adplus-dvertising

İçişleri Bakanlığı’ndan silahlı kutlamalar için uyarı

İçişleri Bakanlığı düğün, nişan ve asker uğurlaması gibi etkinliklerde kullanılan silahların susması için “Mutluluğa Kurşun Sıkma Geleceği Karartma” uyarısında bulundu.
Takip et
İçişleri Bakanlığı’ndan silahlı kutlamalar için uyarı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İçişleri Bakanlığı tarafından, tarafından düğün, nişan, asker uğurlaması gibi etkinlikler için 81 il valiliğine yeni bir genelge gönderildi. Genelgeye göre, valiliklerden yaz aylarında artan düğün, nişan, asker uğurlaması etkinlikleri dolayısıyla ateşli silahla havaya ateş açılması olaylarına karşı dikkatli olunması ve önlemlerin gözden geçirilmesi istendi.

İçişleri Bakanlığı’ndan silahlı kutlamalar için uyarı

Genelgede, bayram, düğün, asker uğurlama, spor müsabakası gibi kutlama ve etkinlikler sırasında ateşli silahla havaya ateş açılması, istenmeyen üzücü olaylara sebebiyet verdiği ifade edildi

. 5237 sayılı Türk Ceza Yasasının “Genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulmaması” başlıklı 170’inci maddesinde yer verilen “Kişilerin yaşamı, sağlığı yahut malvarlığı bakımından tehlikeli olacak şekilde ya da kişilerde korku, kaygı yahut panik yaratabilecek tarzda; silahla ateş eden yahut patlayıcı madde kullanan kişi, altı aydan üç seneye kadar hapis cezası ile cezalandırılır” hükmü uyarınca lüzumlu adli ve cezai işlemlerin yapılması, açık alanlarda yapılacak etkinliklerde farkındalık yaratılmasına ilişkin genel emir yayımlanması ve organizasyon sahiplerinden taahhütname alınması hususlarında valiliklerin talimatlandırıldığı hatırlatıldı.

Alınan tedbirler sayesinde son 3 senede olay sayısı yüzde 79 azaldı

Bakanlık genelgede, önceki senelerde alınan önlemlerin neticelerini da paylaştı. Buna göre, 2019 ve 2021 senesi verileri incelendiğinde; 2019 senesinde bin 888 olay yaşanırken, 2021 senesinde olay sayısı yüzde 78,76 azalışla 401’e düştü ve 185 olan yaralı sayısının yüzde 32 azalışla 125, 16 olan ölü sayısının yüzde 50 azalarak 8’e düştü.

İçişleri Bakanlığı’ndan silahlı kutlamalar için uyarı

İçişleri Bakanlığı’ndan silahlı kutlamalar için uyarı

Vatandaşlar, “Mutluluğa Kurşun Sıkma Geleceği Karartma” afişleriyle bilgilendirilecek

Düğün, nişan, asker uğurlama, spor müsabakaları galibiyet kutlamaları gibi etkinliklerin yaz aylarında artacağı göz önünde bulundurularak “Mutluluğa Kurşun Sıkma Geleceği Karartma” sloganlı afişlerle vatandaşlar bilgilendirilecek. Bu afişler, sosyal medya platformları başta olmak üzere yerel/ulusal basın/yayın organlarında yayımlanacak, il ve ilçelerde bulunan billboardlara asılacak, kamu kurum ve kuruluşlarının resmi internet sitelerinde kullanılacak.

Düğün sahiplerinden taahhütname alınması uygulamasına devam edilecek

Genelgeye göre, valiliklerce söz konusu etkinliklere yönelik engelleyici önlemler gözden geçirilecek, denetimler artırılacak ve mahallin koşullarına göre ilave önlemler alınabilecek. Etkinlik alanlarında havaya silahla ateş edilmesi dahil her türlü olumsuzluğun önüne geçilmesi maksadıyla etkinlik/organizasyon sahiplerinden taahhütname alınması uygulamasına devam edilecek.

İçişleri Bakanlığı’ndan silahlı kutlamalar için uyarı

Valiler ve kaymakamlar koordinesinde kutlamalarda silah kullanılmamasına yönelik yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, yerel medya gibi kurumların dahil edileceği toplumsal farkındalığı artırıcı kampanyalar düzenlenecek.

Vali ya da kaymakam başkanlığında gerçekleştirilen muhtar ve halk toplantılarında konu gündeme alınarak toplumsal farkındalık artırılacak. Kolluk birimlerince söz konusu etkinlik/organizasyonlarda sivil personel görevlendirilecek. Etkinliklerde kamu personelinin havaya ateş açtığının belirlendiği vaziyetlerde, alakalı personel hakkında lüzumlu adli/idari işlemlere başlatılacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.