İdamdan kurtulması için IQ seviyesinin düşük çıkmasına dua ediliyor!

Singapur’da zihinsel engelli olarak kabul edilen 69 IQ seviyesine sahip olan bir mahkumun idam cezası askıya alındı.
Takip et
İdamdan kurtulması için IQ seviyesinin düşük çıkmasına dua ediliyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Singapur’da zihinsel engelli olarak kabul edilen 69 IQ seviyesine sahip olan Nagaenthran Dharmalingam isimli uyuşturucu kaçakçısının idam cezası askıya alındı.

Singapur’da 2009 yılında uyluğuna bağlı yaklaşık 43 gram eroini Malezya’dan Singapur’a sokmaya çalışırken yakalanan Nagaenthran Dharmalingam isimli uyuşturucu kaçakçısının idam cezası, Malezyalı yetkililer ve insan hakları gruplarının girişimleri sonucu düşük IQ’su nedeniyle durduruldu. Mahkeme daha önce verdiği kararda Nagaenthran’ın aklı başında ve ne yaptığının farkında olduğuna hükmetse de, başka bir mahkeme bu kez Nagaenthran’ın sınırlı zihinsel kapasiteye sahip olduğuna karar vererek, çarşamba günkü idam cezasını askıya aldı. Dava, Nagaenthran’ın aklı başında olmadığı gerekçesiyle yarın temyiz mahkemesinde yeniden görülecek.

IQ SEVİYESİ 69 ÇIKMIŞTI

Bir tıp uzmanı tarafından IQ testine sokulan Nagaenthran’ın IQ’su zihinsel engelli kabul edilen 69 seviyesinde çıkmıştı. Singapur hükümeti ise, Nagaenthran’ın “eylemlerinin doğasını açıkça anladığını ve yaptığının doğruluğunu veya yanlışlığını yargılama duygusunu kaybetmediğini” ifade etmişti.
Nagaenthran’ın avukatı M. Ravi yaptığı açıklamada, müvekkilinin mağdur olduğunu ve serbest bırakılması gerektiğini belirterek, “Oyun oynandı. Operasyonunun kurbanı. Tedaviye ve yardıma ihtiyacı var” dedi.

60 BİN KİŞİ DİLEKÇE İMZALAMIŞTI

60.000’den fazla kişi, Singapur cumhurbaşkanının Nagaenthran’ı affetmesi için çağrıda bulunan ve akıl hastası bir kişinin infazının uluslararası insan hakları hukuku uyarınca yasak olduğu gerçeğini öne süren bir dilekçeyi imzaladı.

Dilekçeyi imzalayan bir kişi, “Zihinsel engelli bir adamın şiddet içermeyen bir suçtan dolayı cezalandırılması tamamen cesaret kırıcı” dedi. “Ne o ne de ailesi bu acıyı hak ediyor. Lütfen onu kurtarın.”

Hareket, alışılmadık bir öfke ve sempati patlamasının yaşandığı sosyal medyada da ilgi gördü.

Sarmila, 33 yaşındaki oyuncunun durumunun ne kadar vahim olduğunu anlayıp anlamadığından emin olmadığını söylüyor.

BBC’ye verdiği demeçte, “Bazen beni arıyor ve asılacağını ve hazırlanması gerektiğini söylüyor” dedi.

“[Diğer zamanlarda] eve gelip ev yapımı yemek yemek istediğini söylüyor. [Ne olacağını] bilip bilmediğini bilmiyorum.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.