İBB’nin satın aldığı atlar nerede, İBB atlarına ne oldu? 978 at kayıp

İBB tarafından alındığı öğrenilen 1.200 tane atın 978'inin kayıp olduğu iddia ediliyor. Atların para karşılığı farklı şehirlere satıldığı da iddialar arasında.
Takip et
İBB’nin satın aldığı atlar nerede, İBB atlarına ne oldu? 978 at kayıp
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İBB tarafından satın alınan fayton atlarının kayıp olduğu gün yüzüne çıktı. Konuyla alakalı AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı Cahit Altunay basın açıklaması yaptı. Atların para karşılığı satıldığı, kimilerinin telef edildiği yönündeki iddiaların kamu vicdanı ismine cevaplandırılması gerektiğini vurgulayan Altunay, “İBB’nin satın aldığı atların İBB Meclisi’nin de onayıyla 1.200 at satın alınmıştı. Bu atların 978 tanesi İBB sorumluluğunda farklı illere gönderildi. Fakat bu atların kimler tarafından, nereye, ne maksatla gönderildiği, atların akıbetinin ne olduğu belli değil. Yalnızca Dörtyol Belediyesi’ne gönderilen 100 at konuşuluyor. İBB’nin ihmalleri sebebiyle 978 at kayıp. Biz bu işin sonuna kadar takipçisi olacağız.” şeklinde konuştu.

Adalar’da fayton hizmetinde kullanılan atlar, İBB Meclisi’nde oy birliğiyle alınan karar ile satın alınmıştı. Söz konusu atların kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, yetiştirici birlikler başta olmak üzere uygun yerlere sahiplendirilmesi için İBB yönetimine yetki verilmişti. Fakat İBB yönetiminin sorumluluğunda farklı yerlere gönderilen yüzlerce atın sırra kadem bastığı, konuyla alakalı yöneltilen sorulara ise yönetimin yanıt vermekten kaçındığı gün yüzüne çıktı.

İBB’nin satın aldığı atlar nerede, İBB atlarına ne oldu? 978 at kayıp

“ANİ KARARLA RESMİ KURUMLAR DEVRE DIŞI BIRAKILDI”

Konuya ilişkin AK Parti İstanbul Çevre, Şehir ve Kültür İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Cahit Altunay, basın açıklaması yaptı. Atların akıbetiyle alakalı kamuoyunun bilgilendirilmesi gerektiğini vurgulayan Altunay, “İBB tarafından 1.200 at satın alındı. Sonrasında İBB, bu atların uygun hayat şartlarının sağlanabileceği yerlerde değerlendirilmesi için İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileriyle görüştü. Bunun üstüne müdürlük tarafından 81 il müdürlüklerine resmi yazı yazıldı. Farklı il müdürlüklerinden toplamda 1.341 tane at talebi geldi. İlk etapta 102 at; binicilik kulüpleri, üniversiteler başta olmak üzere Yozgat, Bilecik, Kayseri, Nevşehir gibi illere gönderildi. Geriye kalan atların da benzer biçimde sevkiyatının yapılması için çalışmalar devam ederken İBB yönetimi, ne olduysa bir anda karar değiştirip işlemleri durdurdu. İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğünü devre dışı bırakıp ‘Artık biz bu atları sizin üzerinizden değil, kendi sorumluluğumuzda, tespit ettiğimiz yerlere göndereceğiz’ şeklinde konuştu. Söz konusu atlar da İBB uhdesinde olduğu için İl Müdürlüğü yalnızca Ruam hastalığı var mı diyerek muayene eder, hastalık yoksa izin verir, müdahale yetkisi yoktur.” diyerek konuştu.

“İBB SORUMLULUĞUNDA GÖNDERİLEN 978 AT NEREDE?”

İBB sorumluluğunda gönderilen atlarla alakalı hiçbir resmi kayıt bulunmadığına dikkat çeken Altunay, “Halihazırda İBB’nin adalardaki ahırlarında 120 at var. 102 at da farklı illere gönderilmişti. Geriye kalan 978 atın ise nerede olduğu meçhul. Yalnızca Hatay Dörtyol’a gönderilen 100 at konuşuluyor. İBB’nin ihmalleri sebebiyle 978 at kayıp. Müdürlüklerimizin sorumluluğunda gönderilen atların nerede olduğu ve sağlık vaziyetlerinin nasıl olduğu belli. Fakat İBB tarafından farklı yerlere sevk edilen 978 atın nerede olduğu ve sağlık vaziyetlerinin nasıl olduğu belli değil.” ifadelerini kullandı.

ALTUNAY: ATLARIN PARA KARŞILIĞI SATILDIĞI YÖNÜNDE İDDİALAR VAR

İBB Başkanının sosyal medya paylaşımını hatırlatan Altunay şunları belirtti:

“İBB Başkanı, ‘Atları satın aldık, bakımlarını yaptık, sağlık kontrollerini yaptık, alakalı kurumlara sevkiyatına da başladık. Şuanda atlarımız yuvalarında. Güvenli ve sağlıklı bir biçimde hayatlarına devam ediyorlar.’ demişti. Şuanda AK Parti İstanbul İl Başkanlığı olarak soruyoruz;

Atların uygun hayat şartlarına sahip yerlere ulaştırılması süreci İl Tarım ve Orman Müdürlükleri üstünden gayet sağlıklı, kontrollü ve resmi kayıt usulüyle yönetilirken neden ani bir kararla müdürlük devre dışı bırakıldı?

Resmi kurumlar aradan çıkarılınca bu atların sevkiyatı kimler üstünden yapılmıştır?

Bazı atların telef edildiği, atların üstündeki çiplerin sevkiyat öncesi çıkarıldığı, para karşılığı satıldığı yönünde iddialar var. Bunlara cevabınız nedir?

Bugüne kadar toplam kaç adet at; nereye ve kimlere verilmiştir? Bu atların teslim edildiği kişiler tarafından hangi maksatlarla değerlendirilmesi öngörülmüştür?

İBB’nin sorumluluğunda gönderilen atlar neden resmi kayıt altına alınmamıştır. Dolayısıyla bu atların akıbeti nedir?

Hayvan candır. Ona hayat hakkı vermek bir insanlık görevidir. Dolayısıyla biz bu işin takipçisi olduk, bundan sonra da takipçisi olmaya devam edeceğiz. Bu atların akıbeti ile ilgili yönelttiğimiz sorulara ivedilikle yanıt bekliyoruz. Kamuoyunun aydınlatılmasını istiyoruz.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.