iki kişinin ölümüne sebep olan alkollü şoföre iyi halden 6 yıl hapis!

İstanbul'da alkol alarak direksiyon başına geçen sürücü Beylikdüzü mevkiinde Busenur Ülüslar (17) ve Sedef Yılmaz’a (18) çarparak ölümüne sebep olmuştu. Şoföre mahkeme iyi hal indirimi uygulayarak 6 yıl hapse mahkum etti.
Takip et
iki kişinin ölümüne sebep olan alkollü şoföre iyi halden 6 yıl hapis!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul’daki kaza, Beylikdüzü Gürpınar’da normalde hız sınırının 30 kilometre olduğu Ulusal Caddesi Kavşağı’nda 7 Temmuz 2020 tarihinde yaşandı. Kamyonet şoförü Aslan İsmiev’in (22), marketten çıkan Busenur Ülüslar ve Sedef Yılmaz’a 170 kilometre hızla çarparak ölümüne neden oldu.

2 genç kızın yaşamını yitirdiği kazaya ilişkin Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Beylikdüzü Devlet Hastanesi’nin raporunda şoförün 2.43 promil alkollü olduğu belirlendi, alınan bilirkişi raporunda ise Aslan İsmiev’in yüzde yüz kusurlu olduğu söylendi.

Hazırlanan iddianamede, tanıkların ifadelerinde zanlının çok hızlı ilerleyerek, genç kızlara çarptığını beyan ettikleri anlatıldı. Şüpheli ise ifadesinde arkadaşı ile Gürpınar Sahili’nde alkol aldıklarını, araçla seyir halindeyken direksiyon hâkimiyetini kaybederek kazaya sebebiyet verdiğini, 2 kişinin ölümüne sebebiyet verdiği için de pişman olduğunu belirtti.

İYİ HAL İNDİRİMİYLE 6 SENE 8 AY

İddianamede İsmiev’in “Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan 2 seneden 15 seneye kadar hapis istemiyle dava açıldı. Kazanın sonrasında 10 ay sonra davayı karara bağlayan Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi, “Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan tutuklu sanık İsmiev’i iyi hal indirimiyle 6 sene 8 ay hapis cezasına çarptırdı. Sanığın şoför belgesinin 3 sene süreyle gecici olarak alınmasına da karar veren mahkeme heyeti, sanık İsmiev’in tutukluluk halinin devamını da kararlaştırdı.

Kararın sonrasında genç kızların babaları, kazanın olduğu yerde açıklamalarda bulundu.

“İKİ ADET İDEALİST KIZIMIZI GENÇ YAŞTA GÖTÜRÜP TOPRAĞA VERDİK”

Karara itiraz eden Mekatronik Bölümü öğrencisi Busenur Ülüslar’ın babası Faruk Ülüslar, Sedef Yılmaz ve Busenur Ülüslar için adalet istediğini söyledi. Acılı baba Ülüslar, “Bundan 9 ay önce burada bir kaza meydana geldi. Daha önce burada refüj falan yoktu, kaza ardından yapıldı. Biri 17, biri 18 yaşında iki adet genç kızımız, 170 km hızla ve 240 promil alkollü bir şahsın kullandığı bir aracın altında can verdi. Ne yazık ki geçen gün ki mahkemede sanığa 6 sene 8 ay hapis verdiler. Bunun da zaten yatarı 4 sene ki zaten 4 sene da yatırmayacaklar. İki ay sonra tahliye olacak. Biz ailesi olarak acılar içerisindeyiz. Sanığın yeniden yargılanması için uğraşıyoruz. Alkollü şahıs önce yukarda refüje vuruyor, sonra park halindeki otobüse vuruyor, daha ardından bir taksiye vuruyor ve kızlara çarpıp 37 metre sürükleyip gelip buradaki ağaca çarparak durabiliyor. İki adet idealist kızımızı genç yaşta götürüp toprağa verdik. Adaletin yerini bulmasını istiyoruz. Şuanda bu sanığı serbest bırakacaklar, en fazla bir ay sonra serbest kalacak. Biz yeniden İstinaf Mahkemesi’ne dilekçemizi sunduk. Sanığın yeniden yargılanması istiyoruz. Bir nebze de olsa yaramız hafiflemiş olur diyerek düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“ALKOLLÜ ARAÇ SÜRMEK SİLAHLA ADAM ÖLDÜRME SAYILSIN”

