İkinci el araba fiyatlarına zam kapıda!

Son dönemlerde pandemi ve ekonomik sebeplerden dolayı yükselişe geçen ikinci el araba piyasasında meydana gelen düşüş, yaz aylarının gelmesiyle yeni bir boyut kazanacak. Havaların ısınması ve tatil döneminin başlamasıyla birlikte ikinci el araba fiyatlarının artması bekleniyor.
Takip et
İkinci el araba fiyatlarına zam kapıda!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Koronavirüs vatandaşın kişisel izolasyon önlemlerini artırınca, bu vaziyet ikinci el otomobil fiyatlarının uzun süre yüksek seviyelerde seyretmesine neden oldu. Kasım ayıyla beraber son bulan fiyat yükselişleri, ikinci el otomobil almak isteyenleri de harekete geçirdi. Otomobil satın almak isteyenler için bu dönemin uygun olduğunu belirten Garaj Avrasya Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Özkan, “Dünyada her sektör son 1 yıldır koronavirüsle başlayan süreçte çok ciddi yaralar aldı. Otomotiv sektörü çok iyi gidiyordu. Bir ara ikinci el fiyatları neredeyse 2 katına kadar çıktı. Koronavirüsle birlikte insanlar ‘ben toplu araca binmemeliyim’ deyip otomobile olan rağbeti artırdı ama son çeyrekte sıfır otomobil fiyatları, neredeyse ikinci elden ucuza geldi. Bu vaziyet ikinci el piyasasını çok ciddi etkiledi. 100 liraya bir otomobil alıyorsunuz, 110 liraya satacaksınız ama aynı otomobilin sıfırı 90 lira. Bu Şekilde olduğu için şu an ikinci el piyasası durağan. 3-4 aydır ciddi durağanlık var. Ama geçenlerde taksit sayısı 60’a çıktı, biraz daha önümüzü görmeye başlıyoruz” diyerek konuştu.

‘NİSAN-MAYIS AYINDA YÜZDE 10’LUK ARTIŞ BEKLENİYOR’

Otomobil almak isteyenler için bu dönemin uygun olduğuna vurgu yapan Özkan, “Şu an ikinci elde fiyatlar çok cazip. Eğer ihtiyacı görecek otomobil almak isteyenler varsa; ikinci elde de sıfırda da ciddi bir fırsat var. Önümüzdeki ay itibariyle ikinci el uzun süredir zam yapılmadığı için yüzde 5 ila 10 arası zam yapılır diyerek düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Bu dönemin hareketli olduğunu söyleyen Özkan, “Bahar da geldi. Kışı bir biçimde atlattık ama herkes şuanda tatile, memleketine gitmek isteyecek bu da otomobil ihtiyacını artıracak. Yüzde 30 ila 50 artar diyemiyoruz çünkü henüz onu gösterecek bir göstergemiz yok. Satmak isteyenler şu an satarsa zarar edebilirler. Nisan-Mayıs gibi fiyatlar çok daha yerine gelecektir” ifadelerini kullandı.

OTOMOBIL ALACAKLAR BU NOKTALARA DİKKAT

İkinci el otomobil alacaklara tavsiyelerde bulunan Özkan, şu uyarılarda bulundu:

“Sıfır araçlarda belli bir grup, belli bir kilometreye gelmiş, bazı kazaları olan araçların beyinlerini sıfırlayarak satıyor. Otomobil esasında 5 bin ya da 10 binde ama bununkini sıfırlayarak ya da kazasını kamufle ederek oradan ciddi rant elde eden bir grup var. Ekspertiz müessesi devreye girdi. Burada bir galerici ‘filanca ekspertiz’ dediğinde ona götürmek yerine, farklı bir tarafsız ekspertize götürülebilir. Her şey teknolojiyle A’dan Z’ye açığa çıkıyor. Kazası var mı?, Kilometredeki vaziyeti nedir? Bunların tamamını öğrenebiliyoruz. Devletin de yetkilendirdiği kurumlar olduğu için iyi bir ekspertiz raporu her şeyi çözecektir. Bir galeriden otomobil alırken de arkasında kimin olduğunu iyi bilmek gerekiyor. Ne iş yaparsanız yapın, önce güven gerekiyor.”

Kontrolün itimata mani olmadığına dikkat çeken Özkan, “Benim o kişiye güvenmem onu kontrol etmeme engel değil, dolayısıyla ekspertizlerden bunu çok rahat alabiliriz. Plaka sorgulama, kaza sorgulama ve kilometre sorgulama var. Ama otomobil hiç yetkili servise gitmediyse sicili çıkmayabilir. Onun dışında her otomobilin tarihçesi bellidir” şeklinde konuştu.

‘YASAL HAKLAR ARANMALIDIR’

Sıfır ya da ikinci el otomobil satın alırken hile ile karşılaşanların yasal haklarını çok rahat arayabileceğini ifade eden Özkan, “Bu Şekilde bir vaziyetle karşılaşanlar haklarını çok rahat arayabilirler. Bu problemden arabayı aldığı galeri de sorumludur. Mahkemelerde de bu konuda alınmış net kararlar vardır. Bu ayıplı mal olarak bilindiği için karşılığını ödeyecektir. Otomotiv sektörü eski senelere göre çok daha denetim altında. Çok büyük spekülasyonlar çok büyük hileler olmuyor. Yapanlar var ama bunların sayısı oldukça az. Biz tedbirli olacağız ve iyi bir araştırma yapacağız. Elimizin altında teknoloji var. Bir şey almak istediğimiz zaman önümüze oldukça fazla seçenek geliyor. Alacağımız şeyi iyi araştırdığımızda bu sıkıntıları yaşamayız diyerek düşünüyorum” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.