İcralık şirket sayısında yüzde 3 bine ulaşan artış var!

1 Ocak-10 Mayıs döneminde yatırımcı sayısının 270 bin arttığı Borsa İstanbul'da bazı hisselerdeki astronomik fiyat artışları dikkat çekiyor. Borçlarını ödeyemedikleri, icralık oldukları, hatta maaş ödeyemediği için personeli bile kalmadığı KAP'ta yer alan raporlarda ve açıklamalarda açıkça belirtilen şirketlerin hisse değerlerinde yüzde 3 bine ulaşan değer artışları olurken, bazı hisseler hakkında tedbir kararları geldi. Sozcu.com.tr'ye konuşan eski SPK Başkanı Doç. Dr. Doğan Cansızlar, söz konusu şirketlerin "yakın izleme pazarı" olarak adlandırılan gruptaki şirketler olduklarına dikkat çekerek küçük yatırımcıları temkinli olmaları konusunda uyardı.

Corona virüsü salgını sebebiyle ekonomik faaliyette ciddi düşüş kaydedilirken, Borsa İstanbul’da bazı küçük firmaların hisselerinde olağanüstü fiyat hareketleri dikkat çekiyor.

Borsa İstanbul’da 2019 senesinin hepsinde 24 bin 519 artan yatırımcı sayısı, 2020’nin 1 Ocak-10 Mayıs döneminde 269 bin 993 artarak 1 milyon 473 bin 430’a yükseldiği için, olağanüstü hareketler artık daha çok kişiyi yakından ilgilendiriyor.

İKİ AYDA DEĞERİ YÜZDE 3019 ARTTI, TEDBİR KARARI GELDİ

Son iki ayda hisse değeri astronomik biçimde değerlenen bazı firmaların mali vaziyetlerinin bozukluğu dikkat çekerken, dün de Borsa İstanbul’da önlem kararları geldi.

Hisse fiyatı astronomik biçimde değerlenen firmalardan biri Ekiz Kimya Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi.18 Mart’ta 0,67 TL olan bu firmanın hisse değeri, dün 21,50 TL’ye kadar yükseldi. Ortalama iki ayda hisse değerindeki artış yüzde 3019 oldu.

KAP’ta yayımlanan bilançoya göre, Ekiz Kimya’nın 31 Aralık 2019 tarihi itibariyle hepsi tekrardan yapılandırılmış finansal borçlarının toplamı 17,7 milyon TL ve firma alakalı kredilerin 7 milyon TL’lik tutarındaki anapara ve faiz taksitleri vadesi geçmesine karşın ödemedi.

BORÇLAR ÖDENEMEZ DURUMDA

Nitekim, Ekiz Kimya’nın bağımsız denetim raporunda, kısa vadeli borçlarının dönen varlıklarını 21,6 milyon TL aştığına dikkat çekilerek “Şirketin devamlılığını devam ettirme yeteneğine ilişkin ciddi şüphe yaratabilecek mühim bir belirsizliğin mevcut olduğu” söyleniyor.

Olağanüstü fiyat hareketlerinin sonrasında söz konusu firmayla alakalı 13 Mayıs’ta Borsa İstanbul tarafından önlem kararı alındı ve 3 ay süreyle mevcut “Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı”na ilave olarak “Brüt Takas” ve “Emir Toplama Aşamalarında Denge Bilgisi Yayınının Kısıtlanması” biçimindeki engelleyici önlemler uygulanacağı söylendi. Önlem kapsamında alakalı esnada açılış, kapanış ve bütün öbür tek fiyat bölümlerinde emir toplama süresi boyunca denge seviyesine ilişkin fiyat, miktar ve kalan miktar değerleri yayımlanmayacak.

KONKORDATO BAŞVURUSU YAPMIŞTI, PERSONELİ BİLE YOK

Hisselerinde olağanüstü fiyat hareketi görülen bir öbür firma, Egeli & CO Tarım Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı. 18 Mart’ta 0,19 TL olan firmanın hisse değeri, 14 Mayıs’ta 1,63 TL’ye kadar yükseldi. İki aydaki artış yüzde 758 oldu.

Ancak Ekiz Kimya gibi Egeli firmasının mali vaziyeti da iyi değil.

Egeli & CO Tarım’ın 2 Mart 2020’de KAP’ta yayımlanan bilançosunda bağımsız denetçi “Şirketin 2019 senesine ait net dönem zararı 7 milyon TL olarak gerçekleşmiş ve oluşan zararlar sebebiyle sermaye ve kanuni yedek akçelerinin toplamının üçte ikisinden fazlası karşılıksız kalmıştır. Şirket’in 31 Aralık 2019 tarihi itibariyle kısa vadeli yükümlülükleri kısa vadeli varlıklarından 6,6 milyon TL tutarında fazladır. Dolayısıyla bu vaziyet işletmenin devamlılığı üstünde ciddi şüpheler uyandıracak mühim belirsizliklerin mevcudiyetine işaret etmektedir” görüşüne yer veriyor.

Denetçi öte yandan, firmanın bankalara, personele ve devlete borçlarını ödemediği için icralık olduğunu, denetim yapılan tarih itibarıyla da personelinin bulunmadığını belirtiyor.

Şirketin bağlı ortaklıkları Doğa Tarım Hayvancılık Gıda Pazarlama San. ve Tic. A.Ş, Batı Tarımsal Yatırımlar A.Ş., EGC Tarım Arazileri AŞ ve Tan Egeli tarafından yapılan konkordato müracaatları neticesinde da “geçici mühlet” kararı verilmiş vaziyette.

Borsa İstanbul, 13 Mayıs’ta Egeli & Co Tarım Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı ile ilgili da Ekiz Kimya ile aynı önlem kararını aldı.

BORSA İSTANBUL’DAN UYARI GELDİ

Mali vaziyeti iyi olmamasına karşın son iki ayda olağanüstü fiyat hareketi görülen bir öbür firma Kervansaray Yatırım Holding oldu. Firmanın 17 Mart’ta 0,27 TL olan hisse değeri 14 Mayıs’ta 0,63’ü gördü. İki aylık artış yüzde 133’e ulaştı.

KAP’ta 11 Mayıs’ta yayımlanan açıklamada, Borsa İstanbul’un firmaya uyarı gönderdiği görülüyor. Uyarının gerekçeleri olarak “özel vaziyet açıklamalarını gecikmeli olarak yapmış olması”, “şirketten istenen bilgi ve belgelerin Borsaya eksiksiz olarak verilmemiş olması”, “Şirketin finansal, kamu ve personel borçlarını vadesinde ödeyememesi nedeniyle alacaklıların hukuki takiplere başlamış olması, Firmanın hasılatında ve aktifinde mühim paya sahip olan varlıklarının icra takibine konu olması yahut devrinin söz konusu olması, alacaklarının vadesinde tahsil edilememesi ve borçlarının vadesinde ödenememesi” ve “Ortaklığın faaliyetlerini devam ettiremeyecek seviyede finansman sıkıntısına düşmüş olması” gösteriliyor.

Nitekim firma hakkındaki bağımsız denetçi yazısında “Grup’un 31 Aralık 2019 tarihi itibarıyla kısa vadeli yükümlülükleri kısa vadeli varlıklarını 652 milyon TL tutarında aşmakta olup , aynı dönem itibarıyla 155 milyon TL zarar gerçekleşmiştir” deniyor ve “Grup’un devamlılığını devam ettirme yeteneğine ilişkin ciddi şüphe ve mühim belirsizlik olduğu” söyleniyor.

ESKİ SPK BAŞKANI’NDAN KÜÇÜK YATIRIMCILARA UYARI

Sozcu.com.tr’ye konuşan 2000-2006 dönemi Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doç. Dr. Doğan Cansızlar, özellikle borsaya yeni giren bireysel küçük yatırımcıları temkinli olmaları ile alakalı uyardı.

Hisse değerlerinde olağanüstü hareketler olan söz konusu firmaların “yakın izleme pazarı” grubundaki firmalar olduğunu ve bu firmaların SPK’nın yakın denetiminde olduğunu söyleyen Cansızlar, önlem kararlarının sonrasında yapılan araştırmalar neticesinde cezaların da gündeme gelebileceğini belirtti.

Cansızlar, söz konusu firmaların mali vaziyetleri kötü olsa da “geleceği dönük pozitif gelişme” beklentisi ya da bilgisi ile yatırımcıların hisse alımı yapabildiklerine ve bunun da hızlı değişimleri beraberinde getirebildiğine dikkat çekti.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı