İkinci el araba alacaklar, satacaklar gözünü Mart ayına çevirdi!

İzmit’te ikinci el arabaların satıldığı Galericiler Sitesi’nde durgunluk meydana geliyor. Kocaeli Oto Ticaret Merkezi Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Araba Meclis Mensubu Fahrettin Batı, ikinci el araba piyasasında meydana gelen durgunluğun mart ayıyla beraber hareketleneceğini, fiyatlarda artış olmayacağını belirtti.
Takip et
İkinci el araba alacaklar, satacaklar gözünü Mart ayına çevirdi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kocaeli Oto Ticaret Merkezi Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Araba Meclis Mensubu Fahrettin Batı, ikinci el araba sektörünün şu anda durağan dönemini yaşadığını belirtti. İkinci el araba fiyatlarında düşüş olduğunu söyleyen Batı, “Pandemiden dolayı ve özellikle hafta sonu uygulanan kısıtlamalar satışları etkiliyor. Daha önceki dönemde de olduğu gibi haziran ayından sonra insanlar nasıl ötelenmiş araç ihtiyaçlarını çok hızlı bir biçimde ve çok yüksek bir istemle yaptılarsa, asla mart ayından itibaren hafta sonu kısıtlamaları kalktığı zaman aynı hareketliliği çok hızlı bir biçimde yaşamayı bekliyoruz. Fiyatlar zaten yeterince düştü, önceki fiyatlara göre yüzde 15 civarında bir düşüş var. Eskisi gibi haftalık, aylık bazda bir artış asla yaşanmayacak. Belki yüzde 5 puan bir artış olabilir, o da nisan ayında olma olasılığı var. Çünkü şu anda altın ve döviz yeterince düşmüş durumda. Artışı çok mümkün görmüyoruz” şeklinde konuştu.

‘ÖNEMLİ OLAN VATANDAŞLARIN KANDIRILMAMASI’

Ülkemizin kanayan yaralarından bir tanesinin ağır hasarlı araç alımı ve satışı olduğunu ifade eden Batı, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Otomotiv Meclis toplantılarında en az 2 ayda bir toplantı yapıyoruz ve her toplantımızın gündem maddelerinden bir tanesi de gene bu ağır hasarlı araçlar oluyor. Ağır hasarlı araçlarımızın tamiri yetkili firmalarda yapılmadığı için çıkma parçalarla yeterince özen gösterilmeden yapıldığı için bu araçları satın alan kişiler, aldıktan sonra ciddi masraflarla karşılaşıyorlar. Bu bilerek alınan, karşılaşılan masraflar ve bir de vatandaşların ağır hasarlı olduğunu bilmeden aldığı araçlar var ve ilerleyen dönemlerde bunu öğrendikleri zaman iş işten geçmiş oluyor. Burada da ciddi kayıplar yaşanabiliyor. O sebeple biz özellikle otomotiv sektörünün içerisindeki yönetici ve yetkililer de bunun üstünde duruyoruz. Ağır hasarlı araçların asla trafiğe çıkmasını istemiyoruz ya da çıkacaksa da yetkili araba bayilerinde tamir edilerek, toplanarak bunun yapılmasını ve bununla beraber de yetkili ekspertiz raporuyla buna ilaveten de ruhsatlarına, ‘ağır hasarlı’ ibaresinin yazılmasını istiyoruz. Eğer bir vatandaş ağır hasarlı araç almak istiyorsa, onu bilerek alıyorsa yapacak bir şey yok ama mühim olan burada vatandaşların kandırılmaması” diyerek konuştu.

‘SIFIR ALINAN VE HASARLI ÇIKAN ARAÇLAR DEĞİŞTİRİLECEK’

Geçen hafta Yargıtay’dan çıkan bir karar olduğunu belirten Batı, şu açıklamada bulundu:

“Bundan sonra sıfır araba alırken araba bayisinde boya ya da hasarlı kısım olursa, daha önce tamir ya da işlem görmüş araçlar muadiliyle yeni olarak değiştirilecek. Bir araba bayisinden alınan bir araba fabrikadan sahibine gelene kadar 7- 8 kişinin elinden geçiyor. Fabrikadan çıktıktan sonra toplanma alanlarına, limanlara, gemilere ve varacağı ülkeye gidiyor. Nihai kullanıcıya gelene kadar minimum 8 değişik sürücünün elinden geçiyor bu araçlar. Bazı araçlarda da hasar oluşabiliyor. Bu hasarları ara sıra düzelterek, satıyorlar. Notlarını almayan, nihai kullanıcıyı bilgilendirip, imza attırmayan bu tip araçları teslim edenler, bu aracın yenilenmesiyle alakalı bu problemlerle karşı karşıya gelecekler. Mahkeme bu kararı aldı, artık bu karar emsal teşkil edecek. Biz mutlaka yeni araç alan insanların bayilerde araç hakkında herhangi bir işlem olmadığına dair belge alsınlar. Ya da sıfır araçlara ekspertiz yaptırsınlar. Çünkü ülkemizde araç sadece ihtiyaç değil vergisiyle satın alınan bir mal olduğu için ve yatırım aracı olarak kullanıldığı için insanlarımız için çok mühim bir konu. Buna dikkat ederlerse çok iyi olur.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.