İbrahim Kalın, Deutsche Welle’de Tim Sebastian’a Konuk Oldu

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Deutsche Welle’nin programında Tim Sebastian’ın sorularını yanıtladı. “Conflict Zone” programında tansiyon yükseldi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Alman kanalı Deutsche Welle’nin “Conflict Zone” programında gazeteci Tim Sebastian’ın sorularını cevapladı. Kalın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Washington görüşmeleri, Suriye’deki olaylar, IŞİD’le mücadele, Türkiye’ye dönük hak ihlalleri ithamları, kayyum görevlendirilen belediyeler, yargı bağımsızlığı, basının durumu gibi önemli meselelerde Sebastian’ın eleştirel soruları ile karşı karşıya kaldı.

SURİYE MİLLİ ORDUSU TARTIŞMALARI

Barış Pınarı Harekâtı kapsamında Türkiye’nin destek verdiği “Suriye Milli Ordusu” (SMO) güçlerinin insan hakları ihlalleri ile alakalı soruya soruşturmaların devam ettiği cevabını veren Kalın, Sebastian’ın kaç soruşturma olduğu doğrultusunda ısrarlı soruları karşısında, “İyi bir gazeteci olarak arayıp bulabilirsiniz” dedi.

Sebastian bunun ardından Kalın’a “Siz de bilmiyorsunuz değil mi?” diyerek soruşturma yapıldığı sözlerinin yalnızca genel bir mazeret olduğunu iddia etti.

“CİHATÇI” SÖZLERİNİ ELEŞTİRDİ

Suriye Milli Ordusu üyeleri için “cihatçı” gibi sözleri eleştiren Kalın, söz hususu kişilerin ABD’nin beş-altı sene evvel Esad güçlerine karşı destek verdiği aynı güçler olduğunu söyleyerek şu şekilde konuştu:

“ABD’liler vakit içerisinde politika değiştirdiler. İdlib bölgesinde Esad kuvvetlerine karşı savaşanlarla aynı Suriyeliler. Bölgede Esad ve IŞİD’e karşı savaştıklarında herkes onları alkışlamıştı.”

“BELKİ SİZ DE YARGILANIRSINIZ”

Kalın, Sebastian’ın “Belki siz de yargılanırsınız sizden sonraki hükumet geldiği zaman. Bu hiç aklınıza geldi mi? Gülenci bir gazetede görev yapıyordunuz. Zaman’da” sözlerinin ardından şu cevabı verdi:

“Onlar için çalışmadım, orada yazdım, arada fark var” cevabını verdi.

“NAZİLER İKTİDARA GELİRSE SİZİ YARGILAR MI?”

Sebastian’ın “Türkiye’de devranın dönmesinden korkuyor musunuz? Belki sıradaki geldiği zaman…siz mahkemeye çıkacaksınız” sorusunu yinelemesinin ardından Kalın, “Bilmiyorum, belki 5-10 sene içerisinde Naziler sizce iktidara gelir ve sizi yargılar mı? sorusunu sordu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı