İFM’de bulunan şirketler 10 sene vergiden muaf olacak!

İstanbul ekonominin merkezi oluyor. Bu ekonomi seferberliğine katılan firmalar de kazancına kazanç ekliyor. Atılacak adımlar kapsamında İFM’de yer verilen firmalar 10 sene boyunca Kurumlar Vergisi’nde yüzde 100 indirim alacak, damga ve harçlardan muaf olacak. Belli şartlarda vergi kesintisi yapılmayacak. İşte vergi ve harçlardan muaf olunmasına ilişkin koşul ve kriterlere dair edinilen bilgiler…
Takip et
İFM’de bulunan şirketler 10 sene vergiden muaf olacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul’un, New York, Londra gibi dünyanın sayılı finans merkezlerinden biri haline gelmesi için uzun süredir yürütülen çalışmalarda sona gelindi.

İstanbul Finans Merkezi’nin (İFM) kurulması, işletilmesi, faaliyetleri ve burada yer alacak firmalara tanınacak kolaylıkların yer aldığı kanun teklifine son biçimi verilerek imzaya açıldı.

BU SEFERBERLİĞE OMUZ VEREN ŞİRKETLERE VERGİ KESİNTİSİ YOK

İFM’de faaliyet gösterecek şirketler 10 sene boyunca Kurumlar Vergisi’nden yüzde 100’lük indirim, işlemlerinde damga ve harçlardan muaf olacak, belli koşullarla vergi kesintisi yapılmayacak.

RAKİBİ DUBAİ VE ASTANA DEĞİL, NEW YORK VE LONDRA OLACAK

Teklif hazırlanırken çıta, İFM Dubai ya da Astana gibi yerler değil New York ve Londra gibi büyük finans merkezleri ile yarışacak biçimde konuldu. Kesinti ve muafiyetlerin oranları da gene buna göre tespit edildi.

Teklif hazır, meclise geliyor; AK Parti’nin önümüzdeki günlerde TBMM Başkanlığı’na sunacağı kanun teklifinde öne çıkan çarpıcı ayrıntılar şu şekilde:

HEDEF KÜRESEL FİNANS MERKEZİ

Teklifte, kanunun maksadı “Ülkemizin finansal rekabet kuvvetini uluslararası alanda artırmak, finansal yapısını geliştirmek, imalatın finansmanında verimliliği artırmak ve bu sayede İstanbul Finans Merkezi’nin önde gelen küresel finans merkezlerinden biri olmasını sağlamaktır” biçiminde anlatıldı.

İstanbul Finans Merkezi (İFM) bölgesinde altyapı dahil bütün hizmetler Türkiye Varlık Fonu tarafından kurulan yönetici firma tarafından yürütülecek.

CUMHURBAŞKANLIĞI YÖNETECEK

İFM bölgesinde faaliyet göstermek isteyenler, “katılımcı belgesi” alacak. Firmaların yürüttükleri işlemlerde kamu kurum ve kuruluşlarının alakalı birimlerinin görev alacağı Tek Durak Büro yaratılacak. Tek Durak Ofisi Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi tarafından sevk ve idare edilecek.

HİZMET İHRACI YAPILABİLECEK

2031’e kadar İFM bölgesinde faaliyet gösteren firmalar, finansal hizmetler kapsamında, yurtdışına finansal hizmet aracı ihracı yapabilecek.

Faaliyetler kapsamında elde edilen kazançlarının yüzde 75’i Kurumlar Vergisi matrahının tespitinde, Kurumlar Vergisi beyannamesi üstünde öte yandan gösterilmek koşuluyla, kurum kazancından indirilecek. 2031 senesine kadar ise bu oran yüzde 100 olarak uygulanacak.

KAĞIT VE HARÇ MUAFİYETİ

Katılımcılar, işlemler ile bu hizmet ve işlemler sebebiyle lehe alınan paralar banka ve sigorta muameleleri vergisinden muaf tutulacak. Faaliyetler kapsamında işlemlere ilişkin gerçekleştirilen kâğıtlar damga vergisinden, bu kâğıtlarla alakalı işlemler her türlü harçtan muaf olacak.

Katılımcı belgesi almış finansal kuruluşlar tarafından yurt dışında ihraç edilen her nevi tahvil ve bono ile kira sertifikalarına ödenen faiz ve kar payları üstünden Gelir ve Kurumlar vergisi yasalarının alakalı maddelerine göre tevkifatı yapılmayacak.

Katılımcı belgesi almış finansal kuruluşlarınca dağıtılan kar paylarının yahut indirim ve istisnalar düşülmeden önceki kurum kazancından hesaplanan kurumlar vergisi düşüldükten sonra kalan kısımdan ana merkeze aktarılan tutarın münhasıran İFM’de faaliyetlerinden kaynaklanan kısmı üstünden yüzde 10’luk tevkifat yapılacak.

KİRADA DAMGA VERGİSİ İSTİSNA

İFM bölgesinde yer verilen taşınmazların kiralanmasına dair gerçekleştirilen kâğıtlar damga vergisinden ve işlemler her türlü harçtan muaf tutulacak.

ÜÇ ÜLKEDE FAALİYET GÖSTERMEK

En az üç ülkede faaliyet gösteren katılımcıların bölgesel hazine ve finansal yönetim merkezlerinin İstanbul Finans Merkezi Bölgesi’nden yürüttükleri finansal hizmet ihracı niteliğindeki faaliyetlerine de aynı istisna ve indirimler uygulanacak.

HUKUK SEÇEBİLECEKLER

Hazine ve Maliye Bakanlığı, katılımcıların tutmak mecburiyetinde oldukları defterler ile düzenleyecekleri belgelere ilişkin olarak Vergi ve Türk Ticaret yasalarına bağlı olmadan düzenleme yapabilecek.

Katılımcılar ile yabancılar arasında ve katılımcıların kendi aralarında İFM bölgesinde yürüttükleri faaliyetler kapsamında özel hukuka tabi her işlem ve sözleşmede taraflar hukuk seçimi yapabilecek.

TECRÜBELİ ÇALIŞANA VERGİ İNDİRİMİ

İFM firmaların istihdam ettiği ve yurt dışında en az 5 sene tecrübesi olan personeline yüzde 60, 10 sene tecrübesi olan personeline de yüzde 80 gelir vergisi istisnası sağlanacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.