı ürünleri tedarikçisi olan Uğur Güngör, bu seneki siparişlerin geçen seneye oranla yüzde 80 arttığını söyledi. Güngör, “İşlerimizde gözle görülür bir yükseliş var, bütün sanayide vaziyet bu şekilde, siparişler inanılmaz bir biçimde artıyor, yetişmekte güçlük çekiyoruz” şeklinde konuştu.

İkitelli OSB’de yüksek maaş ile çalışacak 50 bin işçi aranıyor!

MESLEK LİSELERİ ARTIRILMALI

İmalat sektöründe lazer kesimi yapan bir başka işletmeci de pandemi öncesine göre büyük bir hareketliliğin olduğunu, başta Avrupa’dan olmak üzere yurt dışından sipariş yağdığını söyledi. Salgın öncesi 50 kişi çalıştırırken şu an bu sayıyı 70’e çıkardıklarını fakat daha çok işçiye ihtiyaç duyduklarını söyledi. Özellikle ara eleman sorunu yaşadıklarını söyleyen işletmeci, bu kapsamdaki ihtiyaçlarının karşılanması için OSB’lerde açılan meslek liselerinin doğru bir adım olduğunu dile getirdi, bu meslek liselerinin sayısının artırtılması gerektiğini savundu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.