adplus-dvertising

İkinci el araç satın alacakları sevindiren haber

Kurban Bayramı’na bir aydan az bir müddet kalırken, ikinci el araç piyasasındaki yükselişin duracağı söyleniyor. Ordu’da galerici esnafı Bekir Ergen, fiyatların son günlerde arttığını, şu an için bayram öncesi herhangi bir fiyat artışı beklemediklerini, araç için olmayan insanların biraz daha beklemesi gerektiğini belirtti.
Takip et
İkinci el araç satın alacakları sevindiren haber
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son günlerde dünya genelindeki ekonomik dalgalanma neticesi sıfır kilometre ve ikinci el araç fiyatları da yükseldi. Özellikle pandemi sürecinde artan fiyatlar karşısında bazı insanlar istedikleri aracı satın alırken, bazı vatandaşlar ise fiyatların düşmesini bekliyor. Fakat uzamanlar, fiyatların anormal bir biçimde yüksek olduğunu, acil ihtiyacı olmayan vatandaşların araç satın alma işini biraz erteleyebileceğini söylüyor. Galericiler, farklı meslekler ile uğraşan insanların araç alım ve satımı yaptığını, bu vaziyetin piyasayı olumsuz etkilediğini ifade ederek, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde şuan için herhangi bir fiyat yükselişi beklemediklerini ifade ediyor.

İkinci el araç satın alacakları sevindiren haber

“Şu anda fiyatlar normalinden çok fazla”

Ordu galerici esnafı Bekir Ergen otomobil fiyatlarını gerçeğini yansıtmadığını ve fiyatların normalinden fazla olduğunu belirterek, “Şu anda araç fiyatları gerçekten çok ama oldukça fazla yükseldi bence bu fiyatlar araç bedellerinin üstünde rakamlar gerçek fiyatları yansıtmıyor. Herkes aracın en iyisine binmek ister ama genelde 200 bin ile 500 bin bandına kadar olan araçları tercih ediyorlar. 500 bin bandı üstündeki otomobilleri alanlar genelde binmek için değil, yatırım maksatlı alıyorlar. Bu vaziyet da bizim piyasamızı sıkıntıya sokuyor. Çünkü bu sefere bu kişiler otomobilleri alıp saklıyorlar yani pahalı olunca satmak istiyorlar. Bu da piyasadaki otomobil arzını azaltıyor ondan dolayı sıkıntı oluyor” şeklinde konuştu.

İkinci el araç satın alacakları sevindiren haber

“Kurban Bayramı öncesi fiyat artışı olmayabilir”

Kurban Bayramı öncesi piyasada herhangi bir artışın olmayacağını düşündüğünü söyleyen Bekir Ergen, “Kurban Bayramı’na kadar bence bir artış olacağını düşünmüyorum. Çünkü zaten araçlara çok daha fazlasıyla artışlarını yaptılar bundan sonra piyasanın biraz daha oturacağını düşünüyorum. Hatırlarsanız daha öncede gene beklenmesi gerektiğini söylemiştim şu anda da aynı şeyi söylüyorum. Biraz daha beklesinler fiyatlar gerçekten çok şişkin fiyatlar araçların ederleri bu fiyatlar değil” ifadelerini kullandı.

“Aldığınız arabayı ekspertize götürün”

Ergen, araç alacak kişileri uyararak, satın alınan her aracın işinde uzman ekspertizlere baktırılması gerektiğine değinerek, şu ifadeleri kullandı:

“Piyasada galericilerden çok başka meslek gruplarının da araç alım satımı yapıyor. Bu kişilerin piyasadaki fiyatları etkilediğini de biliyoruz. Araç ve alım satımı yapan galericilerin vergi ödüyor fakat bu kişiler ödemiyor. Biz galericiler bu işi yapıyoruz, bu işin vergisini veriyoruz ama bizim haricimizdeki kişiler bu araçları alıp satıyor. Usta alıyor, mühendis alıyor, memur alıyor, mobilyacı alıyor herkes otomobil alıp satıyor ama onlar bu vergiyi vermiyorlar ama biz her aldığımız otomobilde vergi veriyoruz. Burada devletimizin çok büyük bir vergi kaybı oluyor çünkü hiç kimse aldığı otomobilin vergisini vermiyor. Devletimizin bir an önce çok kolay bir sistemle bunu çözmesi gerekiyor. Bu sektör devletimizin çok çok para kazana bileceği vergi alabileceği bir alan. Bir de ihtiyaç sahibi olmayan insanların yatırım olarak dolar yahut euro fazla otomobilin fiyatının arttığını düşündükleri için bütün paralarını otomobillere yatırıyorlar, bunlar hiç mantıklı değil.”

İkinci el araç satın alacakları sevindiren haber
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.