İki Ülke Arasındaki Ticaret Hacmi 5 Kat Artabilir!

Başkan Trump, İngiltere ile ticaret anlaşması için müzakerelerin çok yakında başlayacağını söyledi.
Takip et
İki Ülke Arasındaki Ticaret Hacmi 5 Kat Artabilir!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Başkanı Trump, İngiltere’nin yeni lideri Boris Johnson ile konuşmasının ardından yeni bir ticaret anlaşması yapılacağını duyurdu. Trump, özellikle Brexit sonrası yapılacak anlaşmanın 5 kata kadar ticareti arttıracağını söyledi. Fakat Trump, bunu nasıl başaracağına dair bilgi vermekten kaçındı.

Cuma günü Boris Johnson ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından Trump, yeni başbakan için “Mükemmel” ifadesini kullandı ve bugüne kadarki ABD – İngiltere ticaretinin Avrupa Birliği tarafından engellendiğini vurguladı. Trump’a göre İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması, iki ülke arasındaki ticaret hacmini beş kata kadar arttıracak. Söylentilere göre İngiltere Avrupa Birliği’nden ayrılır ayrılmaz iki ülke arasında ticaret müzakereleri başlayacak. Bunun sebebi, İngiltere’nin Avrupa Birliği üyesiyken kendi ticaret anlaşmalarını imzalayamaması. Brexit olarak adlandırılan İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması, 31 Ekim tarihinde gerçekleştirilecek.

MÜZAKERELER KISA SÜREBİLİR

Sanılanın aksine İngiltere ve ABD arasında herhangi bir ticaret anlaşması bulunmuyor. Çünkü AB Gümrük Birliği, üyelerinin Avrupa Birliği dışındaki ülkelerle ayrı ayrı ticaret anlaşmaları yapmasını yasaklıyor. Hatta müzakere edilmesine bile izin vermiyor. Bundan dolayı ABD, İngiltere ile değil, tüm Avrupa Birliği ile ticaret anlaşması müzakereleri yapabiliyordu. Bunun en son örneği 2013 yılında Barack Obama yönetimiyle başlamıştı. Obama, Avrupa Birliği ile “Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı” adımını atmıştı ve görüşmeler halen devam ediyor.

Bir ülkenin, bir ülkeler topluluğuyla anlaşmaya varması çok uzun yıllar alabiliyor. Örneğin, Kanada ve AB arasındaki görüşmeler 7 yıl sürmüştü. Güney Amerika ile Avrupa Birliği arasında süren görüşmeler ise 20 yıldır devam ediyor. Trump ile Johnson arasındaki ticaret anlaşması görüşmeleri, örneklerdeki gibi uzun yıllar devam edebilir. Yine de Trump’ın tek bir ülkeyle pazarlığı sonuçlandırması, koca bir ülkeler blokuyla pazarlığı sonuçlandırmasından daha kolay olacaktır. İleride neler olacağı ve dünya ekonomisinin nasıl etkileneceği, iki liderin ilişkilerine bağlı olacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.