ikinci el arabalarda fiyatlar düşüşe geçti

Mersin Oto Galericiler Sitesi Başkanı Murat Koçaçoğlu, ikinci el araç piyasasının düşüşe geçmesiyle piyasaların hareketlendiğini söyledi. Koçaçoğlu, dolandırıcılara karşı vatandaşları uyararak araçlarını yetkili bayilerden almasını istedi.
Takip et
ikinci el arabalarda fiyatlar düşüşe geçti
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Salgın döneminde geçen sene vatandaşların toplu taşımadan kaçınmak için araba almaya yönelmesi ve haziran ayında kamu bankalarının uygun faizle başlattığı kredi kampanyasıyla beraber ikinci el piyasasında ciddi bir talep ve fiyat artışı meydana geldi. Fakat yeni seneyle beraber ikinci elde fiyatlar düştü. Kurlardaki düşüşle beraber bazı araçlarda yüzde 20-25’e ulaşan fiyat değişimleri meydana geldi. İkinci elde piyasa hareketlenirken, oto galericilerden dolandırıcılık uyarısı geldi. Mersin Oto Galericiler Sitesi Başkanı Murat Koçaçoğlu, vatandaşların araçlarını yetkili bayilerden almasını istedi.

‘NORMALLEŞME İLE PİYASALAR HAREKETLENECEK’

İkinci el araçların fiyatlarının normale döndüğünü söyleyen Koçaçoğlu, “Fiyatlardaki artışın sonrasında düşüş meydana gelmesi normal. Fiyatlar normal seyrine geldi. Araç alım satımı yapılabilir şu an. Otomotiv sektörünün tümünde düşüş söz konusu. Koronavirüs salgını sebebiyle toplu taşıma araçlarını kullanmak istemeyen vatandaşlar, araç alım satımını canlandıracak. Normalleşme ile birlikte piyasa daha da hareketlenecek” şeklinde konuştu.

‘İKİNCİ EL OTOMOBİL, YATIRIM ARACI HALİNE GELDİ’

İkinci el araba sektörünün şu an bir yatırım aracı haline geldiğini ifade eden Koçaçoğlu, “İnsanlar döviz gibi otomobil alıp ellerinde bulunduruyorlar. Dövizde meydana gelen artış ve düşüşler gibi ikinci el arabaların de fiyatların değişkenlik göstermesi normal. Bu da araçların fiyatlarının artmasında bir etken” diyerek konuştu.

‘ARACI YETKİ BELGESİ OLAN YERLERDEN ALIN’

Vatandaşları dolandırıcılığa karşı uyaran Koçaçoğlu, şunları belirtti:

“Vatandaşlar internet üstünden araç alımı yaparken, yetki belgesine dikkat etsin. Bu belgeye sahip olanlar devletin denetiminden geçmiş işletmelerdir. İnternet üstünden alım yapılırken dolandırıcılık yapılıyor. Alıcı olan kişilerin tercihleri, bu vaziyeti tespit edecek. Piyasa fiyatının altında araç buldum diyerek sevinenler dolandırılmaya müsait. Öncelikle yetki belgesi olup olmadığı kontrol edilmeli. Kaç senedir sektörde oldukları, iş yerlerinin kaldırım üstünde mi yoksa oto galerici sitesinde mi bakılmalı. İkinci el araç alacaklar öncelikle TSE belgeli şirketten ekspertiz yaptırsınlar. Artık araç alım satımında garanti veriliyor. Bu da alıcıyı koruyor.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.