Iğdır’da milyonlarca tonluk tuz rezervi bulundu!

Iğdır Tuzluca’da keşfedilen 50 milyon tona yakın tuz rezervi, bölge halkını sevindirdi.
Takip et
Iğdır’da milyonlarca tonluk tuz rezervi bulundu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ismini barındırdığı tuz madenlerinden alan Tuzluca ilçesinde 3 girişimci, yeni tuz madeni tespit etmek maksadıyla 2 sene önce şehrin güneydoğusunda bulunan dağlık alanda çalışma başlattı. Dağlık arazide yapılan 2 senelik sondaj çalışmaları neticesi ortalama 50 milyon tona yakın tuz rezervi bulundu. Çıkarılan tuzun ise şuanlık karla mücadelede ve hayvancılıkta kullanıldığı söylendi. Senelik 100 bin tonun üstünde imalat kapasitesine sahip tesiste üretilen tuzun, Gürcistan’a da ihraç edildiği kaydedildi.

Iğdır’da milyonlarca tonluk tuz rezervi bulundu!

‘REZERV 30 İLA 50 MİLYON TON CİVARINDA’

Yapılan kazının sonrasında rezerve ulaşmanın ve imalata geçmenin sevincinde olduklarını belirten işletme ortaklarından Selahattin İlter, “2019’da ruhsatımızı aldık, bu yıl de işletmemize başladık. İncelemelerde bulunan heyetin tespit ettiği verilere göre tuz rezervimiz, 30 ila 50 milyon ton civarında. Bunun üstüne çalışmalarımıza başladık. Bu yıl imalata başladık. Şuanlık Karayolları ve besiciye hitap ediyoruz. Mağarada patlatma usulü ile çalışıyoruz. Çıkardığımız ürünleri tesisimizde çekerek kırma eleme makinelerinden geçirip, Karayolları ve hayvancılar yoğunlukta olmak üzere her türlü isteğe göre siparişlerimizi teslim ediyoruz. Şu an kış olması sebebiyle tuzlarımız, Karayolları ekipleri tarafından yollarda kullanılıyor. Yurt dışı olarak şuanlık Gürcistan’a ihraç ediyoruz” diyerek konuştu.

Iğdır’da milyonlarca tonluk tuz rezervi bulundu!

BİRÇOK HASTALIĞA İYİ GELİYOR

Tuzun çıkarıldığı mağaranın sağlık için çok yararlı olduğuna da değinen İlter, “Astımı ve bronşiti olan, ayaktaki mantar rahatsızlığı bulunanlar için burası bulunmaz bir yer. Zaman zaman gelip tuz mağarasında duranlar oluyor. Özellikle astım hastaları gelip durdukları zaman günlerce cihaz kullanma gereği duymadıklarını söylüyorlar. Üretimimiz oldukça sağlıklı, içerisinde asla herhangi bir katkı maddesi yok. Olduğu gibi kaya alınıp, makineye vurulduktan sonra torbalanarak tüketicinin kullanımına sunulur” şeklinde konuştu.


Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.