İkinci el araba satışları hareketleniyor!

Koronavirüs salgınının azalan etkisi ve artan seyahat isteği ile ikinci el pazarının hareketlenmesini beklediklerini ifade eden Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, “Yaz döneminde genelde ikinci el araç ticareti de hız kazanır. Ötelenen ikinci el talebinin ilerleyen günlerde artacağını düşünüyoruz. Bekleyen alıcılar harekete geçecek” şeklinde konuştu.
Takip et
İkinci el araba satışları hareketleniyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç ikinci el araba sektörünü değerlendirdi. İkinci el araba pazarının son 7 ayın 6 ayını düşüşle geçirdiğini ifade eden Erkoç, temmuz itibariyle normalleşmenin ve aşılama çalışmalarının hız kazanmasıyla piyasada hareketliliğin de başladığını söyledi.

“HIZ KAZANIR” İkinci el araba satışları hareketleniyor!

Erkoç yaptığı açıklamada ‘’Mayıs ayında yüzde 20.8 kayıpla 302 bin adede gerileyen pazar, ilk 5 ayı yüzde 24.8 kayıp ve 1 milyon 772 bin 105 tane ile geçti. Aynı biçimde hafif ticari araç 2. el pazarı da mayıs ayında yüzde 15.26 kayıpla 84 bin 430 tane olurken, ilk 5 ayın sonunda kayıp yüzde 11.71 ile 541 bin 478 adette kaldı. İlk 5 aylık dönemde satılan her sıfır arabaya karşılık 6.1 tane ikinci el araba satıldı, 2020 senesi ilk 5 aylık dönemde bu oran 13 adetti. Bu oran dahi ikinci el pazarında meydana gelen büyük daralmayı anlatmaya yetiyor. Fakat koronavirüs salgınının azalan etkisi ile artan seyahat isteğinin pazarı hareketlendirmesini bekliyor, yaz aylarının hareketli geçeceğini düşünüyorum’’ diyerek konuştu.

İkinci el araba satışları hareketleniyor!

Hürriyet’te yer verilen habere göre yaz döneminde genelde ikinci el araç ticaretinin de hız kazandığını belirten Erkoç, ‘’Salgın hastalıktan dolayı insanlarımız zor günler geçirdi, memleketine ya da tatile gitmek isteyen olacaktır. Yola gidecekleri için olanakları dahilinde arabalarını değiştirirler, böylece ticaret de hız kazanmış olur. Öte Yandan pandemi sonrası dünyadaki bütün sektörlerde olduğu gibi ulaşımda da bireyselleşme olmaya başladı, artık insanlar araç kiralama, araç paylaşımı, toplu taşıma gibi ulaşım türlerindense bireysel araba kullanımını önceliyor. Sıfır araç fiyatlarının yüksek olması da talebin ikinci el araçlara kayacağını gösteriyor’’ şeklinde konuştu.

BEKLEYENLER HAREKETE GEÇECEK İkinci el araba satışları hareketleniyor!

Aşılama çalışmalarının hızlı seyretmesi ve normalleşme süreciyle ötelenen ikinci el talebi de ilerleyen günlerde artacağının altını çizen Erkoç şu değerlendirmelerde bulundu: ‘’Yaz mevsiminin de gelmesiyle bekleyen alıcılar harekete geçecek, talebin artması araç fiyatlarına da yansıyacaktır. Öte Yandan bütün dünya genelinde meydana gelen normalleşme sürecinde otomotiv fabrikalarının hızla imalata başlaması malzemelerde meydana gelen stok problemini da beraberinde getirdi. Sene boyunca çip tedarik probleminin devam edebileceğini öngören otomotiv fabrikaları tekrar imalata ara vermek vaziyetinde kalıyor. Sıfır araç imalatında ve tedarikinde meydana gelen bu aksaklıklar da ikinci el araba fiyatlarına da yansıyacaktır. Şu an ikinci el fiyatları esas değerinin altında seyrediyor. Araç almak isteyen vatandaşlarımız bu fırsatı değerlendirebilir, şu an araç almak için doğru bir zamandayız.’’

“SEKTÖR FAİZ İNDİRİMİNİ BEKLİYOR” İkinci el araba satışları hareketleniyor!

Taşıt ticareti piyasasının canlanması için banka kredi faiz oranlarının düşmesi gerektiğine işaret eden Aydın Erkoç, ‘’Kurdan dolayı araç maliyetleri artarken, pandemi nedeniyle meydana gelen ekonomik sıkıntılardan ötürü de alım kuvveti düştü. Artan maliyetlerin üstüne bir de ÖTV artışı oldu. En ucuz sıfır araç 200 bin TL civarında, önceden 55 bin TL civarında idi. Vatandaşlarımızın sıfır araca kuvveti yetmeyince ikinci el araçları tercih ediyorlar. Son iki yıla yakındır pandemi nedeniyle bizim sektörümüz de ciddi sıkıntılar yaşadı. Faiz oranları düşerse araba ticaretinin hız kazanacağını düşünüyorum’’ diyerek konuştu.

İkinci el araba satışları hareketleniyor!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.