İkinci el araba almak isteyenler dikkat! Yeni vergiler geliyor…

Hükümetin üstünde çalıştığı ekonomik reform paketinde, vergi uygulamalarına ilişkin yeni kriterler getirilecek. Taslak ile ikinci el araçların noterdeki alım satım işlemlerinde binde 5 oranında vergi uygulanması da düşünülüyor.
Takip et
İkinci el araba almak isteyenler dikkat! Yeni vergiler geliyor…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın üstünde çalışma yürüttüğü ekonomik reform paketine göre vergide kriterler değişiyor. Paket, bir çok farklı bölümden oluşacak. Bu düzenlemeler, önceliklerine göre teklife dönüştürülerek, TBMM’nin gündemine getirilecek. Taslak metinde yer verilen bazı teknik alt yapı düzenlemeleri eleştirilere konu olmuştu. Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan’ın haberine göre vergi uygulamalarına yeni kriterler getiren bölüm özetle şu şekilde:

ÖTV’YE TEMİNAT KOŞULU

ÖTV’ye tabi ürünlerin teslimi, ilk iktisabı yahut ithalatı sebebiyle doğacak vergilerin tahsil güvenliğini temin etmek maksadıyla, bu ürünleri imal eden, ithal eden yahut satan mükelleflerden teminat alınacak. Teminat, yeni işe başlayanlar için bir milyon lira üstünden uygulanacak. Faaliyeti devam edenlerde ise son bir senede tahakkuk eden KDV ve ÖTV tutarı toplamının aylık ortalamasına kadar olacak.

PRİM TEŞVİKİNE YENİ KURALLAR

Prim teşviki, destek ve indirimler, yararlanılabileceği halde yararlanılmayan dönemler için geriye doğru uygulamayacak. Öte Yandan, yararlanılmış olan prim teşviki, destek ve indirimler, başka bir prim teşviki, destek ve indirim ile değiştirilemeyecek.

İKİNCİ EL ARAÇ SATIŞI

Taslak ile ikinci el araçların noterdeki alım satım işlemlerinde binde 5 oranında vergi uygulanması da düşünülüyor. Harç, araçların ilk tescilinden sonraki birinci satış ve devir işlemlerinde alım satım bedeli üstünden alınacak.

FATURALANDIRMA SÜRELERİ

Vergi Usul Yasası’ndaki fatura düzenlenme süresi değiştirilecek. Buna göre, ‘faturanın, malın teslimi yahut hizmetin yapıldığı tarihten itibaren azami yedi gün içinde düzenlenmesine ve bu süre içerisinde düzenlenmeyen faturaların hiç düzenlenmemiş sayılacağı’ hükmüne ek yapılacak.

ÜÇ SENE İÇİN VERGİ TEVKİFATI

Başka bir düzenlemeyle de, Kurumlar Vergisi mükelleflerinden, 2020, 2021 ve 2022 senelerine ilişkin gelecekteki kar dağıtımlarından yapılacak vergi kesintisinin peşin alınması öngörüldü. Buna göre, Kurumlar Vergisi Yasası uyarınca senelik yahut özel beyanname veren kurumların indirim ve istisnalar düşülmeden önceki kurum kazancından hesaplanan kurumlar vergisi düşüldükten sonra kalan kazanç tutarı asıl alınacak. Bunun üstünden 2020 senesi ve 2021 senesi vergilendirme dönemlerine ait kazançları için yüzde 10, 2022 senesi vergilendirme dönemine ait kazançları için yüzde 5 oranında vergi tevkifatı yapılacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.