İhracat ürünlerinde artık “Made in Türkiye” yazılacak!

Erdoğan'ın imzası ile Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre ihraç edilen ürünlerin üzerinde artık "Made in Turkey" yerine "Made in Türkiye" yazacak.
Takip et
İhracat ürünlerinde artık “Made in Türkiye” yazılacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İhraç ürünlerinde, her türlü faaliyet ve yazışmalarda marka olarak “Türkiye” ibaresinin kullanılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı genelgesi Resmi Gazete’de yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan genelgede, Türkiye Cumhuriyeti devletinin, binlerce senelik devlet geleneğinin ışığında, kadim Türk milletine yakışır, özellikli ve kıymetli çalışmalar gerçekleştirerek milletin kültür ve değerlerini muhafaza etmeyi ve yüceltmeyi temel görevlerinden biri olarak kabul ettiği söylendi.

Yurt içi ve dışında bu anlayışla sürdürülen çalışmalarda Türk milletinin köklü tarihinden gelen değerlerine büyük bir özen gösterildiği ifade edilen genelgede “Türkiye” markasının ulusal ve uluslararası mecrada ülkenin çatı markası olarak kabul edildiği vurgulandı.

Genelgede şunlar kaydedildi:

“Türkiye ibaresi, Türk milletinin kültür, medeniyet ve değerlerini en iyi biçimde temsil ve ifade etmektedir. Bu kapsamda, ihraç ürünlerimizde “Made in Turkey” yerine “Made in Türkiye” ibaresi kullanılmaya başlanarak ülkemizin uluslararası ticarette gururu olan ürünlerimiz ‘Türkiye’ ibaresi ile tanıtılmış ve bütün dünya ile buluşturulmuştur. Bundan sonra da her alanda devletimiz ve milletimizin binlerce senelik birikiminin ‘Türkiye’ markası altında temsili hedeflenmektedir.

Bu çerçevede, ‘Türkiye’ markasını kuvvetlendirme çalışmaları kapsamında, başta öbür devletler ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla resmi ilişkilerde olmak üzere, her türlü faaliyet ve yazışmalarda ‘Turkey’, ‘Turkei’, ‘Turquie’ vb. ibareler yerine ‘Türkiye’ ibaresinin kullanımı konusunda lüzumlu hassasiyet gösterilecektir.”

İhracat ürünlerinde artık “Made in Türkiye” yazılacak!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.