Tarifsiz bir acı içerisinde olduklarını dile getiren baba Ülüslar şunları belirtti: “Neticede 17 yaşında el bebek gül bebek büyüttüğümüz çocuğumuzu götürüp mezara koyduk. Yaşamının baharında, idealist bir çocuktu, anlatılmaz tarifsiz bir acı. 9 aydır ne yaptığımı ben bile bilmiyorum. Yediğimiz, içtiğimiz belli değil, gecem, gündüzüm belli değil. Devamlı mezarındayım. Her gün mezarına gidiyorum. Bu bir baba için çok acı, inşallah adalet yerini bulacak. Türkiye Cumhuriyeti adaletine güveniyorum. Konuyla ilgili imza kampanyası başlattık. Sağ olsun herkes ilgilendi, bayağı bir imza topladık. Alkollü araç sürmenin silahla adam öldürme sayılmasını istiyoruz.”

“SANKİ ZİL ÇALACAK, KAPI AÇILIP GELECEK GİBİ GELİYOR”

Liseden yeni mezun olan ve ölümünden 2 gün sonra gelen üniversite sınavı neticelerinde çok iyi puan alan Sedef Yılmaz’ın babası Murat Yılmaz ise, “İki adet kızımız gitti. Kızımıza otomobille çarpan kişinin aldığı ceza bize çok komik geldi. 6 yıl ceza verdiler. Yani iki canın bedeli 6 yıl mi? Şu an şok içerisindeyiz, ne diyeceğimi bilemiyorum. 7 Temmuz gecesi 22:45’te sahilde içmiş bunlar. Sanıkta 240 promil alkol çıktı. Bir üst mahkemeye başvurduk. Bu işin peşini bırakmayacağız. Sanık 10 aydır içeride. Taş çatlasa 2-3 ay daha yatacak. Kızımın üniversite sınavı vardı, öbür kız da okuyordu zaten çok iyi arkadaşlardı. Evlat acısı gibi kötü birşey yok. Hala alışamadık yokluğuna. Adeta zil çalacak kapı açılıp gelecek gibi geliyor. Kolay değil, alışılmıyor, daha 18 yaşındaki evlat. Çok zor, yasaklardan dolayı mezarına da gidemiyoruz. Sanığın en ağır cezayı almasını istiyoruz” diyerek konuştu.

“ŞÜPHELİDE YASAL SINIRIN ORTALAMA 5 KATI ALKOL TESPİT EDİLDİ”

Müşteki Faruk Ülüslar’ın avukatı Burak Baysal, trafik bilirkişisi raporuna göre zanlının yüzde yüz kusurlu olduğu ve bilinçli taksirle hareket ettiğinin belirtildiğini belirtti. Avukatı Baysal, “Müvekkilimin kızları ve öbür maktulün herhangi bir kusurunun bulunmadığı bilirkişi raporunda söylendi. Şüpheli 2.43 promil alkollüydü, normalde yasal sınır 0.50 promildir, yasal sınırın ortalama 5 katı alkol belirlendi. Bu açıkçası kişinin kendisini kaybedebileceği özellikte bir alkol oranı. Biz bu yargılamada sanığın olası kastan yargılanması gerektiğini söyledik. Sanık burada taksirle ölüme sebebiyet vermeden yargılanıyor. Biz bunu dile getirdik fakat dikkate alınmadı. Mahkemede yapılan yargılama neticesinde sanığa iyi hal indirimi yapılarak sonuçta 6 sene 8 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına hükmedildi ve şoför belgesinde 3 sene el koyuldu. Şu anda dosya İstinaf aşamasında. Umarım kamu vicdanını rahatlatacak bir biçimde aynı zamanda maktullerin ailelerini de rahatlatacak bir cezaya hükmedilip adalet sağlanır diyerek temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.