İkinci el araba fiyatları düşecek mi diye bekleyenler dikkat!

BURSA Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, ikinci el araç piyasasında hareketliliğin arttığını, fiyatlarda düşüş beklemediklerini belirtti.
Takip et
İkinci el araba fiyatları düşecek mi diye bekleyenler dikkat!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hakan Yanık, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ikinci el araç satışlarını da etkilediğini belirtti.

Salgının etkilerinin yavaşlamasıyla, sıfır araç alamayanların ikinci ele araçlara yöneldiğini söyleyen Yanık, “Şu an ikinci elde hareketlilik devam ediyor. Sıfır araç alamayanlar ikinci el araçlarda istekleri artırdı. İşlerimiz iyi vaziyette.” şeklinde konuştu.

Yanık, fiyatların dalgalı bir seyir izlediğini, aynı marka ve özelliklerdeki araçları sattıkları fiyata alamadıklarını dile getirerek Yanık, şu şekilde devam etti:

“Fiyatları sabitleyemiyoruz. Meydana Gelen kısır döngü ve fiyatların yükselmesi işlerimizi sekteye uğratsa da beklediğimiz satışa ulaşıyoruz ama kar marjlarımız bitme noktasına gelmiş vaziyette. Fiyatların artmasında en büyük etmen olarak galericiler gösteriliyor fakat galericiler fiyatların artışından hiçbir biçimde memnun değil. Yaptığımız ticarette sürekli bir artış olursa sermayemizde erime yaşanır.

50 bin liraya aldığımız arabayı 55 bin liraya satıyoruz, sonra gidip 57 bin liraya alıyoruz. Türkiye genelinde 150 bine yakın oto alım satımı yapan esnafımız var, bunlar mağdur olmakta.

İkinci el araba fiyatları düşecek mi diye bekleyenler dikkat!

“En çok ‘orta segment’ dediğimiz hatchback tarzı araçlar tercih ediliyor”

Yanık, önceki senelerde bayram öncesi, yaz öncesi gibi dönemlerde piyasanın hareketlendiğini, bu yıl ise vaziyetin farklı olduğunu, hareketliliğin sene içine yayıldığını ifade etti.

Nakdi olanların, kafasına yatan, bütçesine uygun aracı satın aldığını söyleyen Yanık, “İkinci el araçlarda en çok ‘orta segment’ dediğimiz hatchback tarzı, dizel ile otomatik yahut yarı otomatik araçlar tercih ediliyor. 150 bin liraya kadar olan araçlar en fazla tercih edilmekte. İkinci elde düşüş olmaz. Biz düşmeden vazgeçtik, stabil hale getirmek istiyoruz.

Fiyatları sabitleyebildiğimiz kadar sabitlemek için uğraşıyoruz. İkinci el araçların fiyatlarının düşmesini herkesten çok istiyoruz.” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.