İkinci el araba satışında ekspertiz raporu zorunlu!

Ticaret Bakanlığı, ikinci el araba satan şirketlerin satıştan 3 gün önce aracın ekspertiz raporunu sisteme yüklemesi gerektiğini, raporsuz satış yapılması halinde ise cezai işlem uygulanacağını bildirdi.
Takip et
İkinci el araba satışında ekspertiz raporu zorunlu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bakanlıktan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) gönderilen yazıda, TSE belgeli ekspertiz işletmesi bulunmayan iller dışında, ikinci el araba yahut arazi taşıtı satışı yapan işletme tarafından, satışın yapıldığı tarihten önceki üç gün içinde ekspertiz raporunun alınması gerektiği bildirildi.

8 yaş kriteri

Model senesine göre 8 yaşın yahut 160 bin kilometrenin üstündeki taşıtlar için ekspertiz raporu alınmasının mecburi olmadığı vurgulanan yazıda, işletmeler tarafından 2. el araba yahut arazi taşıtı satışının yapıldığı tarihten önceki 3 gün içinde, model senesine göre 8 yaşın yahut 160 bin kilometrenin altındaki 2. el arabalar ve arazi taşıtları için TSE hizmet yeterlilik belgesi bulunan ekspertiz işletmelerinden ekspertiz raporunun alınmasının mecburi olduğu vurgulandı.

Bakanlık ile Türkiye Noterler Birliği arasında veri paylaşımı entegrasyonu gerçekleştirildiği ifade edilen yazıda, “İşletmeler tarafından satıştan önce ekspertiz raporu alınıp alınmadığı bilgisi dahil taşıt satış bilgilerinin takibi sağlanabilmektedir” dendi.

Bakanlık yazısında, işletmelere getirilen ekspertiz raporu alma yükümlülüklerinin eksiksiz yerine getirilmesi, aksi halde idari yaptırım uygulanacağı ifade edilerek, 2. el motorlu kara taşıtı ticareti yapan bütün işletmelerin, ivedilikle bilgilendirilmesi istendi.

Güvenli kullanım

Ekspertiz raporu, 2. el arabaları güvenle kullanmak için büyük önem taşıyor. Oto ekspertiz raporunda aracın motoru, iç aksamı, kaportası ve tamponu inceleniyor.

Ekspertiz raporuyla, aracın kaza geçirip geçirmediği tespit edilebiliyor. Piyasada kazalı 2. el otoların “makyajlanarak” problemsiz gibi satılması, parçalanan araçların birleştirilip müşterilerin aldatılması gibi problemlere karşı ekspertiz raporu kritik işlev görüyor. Öte yandan tam kapanma sürecinde sokağa çıkma kısıtlamalarından dolayı sıfır arabalarda olduğu gibi ikinci el arabalarda de alım-satımlar durmuştu. 17 günlük süreçte ikinci el araba galerileri kapılarına kilit vururken ellerindeki araçları satmak için telefonla destek vermeye devam etmişlerdi.

FİYATLARDA HAREKETLİLİK DEVAM EDİYOR

Sıfır araba fiyatlarındaki yükselişle beraber ikinci el araba piyasasında da hareketlilik devam ediyor. Döviz kurlarındaki volatilite sebebiyle distribütörler fiyatları yukarı çekerken ikinci el arabalarda de yaz aylarının gelmesi, koronavirüs pandemisi sebebiyle izole seyahat etmek isteyenlerin sayısının artması bekleniyor.

SIFIR OTOMOBİL SINIRLI SAYIDA GELİYOR

Bütün dünyayı etkisi altına alan çip problemi sebebiyle sıfır araba üretimleri durma noktasına geldi. Bazı markalar fabrikalarını kapatırken kimileri da sınırlı sayıda imalat yapıp bayilerine gönderiyor. Hürriyet’ten Burak Taşçı’nın haberine göre çip tedariği probleminin devam etmesi halinde fiyatlarda yükseliş beklentisi de oluştu.

NOTERLER AÇIKTI AMA EKSPERTİZLER KAPALIYDI

İstanbul Bağcılar’da galeri sahibi olan Cumhur Halıcı, tam kapanmada noterlerin hizmet verdiğini fakat galericilerin ekspertiz raporu alamaması sebebiyle araç satışı yapamadığını belirtti.

Halıcı “Tam kapanma sürecinde oto galeri sitemizde birkaç dükkan açıktı. Bir çok galeri sahibi dükkanını açmadı. Tam kapanmadan önce de durgunluk vardı. Tam kapanma olmadan satışların hızlanacağını düşündük ama gerçeğe dönüşmedi. Tam kapanma sürecinde telefonlarımız hiç çalmadı” şeklinde konuştu.

FİYATLAR ARTIYOR

Çip krizi ve döviz kurlarında oluşan hareketlilik sebebiyle sıfır arabalardaki fiyat artışının ikinci el arabalara de yansıdığını belirten Halıcı “Sıfır araba fiyatları arttıkça ikinci el arabalarda de fiyatlar artıyor. Biz sattığımız otomobil yerine yeni arabayı galerimize koymak için çabalıyoruz. Fiyatların sakinleşmesi bizim için de vatandaş için de en iyisi fakat yükseliş trendi devam ediyor. Ancak geçtiğimiz sene gibi fiyatlarda hızlı artışların olacağını düşünmüyorum.

Vatandaşlar ikinci elde orta sınıf araba tercih ediyor. 150-160-170 bin lira bandında olan arabaların satışı hızlı gerçekleşiyor” açıklamasında bulundu.

SENETLİ SATIŞLARDA FAİZ BANKADAN DAHA DÜŞÜK

Taşıt kredi faizlerinin yüksek olduğunu ve vatandaşların yüksek maliyete katlanmak istemediğini söyleyen Halıcı “Vadeli satış yapan galericiler daha uygun faiz sunuyor.Bir miktarını peşin verip geri kalanı taksite bölüyorlar. Senetle satış yapılmış oluyor. Fakat bankaların uyguladığı vadecilerinkinden daha yüksek vaziyette” şeklinde konuştu.

31 TEMMUZ’A KADAR SÜRE VERİLDİ

Şehir içinde apartman altındaki, organize olmayan site dışında kalan galerilere ilişkin olarak 31 Temmuz’a kadar süre verildiğini açıklayan Halıcı sözlerine şu şekilde devam etti:

“31 Temmuz’a kadar belediyeden izin aldılar. 31 Temmuz’a kadar ya bulundukları yeri koşullara göre düzenleyecekler ya da koşullara uygun dükkana taşınacaklar. Koşullar sağlanmazsa cezai müeyyide uygulanması bekleniyor”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.