İhaleleri Eşinin Şirketine Veren TCDD Görevlisine Dava Açıldı

TCDD görevlisinin, 1 milyon 584 bin 64 lira bedelinde olan 32 ihaleyi, eşinin üzerine kurulu paravan şirkete verdiği ortaya çıktı. Hakkında dava açıldı.

TCDD Ulusal Demiryolu Sinyalizasyon Projesi’nde Tesisler Kontrolorü olarak görev yapan Veysel Karani Babacan, 1 milyon 584 bin 64 lira bedelinde olan 32 adet sinyalizasyon ihalesini, eşinin üzerine kurulu olan paravan bir şirkete verdiği ortaya çıktı. Veysel Karani Babacan hakkında dava açıldı.


Veysel Karani Babacan’ın, Kamu İhale Kanunu’na (KİK) aykırı bir şekilde, 1 milyon 584 bin 64 lira bedelindeki 32 adat sinyalizasyon ihalesini, eşi Sündüs Babacan’ın üzerine kurulu paravan bir şirkete verdiği ortaya çıktı. Babacan’ın emekliliği sonrası şirketin başına geçtiği öğrenilirken, Babacan ve eşi ile birlikte eski TCDD 1. Bölge Müdürü Nihat Arslan’ın da aralarında bulunduğu 31 kamu görevlisine ihaleye fesat karıştırmak suçundan dava açıldı.

Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar’ın haberine göre, olayla ilgili olarak TCDD Teftiş Kurulu Başkanlığı dava başlattı. Soruşturma raporuna göre, Ulusal Demiryolu Sinyalizasyon Projesi çerçevesinde 1. ve 3. Bölge Müdürlüğü mıntıkalarındaki açık ihale ve doğrudan teminle gerçekleştirilen 32 sinyalizasyon projesinin ihale, temin ve tatbikatında görevlendirildi. Babacan’ın projelere yönelik olarak belgeleri hazırladığı, yüklenici firmaları iş ve imalatı ya eksik yaptığı veya hiç yapmadığı halde ‘Uygundur’ olarak tutanak tuttuğu belirtildi. Böylece Babacan’ın yüklenici firmalara usulsüz ödeme yaptığı aktarıldı.

“YOLSUZLUK YAPMADIK”

Babacan’ın, sinyalizasyon projelerine ait dört açık ihalenin üçünde görevlendirilmesine ve ihale komisyonuna üye sıfatıyla katılmasına rağmen eşi Sündüs Babacan’ın ortağı olduğu Raycan firmasının ihalelere katılmasına ses çıkarmadı. Babacan ayrıca 28 adet doğrudan temin işini de eşinin firmasına verdi. Babacan verdiği ifadede, Anadolu Teknik Liseler Raylı Sistemler Teknolojisi Bölümü müfredatının hazırlanması çalışmasına katıldığını ve bu konuda kitabı olduğu belirterek ders verdiğini söyledi. YHT ihale işlerinde kontrolör olarak görevlendirildiğini, Marmaray  ve Milli Sinyal Projesi’nde yer aldığını, Ulusal Sinyalizasyon Projesi kapsamındaki işlerin çok ucuza yapıldığını savundu.

Emekli olduktan sonra şirketin başına geçtiğini kabul eden Babacan, “Hızlı tren projelerinden dolayı çok yoğun bir çalışma olduğunu, işlerin kısa sürede yapılması için üstten baskı yapıldığını, eşik değerin altındaki işlerin pazarlık usulü ihaleye çıkarıldığını, ihaleleri eşinin şirketinin aldığını.” söyledi.

Sündüs Babacan ise savcılık ifadesinde, eşinin emekli olması için izin verilmediğini ve bu nedenle şirketin kendisi üzerine yapıldığını söyleyerek, “Eşim Emekli olduktan sonra şirketi devrettim. Yolsuzluk yapmadık.” dedi.


İDDİANAME DÜZENLENDİ

Soruşturmanın sonunda, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Babacan ve eşinin de aralarında olduğu 31 sanık hakkında kamu, kurum ve kuruluşların ihalesine fesat karıştırmak suçundan 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenledi. Bu iddianame İstanbul 8. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildi fakat mahkeme 31 Ekim’de görevsizlik kararı vererek, dosyayı ağır ceza mahkemesine gönderdi. Kararda, yapılan bu eylemlerin zimmet suçuna girebileceği belirtildi.

Adı geçen Raycan şirketinin 2011 – 2013 yullarında, 1. Bölge Müdürlüğü’nden 4 açık ihalede 593 bin 900 liralık, 17 doğrudan teminle 574 bin 614 liralık, 2012 – 2013’de 3. Bölge Müdürlüğü’nde 11 doğrudan teminle 415 bin 550 liralık iş aldığı tespit edildi.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı