İki yerli firma 840 milyon avroluk dev anlaşma imzaladı

BMC ve ASELSAN arasında imzalanan sözleşme ile Altay tankına ait görev donanımları garanti altına alınmış oldu. BMC’, üreteceği Altay tankının görev ekipmanlarını, bakım ve eğitim personelinin eğitimini ve çeşitli ekipmanların kullanımı için ASELSAN ile 6 yılı kapsayan bir sözleşme imzaladı.


İki yerli firma 840 milyon avroluk dev anlaşma imzaladı

Türkiye’nin önde gelen iki firması olan BMC ve ASELSAN arasında dev bir anlaşma yapıldığı kamuoyuna bildirildi. Yapılan anlaşmanın bedelinin tam 8840 milyon 986 bin 250 avro olan olduğu ve sözleşmenin sorunsuz bir şekilde imzalandığı da bildirildi. Ülkenin dört bir yanına savunma sanayisinde elde ettiği başarı ile zırhlı araçlar, yerli yazılımlar ve çeşitli askeri ekipmanlar üreten ASELSAN, 1964 yılında İzmir’de kurulan BMC fabrikası ile eşi benzeri görülmemiş bir sözleşmeye imza attı.

ALTAY TANKI GÖREV DONANIMLARI ÜRETİLECEK

BMC, Türkiye’nin sınır güvenliğinde ve aynı zamanda sınır ötesi operasyonlarında üstün rol oynayan Altay tankını üretecek. Üretilecek Altay tankında kullanılacak olan her türlü donanım ASELSAN tarafından yapılacak. Görev donanımları, personel eğitimi, bakım eğitimi ve diğer ekipmanlar için teslimat sözleşmesi yapıldı. Sözleşme kapsamında Altay tankında kullanılacak yeni nesil görev donanımları 2020 ile 2026 yılları arasında teslim edilecek.

FUARIN İLGİ ODAĞI OLDU

BMC tarafından üretilen ve İstanbul’da yapılan silah fuarında ilk kez sergilenen Altay tankı, bütün fuarın ilgi odağı haline geldi. Altay tankının üstün muharebe gücü, devasa boyutu ve teknik özellikleri ile fuardaki yerini aldı. BMC’nin standında sergilenen tankı görmek için sizde İDEF 19’u ziyaret edebilir ve diğer yerli silah teknolojilerimizi yakından görebilirsiniz. BMC’nin Savunma Sanayii Başkanlığı ile yaptığı anlaşmaya göre toplamda 250 adet Altay tankını üretmesi bekleniyor.

Yazar: Samet Yeniyar

Samet Yeniyar
Diyarbakır'da yerel bir gazetede meslek hayatına atılan Samet Yeniyar, 1984 doğumludur. Yeniyar, Yeditepe Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra iş hayatında hızlı bir yükseliş göstererek kısa süre içerisinde ulusal haber sitelerinde görev almayı başarmıştır. Yeniyar, özelikle ekonomi alanında ciddi çalışmalar yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

General Mobile bir tane üretti! Erdoğan’ın imzasını taşıyor

General Mobile bir tane üretti! Erdoğan’ın imzasını taşıyor

İstanbul'da akıllı telefon üretimine başlayan General Mobile, üzerinde Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ve Cumhurbaşkanlığı forsu bulunan akıllı telefonu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye etti. GM9 Pro hediyesi alan Erdoğan, yetkililerle basına özel olarak poz verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.