İhsan Hala Kimdir? Manisa’nın Köyündeki Trans Birey Armağan Çağlayana Konuk Oldu

İhsan Hala Armağan Çağlayan Youtube kanalı 196sekiz konuğu oldu ve yaşam hikayesini yeniden anlattı. İhsan Hala Gör Beni programında merak edilen sorulara cevap verdi. İşte, ödüllü belgeseller listesinde hayat hikayesi bulunan İhsan Hala kimdir, kaç yaşında, nereli, ne iş yapıyor ve şu an ne yapıyor hakkında merak edilen soruların yanıtları...
Takip et
İhsan Hala Kimdir? Manisa’nın Köyündeki Trans Birey Armağan Çağlayana Konuk Oldu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Verdiği var olma mücadelesiyle ve hakkında çekilen ödüllü belgeseller nedeniyle İhsan Hala kimdir merak ediliyor. Hala lakaplı Ali İhsan Çolak, trans bir birey.

Daha önce sosyal medyanın da yakından tanıdığı Manisalı İhsan Hala bu Armağan Çağlayan’ın Gör Beni programının konuğuydu ve sorularına samimi cevaplar verdi.

Onu farklı kılan ise; doğduğu köyde yaşamaya devam etmesi ve Manisa Kayışlar köyü sakinlerine kendisini kabul ettirip, köylülerin homofobik yaklaşımlarını kırması.

İhsan Hala Kimdir? Manisa’nın Köyündeki Trans Birey Armağan Çağlayana Konuk Oldu

ARMAĞAN ÇAYLAYAN RÖPORTAJINDAKİ CEVAPLAR

İzmir’den döndüğünüzde (35 yaşındayken) böyle mi döndünüz köye?

Ben kendimi bildim bileli böyleyim zaten. Kendimi fark ettiğimden beri ev işi yapayım, temizlik yapayım, anneme yardım edeyim hep öyleydim. Ha tabii İzmir’e gidip geldikten sonra (Manisa’ya) daha da bu şekil giyinmeye başladım. Böyle daha rahat hissettim kendimi. Ta ki 2011 yılına kadar. Ne zaman gazetelere çıktım, ‘hala’ oldum ondan sonra daha da rahat. Yani en azından özgürüm, eskiden bir baskı vardı üzerimde gizli saklı… Nasılsa şimdi herkes biliyor. İsteyen bu şekil kabul eder, istemeyen etmez. Bu hayat benim hayatım. Kötü bir şeyim olmadıktan sonra bu şekilde yaşamaya devam ediyorum.

Köyde kalmak bir tercih mi yoksa şehre gidersem ben orda kaybolurum, mahvolurum mu?

Aynen öyle dediğiniz gibi. Köyde çok mutlu ve huzurluyum. Hiçbir gelirim yok, komşularımın ve takipçilerimin yardımıyla geçinen bir insanım ama inanılmaz mutlu ve huzurluyum. Şu an buraya geldim ama dönmek için ışınlanayım. Burayı da geçtim Akhisar 14 km. Komşularımla oturmaya gidiyoruz, en fazla bir saat. İkinci saat köye gidelim, eve gidelim diye çocuk gibi tutturuyorum. Köyün yoluna döndüğüm zaman dünyalar benim oluyor. Ne parasızlık, ne açlık, ne susuzluk hiçbir şey aklıma gelmiyor.

Kardeşiniz var mı? Yeğenleriniz?

Hepsi var. Beş kardeşiz, en küçük benim ama hiçbiriyle görüşmüyorum. En büyük ablamla aramızda sadece bir duvar var ama yolda teğet geçiyoruz birbirimizle.

Niye?

Eniştemden dolayı diyeceğim. Peki eniştem her dakika evde mi? Ablam istedikten sonra her zaman gelir. Dedim ya aramızda sadece bir duvar, uzatsa elimi tutacak. İstese yapamaz mı? Her şeyi yapabilir bana. Demek ki o da istemiyor.

Ne bekliyorsunuz hayattan?

Sağlık, sıhhat en önemlisi o. Elden ayaktan düşmeyeyim de. Öyle bi şey olursa Allah o gece canımı alsın diyorum. Tek başımayım sonuçta. Komşularıma beni bi gün, iki gün görmezseniz gelin cama vurun, kapıya vurun, bi şey yapın yani diyorum. Sonuçta insanız. 1 dakika sonra ne olacağımız belli değil.

İhsan Hala Kimdir? Manisa’nın Köyündeki Trans Birey Armağan Çağlayana Konuk Oldu

Bir gün kalkıp “ben artık böyle yaşamak istemiyorum” diye annenize babanıza mı söylediniz?

Yok söylemedim. Onlar rahmetli olduktan sonra 2011 yılında tanındım, hala olarak piyasaya çıktım. O da nasıl oldu, temizliğe gittiğim ailenin bir kızı vardı. İzmir’de yaşıyordu. O da hep hala diyordu zaten, abla demiyordu. Abla denmesini hiç sevmem, abla çok kaba geliyor. Hala kibar. Ben senin resimlerini çekeceğim ama doğal ol yani dedi. Bize geldiğin zaman iş yaparken, ot toplarken falan… Bana poz verme dedi, iyi dedim ben de çekti. Sonra ‘bu resimleri Alsancak’ta sergide yayınlayacağım, ister misin?’ dedi. Olur dedim ben de. Sergide yayınlarken Yeni Asır’dan kulakları çınlasın İlker Bey diye birisi ‘Seçil ya, böyle bir insan var mı yoksa bu senin bir kurgun mu?’ demiş. Yoo demiş bizim köyde yaşıyor, bize temizliğe geliyor. ‘Ben gitsem röportaja kabul eder mi? demiş. Sonra beni aradı, gelsin dedim. Sonra Yeni Asır’dan tut bütün gazeteler döküldü eve.

Ne iş yapıyordunuz İzmir’de?

Karşıyaka’da müzik işi yapıyordum. Kaset ve CD satıyordum. 15 yıl çalıştım orda. Sigorta girişim var 1982’de ama 1295 gün gösterilmiş. Ordan da emekli olamıyorum. Ancak toplu para ödenirse ondan sonra emekli olabiliyormuşum.

Yeşil kartınız var mı?

Var

Amileyat düşündüm, düşünmedin mi diyeceksin şimdi. Avukata danıştım, babamın 15 milyar parası varmış, ayrıyetten 1500 TL para alacakmışım cinsiyet değiştirip kadın olursam. (babasının maaşının bağlanacağını kast ediyor) Şimdi diyorum hala olmak için bir savaş verdim. Bu şekilde bile asılan eden oluyor. Kadın olursam daha da çok rahatsız eden olacak. Mesela bir arkadaşım öyle dedi resmen. Biz seni şu an böyle kabullendik hala olarak dedi. Ben, eşim, çocuğum, annem, babam… Ama yarın öbür gün kadın olarak geleceksin, eşim seni kıskanacak dedi. ‘Niye, bende gözü mü var?’ dedim. Ben yine benim, ha hala olmuşum ha kadın olmuşum ne fark eder? İşte öyle değil dedi…

55 yıldır yaşadığını en büyük pişmanlık neydi?

Tabii benim elimde olan bir şey değil ama niye kadın olarak dünyaya gelmedim?

Ne eğlendirir sizi en çok?

Müzik, sahne, oynamak… Çıkayım göbek atayım, yetiyor bana. Ne açlık ne susuzluk hiçbir şey ya. O kadar mutlu oluyorum ki o sahnede. Kapı gıcırtısına oynarım. Düğünlerde millet hep beni bekler. Hala hadi çıksana oynasana diye. Bi de sık sık kıyafet değiştiririm. Kadınlar hep acaba ne giyip gelecek diye bakar.

İhsan Hala Kimdir? Manisa’nın Köyündeki Trans Birey Armağan Çağlayana Konuk Oldu

ALİ İHSAN ÇOLAK- İHSAN HALA KİMDİR?

2021 yılı itibari ile 55 yaşında olan Hala, hiçbir geliri olmadığı için çalışmak zorunda.

Ali İhsan Çolak, 13 yıldır Akhisar’ın Kayışlar Köyü’nde yaşayan 48 yaşında bir trans kadın. Köy halkına trans kimliğini kabul ettirmiş, olduğu gibi yaşamak için uzunca mücadele vermiş.

İhsan Hala Manisa Kayışlar Köyü’nde Dünyaya Geldi

Kendisi hakkında çekilen belgesellerin pek çok kez ödül alması nedeniyle İhsan hala kimdir, nereli gibi soruların yanıtı merak ediliyor. Ali İhsan Çolak, Manisa’nın Saruhanlı ilçesine bağlı Kayışlar Köyü’nde dünyaya geldi. 2 abisi ve 2 ablası olan Hala 11 yaşına kadar ailesiyle birlikte köyde yaşadı.

Hala belgeselinde anlattığına göre kendisini hiç erkek olarak hissetmedi. 11 yaşında ailesi ile birlikte İzmir’e taşınan Hala İzmir’deyken kaset ve CD satarak geçimini sağladı. Annesi ve babası rahatsızlanınca köylerine geri döndüler ancak Ali İhsan Çolak 35 yaşına kadar İzmir’de yaşamaya devam etti.

Askerliğini Van Erciş’te Yaptı ve Askerliği Çok Güzel Geçti

İlkokul çağlarından beri kendisini erkek olarak hissetmeyen, erkeklerle top oynamak yerine kızlarla ip atlamayı seven, çocukluğundan beri ev işleri yapmaktan hoşlanan Hala askerliğini Van Erciş’te yapmış ve askerliği oldukça güzel geçmiş. Kuaför olarak askerlik yapan Hala askeriyede de asker eşleriyle oldukça iyi anlaşmış. Hatta kuaförlük dışında gazinoda garsonluk da yapan Ali İhsan Çolak askerliğini 5 gün de fazla yapmış.

Tek Hayali Bülent Ersoy İle Tanışmak

İhsan Hala büyük bir Bülent Ersoy hayranı ve hayattaki en büyük isteği de Bülent Ersoy ile tanışmak…

17 yaşından beri Bülent Ersoy’un resimlerini gazete ve dergilerden keserek biriktiren İhsan Hala salonunun baş köşesinde bu resimleri sergiliyor.

İhsan Hala Kimdir? Manisa’nın Köyündeki Trans Birey Armağan Çağlayana Konuk Oldu

“İster veririm, ister patlatırım benim değil mi ayol!”

Kahvedeki konuşması ise Kutluğ Ataman’ın Lola und Bilidikid filminde Kalipso’nun yaşadığı yeri terk ettiği sahneyi hatırlatıyor. Cinsiyet kimliğini kamufle ettiği apartmandan “Bu kadın bu sahneyi böyle terk eder” diyerek eteğiyle terk eden Kalipso gibi İhsan Hala da kahvenin orta yerinde bağırıyor: “Bu benim değil mi ayol? İster önüme gelene veririm, ister bomba koyar patlatırım.”

Anne ve Babası Hastalanınca İhsan Hala Kayışlar Köyüne Geri Döndü

Anne ve babasının sağlık durumu daha da kötüleşen Ali İhsan Çolak doğduğu köy olan Kayışlar’a geri döndü. Önce annesini ve 5 ay sonra da babasını kaybedince temelli olarak Kayışlar Köyü’ne yerleşmeye karar verdi. Babasının ‘’ev kapanmasın, kardeşler bir arada olsun’’ vasiyeti üzerine köyüne geri temelli olarak dönen Hala, bir kardeşi hariç diğer kardeşleriyle yıllardır görüşmüyor. Hala’nın köye geri dönmesiyle aslında zorlu hayat hikayesi başlıyor.

Ali İhsan Çolak Önce Köylüler Tarafından Dışlandı

İzmir’deki yaşamını bırakıp köyüne kesin dönüş yapan Ali İhsan Çolak önce köylüler tarafından dışlanıyor, hiçbir kesim tarafından kabul edilmiyor. İlk başlarda çok zorluk çeken ve kardeşleri tarafından da kabul edilmeyen Hala asla pes etmiyor ve köylülerin sevgisini kazanmak, onların kabulünü almak için yılmadan çabalamaya devam ediyor. Bunun için de köyde yapılması gereken ne iş varsa hepsine koşuyor.

İhsan Hala Kimdir? Manisa’nın Köyündeki Trans Birey Armağan Çağlayana Konuk Oldu

Ali İhsan Çolak Köylülerin Homofobik Düşüncelerini Yıktı

Doğduğu Manisa Kayışlar Köyü sakinleri tarafından kabul görmek için büyük emek veren Hala zaman zaman muhtarlık temizliğine, zaman zaman cami temizliğine, zaman zaman da yardım işleri için çağırıldığı her yere gidiyor. Böylelikle; hayır ve yardım işlerine koştururken Ali İhsan Çolak köylülerin güvenini ve sevgisini kazanıyor. Köylüler önce ona ‘’abla’’ diye daha sonra da ‘’hala’’ diye hitap etmeye başlıyor.

Köylüler Önce ‘’Abla’’ Daha Sonra ‘’Hala’’ Diye Hitap Etmeye Başladı

Köylülerin öncelikle kendisine ‘’abla’’ dediğini söyleyen Ali İhsan Çolak, kendisine neden ‘’Hala’’ dendiğini de kendisi için çekilen bir belgeselde anlatmış. Bir gün, bir arkadaşının oğlu ona ‘’Hala’’ diyor ve çok hoşuna gidiyor. O günden sonra da adı Hala olarak kalıyor. Hatta Ali İhsan Çolak’ın zorlu hayat hikayesinin anlatıldığı ödüllü belgeselin ismi de ‘’Hala’’.

Trans Birey İhsan Hala’nın En Büyük Sorunu: Geçim Sıkıntısı

İhsan Hala’yı en çok zorlayan konulardan bir tanesi; geçim sıkıntısı. Nüfusa göre erkek olduğu için ailesinden kalan emekli maaşını alamıyor ve bu nedenle 54 yaşında olmasına rağmen köyde çalışmaya devam ediyor. Tavuklarından aldığı yumurtaları satarak ve evlere temizliğe giderek geçimini sağlayan Hala’nın hiçbir maddi geliri yok. Evinin kirasını ödeyebilmek ve geçimini sağlamak için özellikle üzüm zamanlarında bahçede çalışıyor.

Cinsiyet Değiştirmeyi Düşündü Ancak Dışlanmaktan Korktu

Kayışlar Köyü’nün Hala’sı Ali İhsan Çolak, evine temizliğe gittiği emekli bir hemşireyle cinsiyet değiştirme ameliyatı olma konusunu defalarca konuşmuş. Hem hissettiği gibi bir hayat sürmek hem de babasının emekli maaşını alıp geçim sıkıntısı çekmemek için cinsiyet değiştirme ameliyatı düşünse de yine dışlanmaktan, kendisine kötü gözle bakılmasından korkmuş ve vazgeçmiş. Zaten kendisini zar zor kabul ettirdiği köylüler de cinsiyet değiştirme konusuna sıcak bakmamış.

İhsan Hala Kimdir? Manisa’nın Köyündeki Trans Birey Armağan Çağlayana Konuk Oldu

İhsan Hala Şimdi Ne Yapıyor ? Nerede Yaşıyor, Ne İş Yapıyor?

2012 yılında Hala belgeseli ile ses getiren İhsan Hala kimdir, şimdi ne yapıyor diye oldukça merak ediliyor. Kayışlar Köyü’nün Hala’sı günümüzde de bu köyde yaşamaya ve çalışmaya devam ediyor. Kimi zaman yumurta satarak, kimi zaman bahçe işlerine giderek ve kimi zaman da temizliğe giderek geçimini sağlıyor.

 Ali İhsan Çolak için Çekilen Hala Belgeseli Ödüllü Belgeseller Arasında

İhsan Hala ödüllü belgesellere konu olmuş bir isim. Zorlu hayat hikayesiyle izleyenleri etkisi altına alan Hala belgeseli, kendisi hakkında çekilen ilk belgesel. Bunun dışında kendisi için çekilmiş amatör ve profesyonel başka belgeseller de bulunuyor.

İhsan Hala Instagram Hesabını Aktif Kullanıyor

İhsan Hala instagram hesabı da kullanıyor. Gündelik yaşamı hakkında sıklıkla paylaşım yapan Hala bakımlı olmayı, süslenmeyi, düğünlerde ilgi çekici kıyafetler giymeyi çok seviyor. İhsan Hala instagram kullanıcı adı ise; @ihsan_hala İhsan Hala kimdir şimdi ne yapıyor merak ediyorsanız, takip edebilirsiniz.

Hala Belgeseli Nerede Çekildi ? Akhisar Kayışlar Köyü Nerede ?

Kayışlar Köyü, Hala belgeseli nedeniyle merak edilen köyler arasına girdi. Bir toplumun ve insanların aslında homofobik olmamasının mümkün olduğunun en büyük kanıtı Kayışlar Köyü Manisa’da ve Saruhanlı ilçesine bağlı. Hala belgeseli nerede çekildi, İhsan Hala nerede yaşıyor, İhsan Hala nereli gibi soruların cevabı; Manisa’daki Kayışlar Köyü.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.