İkinci el cep telefonu ve bilgisayar satışında yeni dönem!

İkinci el birçok ürünün satışı için yeni düzenlemeler yapıldı. Bunların başında ise cep telefonları ve bilgisayarlar geliyor. Bu tür ürünler artık yenileme merkezlerinde paketlenerek garantili bir şekilde tüketiciye satılabilecek.

Akıllı telefon, tablet, dizüstü bilgisayar, masa üzeri bilgisayar başta olmak üzere elektrik ve elektronik ürünlerin ikinci el satışları yapılıyor. Vatandaşların daha uygun fiyata olduğu için tercih ettikleri bu ürünlerin bozuk çıkması sebebiyle mağduriyetler yaşanabiliyor.

Sabah’tan Zübeyde Yalçın’ın haberine göre garantileri bulunmadığı için de tamirleri ya da değiştirilmeleri de mümkün olmuyor. Sanayi Bakanlığı, ikinci el satışı yapılan elektronik aletlerin hem ekonomiye kazandırılması hem de mağduriyetin engellenmesi için hazırlık yaptı. Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Ile ilgili Yönetmelik önümüzdeki günlerde yürürlüğe girecek. Yönetmelik ile gelecek yenilikler şu şekilde:

İLK YASAL MEVZUAT: Özellikle cep telefonlarında yoğun bir ikinci el satışı olmasına rağmen bu ürünlerle alakalı yasal mevzuat bulunmuyor. Yeni düzenleme tüketiciyi güvence altına alıyor. Bu tür ürünler için koruma tedbirleri getiriliyor.

YENİLENMİŞ ÜRÜN: İkinci el ürünler artık ‘yenilenmiş ürün’ sayılacak. İkinci el ürünler için Sanayi Bakanlığı’ndan alınacak izin ile yenileme merkezleri kurulacak. İkinci el satışı yapılacak elektronik ürünler bu merkezlerde standartlara uygun biçimde gözden geçirilecek, tamir edilecek ve yenilenecek. Ürün sertifikalandırıldıktan ve paketlendikten sonra satışa sunulacak. Yetkili satıcı ya da merkezler ikinci el ürünleri vatandaştan alabilecek.

GARANTİ BELGESİ OLACAK: Bu ürünlerin garanti belgesi de olacak. Garanti süresince, ürünlere verilen bakım, onarım, montaj gibi satış sonrası hizmetlerden yetkili satıcı ve yetkili yenileme merkezleri sorumlu olacak. Yenilenmiş malın Türkçe kullanım kılavuzu da bulunacak.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı