adplus-dvertising

İçişleri Bakanlığı Ramazan Bayramı’nda karayollarında sıkı trafik tedbirleri uygulayacak

İçişleri Bakanlığı Ramazan Bayramı tatilinde karayollarında sıkı güvenlik önlemleri alacak. Bayram tatili öncesi ve ardından emniyet ve jandarmadan toplam 110 bin trafik ekibi/ timi, 208 bin 900 personel görev yapacak.
Takip et
İçişleri Bakanlığı Ramazan Bayramı’nda karayollarında sıkı trafik tedbirleri uygulayacak
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yaklaşan Ramazan Bayramı dolayısıyla karayollarında trafik hareketliliği artarken, İçişleri Bakanlığı da önlemlerini en üst seviyeye çıkardı. Bakanlık 81 İl Valiliğine “2022 Senesi Ramazan Bayramı Trafik Önlemleri” konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre Ramazan Bayramında alınacak önlemler bayram tatili öncesi 29 Nisan’a başlayacak ve 9 Mayıs’a kadar sürecek.

Bayram önlemleri dahilinde polis ve jandarma trafik ekipleri müşterek denetimler gerçekleştirecek. Jandarma trafik sorumluluk bölgelerinde, araç trafiğinin ve kazaların yoğunlaştığı güzergahlarda da karma ekipler marifetiyle denetimler artırılarak, kural ihlallerinin en aza indirilmesi ve bu sayede ölümlü kazaların engellenmesi sağlanacak.

Süleyman Soylu ve Bakan Yardımcıları da denetimde olacak

Bayram süresince trafik önlemlerinin yerinde denetlenmesi ve meydana gelebilecek sıkıntılara anında müdahale edilebilmesi maksadıyla; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başta olmak üzere Bakan Yardımcıları, Jandarma Genel Komutanı, Emniyet Genel Müdürü, bütün vali ve kaymakamlar, Emniyet Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcıları ve Daire Başkanları, Jandarma Genel Komutanlığı Komutan Yardımcıları ve Daire Başkanları, il/ilçe emniyet/jandarma müdür ve komutanları sahada olacak. Özellikle kazaların yoğunlaştığı kaza kara noktalarında ve güzergahlarda alınan trafik önlemleri uygulamasının yanı sıra ilave önlem ihtiyacı olup olmadığının tespiti ve denetimi için bayram tatili boyunca; 30 Polis Başmüfettişi, 4 Jandarma Başmüfettiş / Müfettişi, 22 Jandarma Denetleme mensubu olmak üzere 56 müfettiş görevlendirildi.

Hız denetimleri ve havadan denetimler artırılacak

Ramazan Bayramı süresince hızdan kaynaklı kazaların engellenmesine yönelik denetimlere ağırlık verilecek. Kazaların yoğunlaştığı yol kesimlerinde Mobil Radar Araçları ve Elektronik Sistemlerle hız denetimleri artırılacak. Özellikle yerleşim yerlerinde ve kavşaklarda kurulu bulunan KGYS’lere ait kameralar kullanılarak cep telefonu, emniyet kemeri, kırmızı ışık ihlalleri belirlenecek.

Trafik ekiplerinin, özellikle kazaların yoğun olduğu sorumluluk güzergahlarında “görünür” olmaları sağlanacak.
Kazaların yoğunlaştığı bölgelerde şoförler üstünde denetim hissinin artırılması maksadıyla güzergah üstüne yerleştirilen “Maket/Model Trafik Ekip Aracı” uygulamasına devam edilecek. Helikopterler, drone ve İHA türü hava taşıtlarıyla havadan yapılan trafik denetimleri, bayram süresince artırılacak. Bu denetimler polis/ jandarma birimlerince karma ekipler aracılığıyla sorumluluk alanı gözetilmeksizin bütün ili kapsayacak biçimde gerçekleştirilecek.

Araç giriş çıkışlarına sınırlama

Terminal ve izin verilen yerler dışında otobüslerin kalkışlarına müsaade edilmeyecek. Otobüslerde, sivil personellerle denetimlere bu bayram da devam edilecek. Denetimlerde 05.00 – 07.00 saatleri arasında seyahat halinde olan sürücüler araç dışına davet edilerek lüzumlu kontroller yapılacak ve uykusuzluk ya da yorgunluk belirtisi gösteren şoförlerin araç dışında dinlenmeleri sağlanacak.

Tarım araçlarının, ağır tonajlı taşıtların uygunsuz olarak ve trafik yoğunluğunun meydana geldiği saatlerde trafiğe çıkmasına müsaade edilmeyecek. Mevsimlik tarım işçilerini taşıyan kara yolu araçlarının, 24.00-06.00 saatlerinde şehirlerarası yolculuk yapmalarına izin verilmeyecek. Tarımsal faaliyetlerin yoğun olarak yapıldığı bölgelerde kara yolu üstünde tarımsal zirai araçlar, traktörler, biçerdöverlerin uygunsuz olarak trafikte seyretmeleri önlenecek.

Trafiğin yoğunlaştığı güzergahlarda gerek görülmesi halinde trafik birim amirlerinin talimatı ile ağır tonajlı taşıtlar ve tarım araçları, trafik yoğunluğu sona erinceye kadar uygun yerlerde geçici olarak bekletilecek. Yolcu ve eşya taşımacılığı yapan kamyon, çekici ve otobüs cinsi araçların takograf ihlalleri, sigorta ve muayene kontrolleri titizlikle yapılacak.

Motosiklet ve motorlu bisiklet denetimleri sıklaştırılacak

Gerek bireysel gerekse restoran ve market gibi işletmelerin, müşterilerine kuryeler aracılığıyla hizmetlerini arttırmalarına bağlı olarak motosiklet ve motorlu bisikletlerin trafikte daha çok yer aldığı noktalarda denetim yapılacak. Kontrollerde, motosiklet şoförlerinin şerit ve ışık ihlali, yaya yolu üstüne çıkma, ters yönde araç kullanımı gibi kural ihlalleri ile tescil plakasız, şoför belgesiz ve kasksız olarak araç kullanıp kullanmadıkları denetlenecek.

Modifiye edilmiş araçlar ile uygunsuz egzoz ve ışık donanımları bulunan araçlara yönelik asayiş ekipleriyle beraber denetim yapılacak ve belirlenen araçlar trafikten men edilerek muayeneye sevk edilecek. Alkol ve uyuşturucu etkisinde araç kullananlara yönelik denetimlere ağırlık verilecek.

Denetimlerde yüz yüze iletişim

Denetimler süresince vatandaşlar ile yüz yüze iletişim kurularak hız sınırlarına uymaları, ön ve arka koltukta emniyet kemeri takmaları, araç kullanırken cep telefonu kullanmamaları, şerit ve takip kurallarına riayet etmeleri ile beraber seyahat üresince konsantrasyonlarının dağılmaması, uykusuzluk ve yorgunluğa karşı mola vererek seyahat etmeleri konularında bilgilendirmeler yapılacak.

“Bayramınız kemerli olsun”

İçişleri Bakanlığı öte yandan trafikte emniyet kemeri kullanımını yaygınlaştırmak ve araç içi emniyet kemeri önemini “Bayramınız Kemerli Olsun” Trafikte Her Sene Daha İyiye”, “Kemerim Hep Aklımda”, “Yayalar Kırmızı Çizgimiz”, “Yol Ver Yaşama” ve “Bir Hareketine Bakar Yaşam” mottoları ile dikkat çekecek. Mottoların yazılı olduğu billboardlar asılacak, sosyal medya ve basın yayın organlarından yararlanılacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.