İhracatta Savunma Sanayi Damgası!

11 Temmuz 2019, 21:45 tarihinde eklendi

Türkiye, yurt dışına sattığı savunma sanayi ürünlerinde geçen seneye oranla yüzde 42'lik bir artış yakaladı.

İhracatta Savunma Sanayi Damgası!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son yıllarda savunma sanayisinde ciddi bir sıçrama gerçekleştiren Türkiye, bu hamlesinin meyvelerini toplamaya başladı. Savunma sanayinde geçen seneye göre ihracat rakamları yüzde 42 arttı. Yılın ilk altı ayında 1 milyar 300 milyon dolar rakamını yakalayan savunma ürünleri ihracatı gelecek aylar için de umut veriyor.

Türkiye’nin bu alandaki en önemli müşterileri ise ABD ve Katar. Özellikle Arap ülkesi Katar’a yapılan savunma ürünleri ihracatının geçen seneye göre yüzde bin 336 artması dikkat çekti. Bu ülkeleri sırasıyla Almanya ve Umman izledi. Bu alan ülkemizin lokomotifi ise başkent oldu. Ankara ilk 6 aylık dilimde, Türkiye’nin savunma sanayi ürünleri ihracatının yüzde 42’sini tek başına karşılamayı başardı. 6 aylık süreçte Ankara’nın bu alanda yaptığı ihracat bedeli ise 550 milyon doları buldu.

HAVA ARAÇLARI BÜYÜK ETKİ YAPTI

Ankara’yı ise sırasıyla İstanbul, Eskişehir ve Konya takip etti. Özellikle insansız hava araçları Türkiye’nin sanayi üretimi alanındaki en önemli atılımı olarak dikkat çekiyor. Silahlı ve silahsız bu araçlar terörle mücadelede de etkin rol oynuyor.  PKK’nın son yıllardaki önlenemez kan kaybının birinci nedenlerinden biri olarak bu hava araçları gösteriliyor.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.