İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dizi ve Filmleri Eleştirdi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, televizyon dizilerini ve filmlerin pek çok cinayet hadisesi için bir fikri altyapı oluşturduğunu söyledi.
Takip et
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dizi ve Filmleri Eleştirdi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Film ve dizilerin birçok cinayet için fikri altyapı yarattığını savunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Günlük hayatta şahit olduğumuz pek çok cinayet hadisesinin aynısını senelerden beri televizyon filmlerinde, dizilerde izliyorduk. Birilerini bir biçimde etkilediğini, yönlendirdiğini, bir fikri altyapı yarattığını, kim inkar edebilir?" şeklinde konuştu.

İçişleri Bakanı Soylu, Antalya'da 112 Acil Çağrı Merkezi Personeli Hizmet İçi Eğitim Programı'nda konuştu.

3 PKK'LI DAHA ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Soylu, "Ağrı'da sabahtan beri yürüyen bir operasyon var. Başka bir yerden aldığımız bilgiyi değerlendirerek emniyet ile Jandarma Komutanlığımızın düzenlediği operasyonla 3 PKK'lı terörist daha etkisiz hale getirildi. Bunların tamamı kendine ait yaratılan hakikaten gelişmiş takip taktikleri, izleme taktikleri, en önemlisi de analiz taktikleriyle gerçekleşmektedir" açıklamasında bulundu.

Artan şiddet olaylarına değinen Soylu, şu ifadeleri kullandı:

DİZİ VE FİLMLERİ ELEŞTİRDİ

"Yeni iletişim, yaygın medya unsurlarıyla insanlardaki bir şeyleri kazanma hırsının artması yahut topluma verilen yanlış mesajlar, gelişi güzel yapılan yayınlar, suçlu profilini değiştiriyor. Günlük hayatta şahit olduğumuz pek çok cinayet hadisesinin aynısını senelerden beri televizyon filmlerinde, dizilerde izliyorduk. Birilerini bir biçimde etkilediğini, yönlendirdiğini, onlardan akıl aldığını, bir fikri altyapı yarattığını, kim inkar edebilir? Bunun üzerine bir de teknolojik yeniliklerin açtığı kaza ve suç alanları ekleniyor."

Soylu, "1 Ocak-30 Kasım 2019 arasında 44 ildeki yeni nesil 112 çağrı merkezlerimize gelen toplam çağrı sayısı 39 milyon 216 bin 435'tir. Bu ihbarların yüzde 68'i yani 26 milyon 270 bini esassız ihbardır. Ayıp ya... 12 milyon 496 bini de gerçek ihbardır. Biz bunu düzeltebiliriz" şeklinde konuştu.

112 çağrı merkezlerine gelen esassız ihbarlarla alakalı Soylu, "Asılsız ihbarlara karşı ceza uygulamasına da başladık. Valiliklerimiz tarafından 250 lira ceza kesilmektedir fakat mesele ceza tahsil etmek değil yaşam kurtarmaktır" ifadesini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.